Štítky článku: •  

Takže zvesela

Pokus o veselou silvestrovskou recenzi ještě před tím, než se otevřou šampusy. A neříkejte, že se vás to netýká.

Když se před několika lety české televizní stanice se odvážily reprizovat komunistický seriál 30 případů majora Zemana, zvedla se ještě vlna odporu. Chachacháááá, je Silvestr, berme to zvesela. Major Zeman dnes už protesty nebudí. Zvykli jsme si. Nikoho to nezajímá.

Cyklus třiceti případů, hrubě zkreslující novodobou historii, patřil k nejhanebnějším dílům dobové propagandy. I obhájci uvedeného seriálu připouštěli, že některé díly seriálu skutečně účelově zkreslují historické události, zároveň však tvrdili, že seriál byl profesionálně natočen a má svojí filmařskou hodnotu.

Obojí je nesmysl. Stačí shlédnout několik, obzvláště vypečených dílů jako např. Strach, Klauni, Mimikry či Štvanice a je na první pohled patrné, že i vcelku dobří herci jsou špatní a že v podstatě nemají co hrát. Šablonovité postavy se pohybují po ideologické šachovnici a konec konců i režisér Sequens se nemá čeho v podstatě chytit. Je to škvár, ale údajně se lidem líbí a má vysokou sledovanost.

Na Slovensku šli ještě dál. Stanice JOJ Family na vánoční svátky a na Silvestra sáhla po vlajkové lodi komunistické samochvály a sebestřednosti a odvysílala seriál Okres na severu.

Pro mladší diváky — to je ten seriál, kde se vedoucí okresní tajemník KSČ Pláteník v podání Jaroslava Moučky pere s denními problémy a od rána do večera přemýšlí, jak lidem zlepšit život. A kolikrát i za cenu ohrožení vlastní politické kariéry. Všechny nástrahy a potíže nakonec za pomoci své manželky (Jiřina Švorcová) a rad svého odvážně prostořekého řidiče Rudly Matějky (Karel Bláha) zvládá a nakonec je odměněn bouřlivými ovacemi spolu soudruhů na závěrečném zasedání Ústředního výboru KSČ.

Oblíbený představitel kovaných komunistů a dělnických kádrů Moučka sice z KSČ po srpnové okupaci v roce 1968 vystoupil, ale v roce 1977 se do ní opět vrátil. A pak už šla kariéra prudce nahoru. V roce 1978 dostal titul zasloužilý umělec, v roce 1980 roli Josefa Pláteníka (13. dílů, kdy Pláteník v podstatě nezmizí z obrazu), za kterou dostal v roce 1982 Státní cenu Klementa Gottwalda.

Postava Pláteníka je v seriálu vzorem všech ctností. Člověk chápavý, naslouchající, ale rázně zasahující proti všem nepravostem, i ve vlastních řadách. Nemilosrdně odhaluje některé nešvary a chyby funkcionářů, a přísně je trestá. O tom se přesvědčí např. ředitel šachty velkodolu Soldán — zasloužilý komunista, který zneužívá firemní chatu pro pitky, defrauduje prostředky dolu, vyplácí neoprávněné prémie a falšuje hlášení o plnění plánu. Pláteník ho zbaví funkce a bývalý ředitel nakonec skončí jako popelář.

Okresní diktátor z Brodu Pláteník má ale také svoje rodinné starosti, které musí řešit. Hlavní z nich je partnerský vztah dcery Michaly se snoubencem (a později manželem) Janem, kde dochází z počátku k ideovým střetům mezi Pláteníkem a zetěm, stejně tak partnerským nedorozuměním mezi novomanžely. Ty vyvrcholí odchodem Jana z bytu od manželky a jejích rodičů. Po Pláteníkově intervenci, jak jinak, dojdou oba mladí lidé usmíření. Ještě že tak.

Jaroslav Moučka tehdy Pláteníka charakterizoval

„Chtěli jsme oslavit funkcionáře strany, opravdového současného revolucionáře s jeho nenápadným hrdinstvím. Je to vyspělý moudrý komunista, jakého bychom chtěli vidět na mnoha odpovědných místech kolem sebe. Nedělá nic pro sebe, slouží myšlence, o které je přesvědčen, že je správná. Nedeklamuje ji, on v jejím duchu jedná. V tom je obdivuhodný, svou lidskou prostotou přesvědčivý.“

Zákon o protiprávnosti komunistického režimu a o odporu proti němu (č. 198/1993 Sb.) hovoří ale o něčem jiném. Mimo jiné se v něm praví, že komunistický režim panující v Československu od 25. 2. 1948 do 17. 11. 1989 byl zločinný, nelegitimní a zavrženíhodný (§ 2, odst. 1) a že KSČ byla (stejně jako podobné organizace založené na její ideologii) organizací zločinnou a zavrženíhodnou (§ 2, odst. 2).

Asi bychom měli, i v případě nasazování oněch svěžích dílek, mít vždy na paměti, nakolik je ta „lidská prostota“ v případě komunistického tajemníka slušností a nakolik zločinem. A to i na Silvestra.

Aspoň že ten Pláteník není Slovák. Ale kam se nám vytratilo to slibované „zvesela?“

No jo, kam?

Ivan Bednář, ivanbednar.blog.iDNES.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 181 × | Prestiž Q1: 5,36

+6 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top