Štítky článku: •  

Nejsem liberál

Protože v poslední době často slyším námitky typu „jak tohle může říct liberál?“ a podobně, stále víc cítím potřebu sebedefinovat svou filozofii a „víru“, kterou žiju.

Kdybych se narodila před 100 lety, mohla bych se jednoznačně označit za klasického liberála. Od té doby se ale tento výraz dramaticky posunul, takže dneska už liberál nejsem.

Kdybychom psali letopočet o 30 let nižší, mohla bych se označit za libertariána. Od té doby se ale tento výraz silně posunul směrem k anarchismu, takže libertarián tak, jak jej dnes mnoho lidí chápe, už taky nejsem.

Co tedy jsem? Bojím se, že dnes pro to neexistuje všeobecně akceptovaný jednoslovný název, protože newspeak všechny dřívější jasné názvy významově posunul. Musím se tedy definovat víceslovně.

  • Jsem pro absolutní svobodu slova.
  • Jsem pro důsledné vymáhání vlastnických práv.
  • Jsem pro uznání několika málo za žádných okolností nepřekročitelných, tzv. přirozených práv: život, integrita těla, nedotknutelnost majetku — z nich se dá logickou dedukcí odvodit komplexní právní systém.
  • Jsem pro uznání faktu, že lidé nejsou stejní.
  • Jsem pro uznání faktu, že konání lidí žene potřeba předávat své geny dál, tudíž blaho budoucí generace má větší váhu než blaho minulé generace.

Z toho automaticky výrokovou logikou vyplývá:

  • Nejsem multikulturalista.
  • Nejsem pro regulaci nad rámec přirozených práv.
  • Nejsem pro zavádění jiných než přirozených práv do právního řádu, protože jejich důsledná ochrana dokáže definovat řešení prakticky jakékoliv situace.

A to je celé. Vše, co jsem kdy napsala, řekla, co sama žiju, je postaveno na těchto prostých principech. Je to pro mě něco jako stav nula, ground zero, který lidstvo nemůže vylepšit, jedině zaneřádit.

Protože dnešní newspeak tomuto stavu nula sebral název, pojmenovala jsem si ho pro sebe #free4ever.

Píše paní Markéta Šichtařová na marketasichtarova.blogspot.com


Pozn. red.: Není bez zajímavosti, že všechny tyto termíny původně symbolizovaly tzv. laissez-faire, individualismus, svobodný trh a pravici. A postupem času si je nějak přisvojily různé kolektivistické strany, proudy, či odnože, a postupně jejich význam otočily do úplného negativu. A i když člověk o sobě dnes řekne, že je „klasický liberál“, nikdo už si to neumí přebrat a cítí jen ten zprofanovaný smrad slova liberál.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 250 × | Prestiž Q1: 11,99

+24 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top