Štítky článku: •  

Střípky (205)

★ Brekekexit (Hana Lipovská) ★ EU Jaromíra Soukupa a politika (Irena Válová) ★ Minimální mzda (Martin Sedláček) ★ Maloměšťačka a Klinika (Lukáš Kápar) ★ Rozbitý socialismus (Daniel Hradský) ★ Nechci slevu zadarmo, pravil učitel Zelí (Hana Lipovská) ★

Brekekexit

Docela bych si přála, abych se v Lumících při svém škarohlídství vůči eurolumíkům více mýlila.

Následující pasáž rukopisu byla pro potřeby vydání po přímluvách prvočtenářů hodně zmírněna a uhlazena, nicméně na originálu nemám na ni ani dnes co měnit:

„Dostat se do tenat Unie není nikterak složité — pokud Brusel o daný stát skutečně stojí. Evropská unie a eurozóna sice požadují jako každý klub či jako každá sekta splnění série podmínek, je to však právě Unie, kdo jejich plnění podle svých vlastních měřítek posuzuje.

Pravým uměním je vystoupit. Členství v klubu můžeme ukončit — jednoduše jednoho dne nezaplatíme pravidelný roční příspěvek.

Unie se však chová jako fanatická sekta. Koho jednou lapila, toho již pustit nechce. Do sekty možná členové vstupují dobrovolně, podmínky života v ní se však od vstupních slibů razantně liší. Opustit ji pak znamená nadlidské úsilí, na které má jen málokdo sílu a odvahu. Obdobně náročné je opustit Unii.

Brexit, který byl na první pohled jasně deklarovaným rozhodnutím suverénních a sebevědomých občanů Velké Británie, se stal aplikovaným cvičením ve Stockholmském syndromu. Premiérka Mayová na jaře 2017 vyvolala zcela zbytečné volby, které vedly zcela v souladu s předpokladem k ukázkovému oslabení eurorealistického tábora.

Vyjednávání o opuštění Unie se tak stále více přibližuje frašce, která pravděpodobně vyvrcholí druhou šancí pro uvědomělé britské Evropany — novým referendem, ve kterém se již Evropa a svět dočkají „správného“ výsledku. Jestliže takto nedůstojně a nedůsledně hraje hru na odcházení někdejší světová velmoc, lze si představit zacházení s odcházející Českou republikou nebo Slovenskem.“

Hana Lipovská · FCB


EU Jaromíra Soukupa a politika

Přátelé, informace pro všechny upřímné nadšence z Jaromíra Soukupa, bývalého náměstka ministryně Kuchtové za Zelené odpovědného za EU fondy tamtéž.

Jistě váš schopnosti pana Soukupa potěší:

Praha 16. ledna (ČTK) — Vizitka majitele TV Barrandov a moderátora Jaromíra Soukupa (49), který dnes oznámil, že zakládá politické hnutí List Jaromíra Soukupa:

  • K politice měl ale Soukup blízko už v minulosti, většinou však stál spíše v pozadí. Výrazněji se začal angažovat před volbami v roce 2006, kdy podporu jeho agentury získala Strana zelených (SZ). Soukup, který podle médií léta spolupracoval s tehdejším šéfem SZ Martinem Bursíkem, pomáhal s financováním kampaně, když straně odložil splatnost faktur za poskytnuté služby. Po volbách, v nichž se Strana zelených dostala do Sněmovny, se Soukup stal ekonomickým vyjednávačem Zelených.
  • V dubnu 2007 byl jmenován náměstkem ministryně školství za Zelené Dany Kuchtové (v koaliční vládě Mirka Topolánka), na starosti měl veřejné zakázky a vnější vztahy. V létě 2007 mu Kuchtová svěřila i problematické evropské fondy. Když Kuchtová v září 2007 odešla, skončil na MŠMT i Soukup. Během působení na ministerstvu se také rozkmotřil s Bursíkem, podle médií kvůli Soukupově snaze ovlivňovat rozhodování o veřejných zakázkách. Podle Soukupa ale byly důvodem dluhy za kampaň.
  • Kolem politiky se ale Soukup nepřestal pohybovat ani po rozchodu s Bursíkem, mimo jiné podporoval jeho vnitrostranické oponenty; například Olgu Zubovou, jednu z poslankyň SZ, která se v březnu 2009 podílela na předčasném konci Topolánkovy vlády. Soukup poté financoval její Demokratickou stranu zelených (DSZ), jejímž byl nějakou dobu místopředsedou a za kterou také kandidoval do Evropského parlamentu (strana získala 0,62 procenta hlasů).
  • DSZ podporoval Soukup i před nakonec zrušenými předčasnými volbami do Sněmovny v roce 2009, před volbami v roce 2010 jeho agentura Médea mimo jiné spolupracovala s ČSSD a zajišťovala nákup inzerce pro Věci veřejné. Agentura také radila manželce tehdejšího šéfa ČSSD Jiřího Paroubka Petře, jak komunikovat s médii. Soukup jako soukromá osoba později pomáhal s kampaní neúspěšnému prezidentskému kandidátovi Janu Fischerovi. Nyní patří k výrazným podporovatelům prezidenta Miloše Zemana.

