Štítky článku: •  

O růžovém slonovi a strkání nosu do cizích záležitostí…

Bez většího zájmu českých médií proběhla těmi světovými zpráva, že se italský ministr vnitra Matteo Salvini otevřeně postavil za francouzské hnutí žlutých vest. Zcela jednoduše můžeme tuto zprávu shrnout takto: Salvini proti Macronovi.

Což o to, Francie je na nějakou tu stávku zvyklá. Odpor žlutých vest, který se původně zrodil z nesouhlasu s plánovaným zdražením pohonných hmot a který trvá už téměř druhý měsíc, je ale přece jen i na francouzské poměry už poněkud silná káva.

Jedna z věcí, které Emanuelu Macronovi až dosud pomáhaly (či přinejmenším nepřihoršovaly), byl postoj předních evropských politiků, kteří se k pařížské „pouliční válce“ nevyjadřovali buď vůbec, nebo to činili tak zdrženlivě, jako kdyby tančili mezi křepelčími vejci. Vlastně to připomíná situaci s růžovým slonem v místnosti, kterého všichni vidí, každý o něm ví, ale přitom se toporně tváří, že žádný slon neexistuje.

Za připomenutí v této souvislosti stojí, že když se začátkem prosince polský europoslanec za Právo a spravedlnost, Ryszard Czarnecki, pokoušel prosadit dění ve Francii na pořad jednání Evropského parlamentu, byl jeho návrh europoslanci šmahem smeten ze stolu (naopak jednat o vnitropolitické situaci v Maďarsku či Polsku Evropskému parlamentu nevadilo vůbec).

Matteo Salvini se tak svou otevřenou podporou protimacronovských demonstrantů stal prvním vrcholným politikem, který nejenom přiznal, že v místnosti růžový slon je, ale ještě ho podrbal za uchem a hodil mu otep slámy, když mimo jiné řekl:

„Historie pravděpodobně ukáže, že kdyby se Macron více soustředil na Francii a méně na Salviniho a Itálii, měl by nyní daleko méně problémů.“

Narážel tím na skutečnost, že Macron od samého začátku věnoval daleko více pozornosti svému angažmá na zahraniční (kde s oblibou udílel knížecí rady), než právě na domácí scéně.

Tato rozepře ale není dvakrát překvapivá. Vzájemná „láska“ mezi oběma muži je známá již nějakou dobu. Nutno dodat, že se o ni zasloužil především francouzský prezident, který Itálii opakovaně kritizoval kvůli jejímu postoji v otázce migrační krize. A žádné servítky si přitom rozhodně nebral. Už v červnu Macron vyzval novináře, aby nebojovali proti němu, nýbrž proti těm, kteří nenávidí Evropu a kteří se v okolních zemích šíří jako lepra. Celkem nepokrytě tím narážel právě na italskou vládu, která si to nenechala líbit a Salvini tak jen čekal na vhodnou příležitost k odvetě.

Ta přišla v polovině listopadu, oblečená do žluté reflexní vesty. Díky tomu se ukázalo, že v Evropě, kde jedna skupina států s oblibou nepokrytě strká nos do vnitřních záležitostí států jiných, si tito strkači nosů nikdy nemohou být jistí, že jim to někdo neoplatí právě ve chvíli, kdy se jim to bude nejméně hodit.

Píše paní Karolina Stonjeková na iPrima.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 167 × | Prestiž Q2: 10,78

+18 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top