Štítky článku: •  

Střípky (202)

★ Štědrovečerní Kouzelník Žito (Karel Kříž) ★ Jaké společenské dopady by přineslo promítnutí Istanbulské úmluvy do našeho právního řádu? (IVK) ★ Zlatá 90. léta! (Josef Provazník) ★

Štědrovečerní Kouzelník Žito … chyběl už jen prvomájový průvod

Málokdy se pouštím do recenzí „uměleckých děl“ z českého televizního světa, ale prime time ČT na Štědrý večer je přeci jen alespoň minimálně k zamyšlení.

Veřejnoprávní pohádkové šílenství kolem vánoc se snad musí zajídat i těm nejtolerantnějším konzumentům princezen, čertů a králů. Den co den v hlavním vysílacím čase pohádka v týdnech kolem vánoc překrmí snad všechny. Nicméně 24. prosince se pohádka tradičně očekává. Letos jsme tedy v premiéře mohli zhlédnout kus s názvem Kouzelník Žito.

V pokojné a požehnané atmosféře Štědrého večera jsem tedy i já přepnul na ČT1 a čekal, co nám za nemalé poplatky veřejnoprávní producenti připravili. Nebudu chodit kolem horké kaše … zklamání bylo převeliké. Ani příběh, ani výprava, ani hezké písničky, ani excelentní herecké výkony. Přiblblá agitka, ve které snad chyběl jen prvomájový průvod a EET.

Mladý sluníčkový mládenec Žito chce spasit svět. Je naverbován do armády, kde neposlouchá a místo zavření do káznice je vyobcován zlým správcem z hradu. Mezitím se do něj ale zamiluje přitroublá čertice a naivní princezna. Obě si jej chtějí vzít, a tak čertice Žitovi pomáhá, Žito pomáhá princezně a správce jim to chce všechno kazit. Žito dostane kouzelný kámen a koná dobro. Je zajímavé, že zlé lidi nachází mezi společenskou smetánkou na hradě, ale také to je sedlák, obchodník a další „živnostníci“ z podhradí. Fuj, hamba jim.

Nakonec se však po různých peripetiích Žito prodobrosere až do pekla, kde si jej má vzít vykutálená čertice. Tu však na vedení nahlásí uvědomělý čert, tak je to správné, milé děti, bonzovat není pěkné, ale hlásit se to musí, a zasáhne Lucifer, jenž nakonec čertici potrestá a Žitovi umožní veselku s princeznou.

Ufff. Kdyby to mělo alespoň nějakou poetiku, nějaký vtip či pěknou hudební kulisu. Ale nic. Nejvíc mi to námětem i skrytou ideou připomínalo komunistického Císařova pekaře, jenže blbějšího. Za ty peníze, kterými ČT disponuje z našich poplatků, dát podobnou slátaninu v hlavním vysílacím ročním čase? To je prachobyčejná ubohost.

Píše pan Karel Kříž na pravyprostor.cz


Jaké společenské dopady by přineslo promítnutí Istanbulské úmluvy do našeho právního řádu?

Odpověď na anketní otázku Institutu Václava Klause

(Newsletter Listopad 2018)

Istanbulská úmluva vnáší do právního řádu i společnosti zhoubný newspeak. Jemné změny začínají již v nejzákladnějších termínech: až doposud byl ženou dospělý člověk. Úmluva definuje ženu i jako dívku mladší 18 let. Obdobně násilím již není jen násilí fyzické a psychické, nýbrž také diskriminace. Pod genderovou diskriminací se rozumí také vše, co souvisí se sexuální orientací, věkem, zdravotním stavem, rodinným stavem či migrací a uprchlictvím. Kromě pohlaví a genderu úmluva zavádí kategorie transgenderu, transsexuálních osob, crossdresseru, transvestitů a „dalších skupin, které neodpovídají tomu, co společnost označuje jako muže nebo ženu“. Odstavec 85 vnáší do právního řádu „nutnost“ převýchovy, neboť státy prý musejí usilovat o změnu mentality a postojů občanů. Zvláštní ochranu si podle úmluvy zasluhují nejen těhotné ženy, ale také drogově závislí, prostitutky či migranti, včetně nelegálních. Takto bychom mohli pokračovat dále. Mnohé zdánlivě nevinné slůvko nabývá v komentáři a dále odkazovaných dokumentech (jen v preambuli nalezneme na 20 odkazů) zcela nových rozměrů ne nepodobných jisté české vyhlášce, podle které se psem rozumí i „kočka, prase, kůň a ocelot.“ Obludnost Úmluvy tak spočívá jak v jejím záměru, tak ve lstivosti tvůrců, kteří své cíle do poslední chvíle tají.

Cituje paní Hana Lipovská na Ekonomie selského rozumu


Zlatá 90. léta!

Žádné multikulti. Žádný gender. Žádné politické neziskovky. Žádní státem řízená propaganda.

Líbila se mi agitka Seznamu ve věci toho převlékání gymnazistů do sukní. Prý šlo jen o řachandu a studentskou recesi. Jasně, tak kdo z nás chlapisek se někdy z legrace nepřevlíknul za ženskou, že jo? No, řekněte? A kdo tvrdí, že ne, tak to dělá dodneška!

Na jedné straně tedy jako jen recese, ale tahle „recese“ proběhla v rámci hodin sociologie a měla dle informací Seznamu „otevřít debatu o rovnosti a předsudcích“. Takže… oni si jako dělal srandu z tak vážné záležitosti, jako je rovnost a předsudky?

Já jsem chodil na střední v 90. letech a žádné krávovinky typu gender, předsudky a rovnost jsme neřešili. Tehdy jsem si neuvědomoval, v jako svobodné době, která není ovládána žádnými neomarxistickými ideologiemi, vlastně studuji.

Neznal jsem slovo multikulturalismus, gender a vůbec jsem netušil, že existují nějaké politické neziskovky. Nebo takové třetí pohlaví. Kdybychom něco takového se spolužáky slyšeli, leda bychom se tomu vysmáli.

Nedovedu si představit, že by někdo z mých tehdejších spolužáků, známých či kamarádů začal udávat někoho jiného kvůli odlišnému názoru. Nedovedu si představit, že bychom například hejtovali třeba Sládka či někoho, kdo se prostě nacházel mimo hlavní politický proud.

Nebo že bychom pořádali demošky na přijímání muslimských uprchlíků a nadávali do fašounů a nácků těm, kteří by je nechtěli. To ani náhodou…

Nebo politická korektnost? Proč bych si nemohl dělat z lidí srandu na základě jejich pohlaví, náboženství či etnika? To bychom před 20 lety vůbec nechápali.

Vůbec už nemluvím o tom, že bychom hejtovali nějaké médium, jako se dnes hejtují třeba PL. Věděli jsme, že Blesk je bulvár a podobně třeba Nova. Ale nikdy jsme si neříkali, že tohle se nemá číst nebo sledovat.

Je to jen asi dvacet let, ale svým způsobem úplně jiný svět. Tehdy prostě média, vzdělávací instituce ani státní moc žádnou pojašenou novolevičáckou ideologii netlačily. Skvělá doba!

Píše pan Josef Provazník na ePortál.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 176 × | Prestiž Q1: 8,71

+14 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top