Irena Válová · FCB


Minimální mzda

Nesmyslná otázka, která vůbec nejde k podstatě věci. Názor na „navyšování“ je zcela irelevantní. „Má 51 % občanů právo diktovat dvěma svéprávným jedincům za jakých podmínek mohou spolupracovat?“ Ne. Tisíckrát Ne. Milionkrát ne. Konec diskuse. Ekonomické aspekty minimální mzdy, jakkoliv tragické, nejsou důležité.

Martin Sedláček FCB


Maloměšťačka a Klinika

Dneska jsem ani nemohl dospat. Většinou mě v deset budí máma a vždycky prudí s tím, že mi je už 25 a mám si konečně najít práci. Je to zastydlá maloměšťačka! Ale dnes jsem sám vstal v sedm, protože spěchám na Kliniku!

Ani jsem se nestačil umýt, ale co, stejně jsem se nemyl asi týden, tak je to jedno. Spěchám na Kliniku, protože dneska se nám ji totiž posluhovači nadnárodního velkokapitálu pokusí ukrást a my tomu musíme zabránit! No pasarán! Musíme se revolučně mobilizovat a sáhnout k ozbrojenému boji, jak říkal už Che Guevara. Nenásilně, samozřejmě, říkala včera Markéta na schůzi. I když teda na policajty můžeme hodit nějaký ten Molotov, nebo některého vzít tyčí po hlavě, protože to jsou ozbrojení posluhovači nadnárodního velkokopitálu a těch není škoda, to taky říkala Markéta na schůzi a já jsem si to zapsal do deníčku.

Sakra, máma mi zapomněla udělat veganskou svačinu! Upřímně, žrát se to teda nedá, ale veganství je výraz solidarity se zvířaty a protestem proti jejich útlaku. Svobodu zvířatům! Na Kliniku pojedu načerno, jednak nemám peníze ale hlavně to je věc principu. Doprava by měla být zadarmo a ne aby ožebračovala pracující placením za tramvaj!

Jakub Ort zase říkal, že je potřeba skončit s fetišizací vlastnictví a že je třeba ho demokratizovat. To jsem si taky zapsal do deníčku. Klinika je naše! Už jsem tady a rozhlížím se, jsou tady všichni. Teda není tady Mirek. Toho není škoda, Mirek je špinavá zrádcovská krysa, protože říkal, že bysme asi měli Kliniku vyklidit, když to teda nařídil soud. Svině v šatech kamaráda uplacená velkokapitálem!

My ostatní jsme ale plni odhodlání. Já jsem si včera četl životopis Rosy Luxemburgové, abych taky načerpal takovou revoluční sílu, jakou měla ona. Poznamenal jsem si do deníčku spoustu jejich myšlenek. Jde o věc boje proti nadnárodnímu velkokapitálu! Máma tohle nechápe, v práci se nechá vykořisťovat nějakým vydřiduchem za 30 měsíčně a nechápe, že když po ní chci peníze, bojuju i za ni. Pořád ji vysvětluju, že musíme rozbít pouta a osvobodit člověka, jenže ona tomuhle vůbec nerozumí a pořád mele to svoje „Co jsem to, proboha, vychovala?“

Exekutor zrovna teď kvičí, že do něj někdo strčil na schodech a že zavolá policajty. Jestli něco zkusej‘, budeme řvát o policejní brutalitě a Markéta ukáže na důkaz novinářům ten monokl, co jí udělal včera její kluk, když ji dal přes držku. Hurá, policajti si na nás netroufli, že prý než se s náma prát, radši půjdou buzerovat řidiče kvůli lékárničkám. Budeme slavit až do rána, chlastu, trávy i pika máme dost. Klinika žije dál! Boj pokračuje! Smrt kapitalizmu a všem náckům! No pasarán!

Lukáš Kápar · FCB


Rozbitý socialismus

Nějak jsem se rozohnil u Vzdychačů, kteří plakali, jak nám zlí kapitalisté uměle rozbili ten úžasný socialismus. Páč sem psal dlouhý žvást, tak sdílím i zde, ať to není metání perel na zeď.

Ekonomika na houby, produktivita nízká, všude se kradlo. Prostě nás přezbrojili. Prohráli jsme studenou válku. V době, kdy jejich lékaři měli sonografii a umělé klouby, si náš doktor psal žádanku o nový stetoskop místo toho z padesátých let po svém předchůdci. Měli vložky a navoněný toaleťák, když my stáli frontu na hajzlpapír a cpali si do píči vatu…

Jasně, jestli čekáte zlatá telata, běžte si pro koblihu, volte dalšího debila a vzdychejte po socíku, kdy jste skutečně nemusela nic umět a dělat, stačilo mít stranickou knížku, být aktivní soudružka a případně sem tam někoho prásknout, pak bylo úplně šumák, že děláte úplný hovno. Hlavně, že se na papíře na 200 % splnil plán, který si soudruzi nahoře s pionýrkami na klíně, u dezertu Metro a lahvinky Gruzinjaku vycucali z prstu.

Důležité bylo, aby se vrátný díval jinam, když jste si odnášela trubky na melouch, protože teprv po pivečku v pracovní době, začínal ten pravý byznys. Po pěti letech na čekacím listu jste si přivezla toho vysněného Žigulíka, možná vám ho přitáhli na laně, protože kromě zbytečností, jako páčky, kličky atd. mu často chyběl třeba i karburátor, tak vás čekal ještě měsíc uplácení v Mototechně, aby vám ty díly ukradli z jiného auta.

Když jste si vystála tu frontu na kus flákoty, byla úžasná, nepíchali do ní vodu a nestrkali tam éčka. Opravdu? Jen se to tenkrát nemuselo psát. Jedla jste maso přecpané antibiotiky a kortikoidy, až vám lupalo za ušima, protože nějak ten kapitalismus dohnat musíme, že?

Jenže i člověk, který umí počítat do deseti alespoň na prstech, ví, že tohle nemůže dlouhodobě fungovat.

Daniel Hradský · FCB


Nechci slevu zadarmo, pravil učitel Zelí

Postřehy průvodčích po zavedení 75% slevy na jízdném:

  • výrazně přibylo cestujících;
  • výrazně přibylo cestujících, kteří slevu nepotřebují: za čtvrtinovou cenu u nás vesele jezdí zahraniční důchodci a studenti (tedy lidé s výrazně vyšší kupní sílou než teta z Prostřední Lhoty);
  • výrazně přibylo cestujících (zj. studentů), kteří pendlují „na otočku“ třeba mezi Prahou a Brnem, protože za 50 Kč by je nenechali sedět pět hodin v teple v žádné kavárně.

Nevím, jak vypadají statistiky. Ale také nevím, proč by mi v tom lidé od dráhy lhali. Žádný zájem na tom nemají. Suma sumárum:

Z našich daní nejspíše neplatíme lístky ani tak babičce, která může jet za vnoučaty dvakrát do roka místo jednou, nýbrž třeba vídeňské Getrudě, která jede do Mariánek.

Z těch 6 miliard ročně by se mohl zvýšit plat každému českému kantorovi o 3 000 měsíčně.

Ale jinak dobrý. Bude líp.

Komentuje Ivan Hrbek: Jel jsem v sobotu z Olomouce do Prahy vlakem. Normálně bych jel autem, ale mám ruku po úrazu a nemůžu řídit. Platil jsem 59 korun, protože je mi nad 65. Ale ta cesta stojí přes dvě stovky, takže ji kromě mě platili další 3 lidi. Jeden, kterej nikam nejel, druhej, kterej jel vlastním autem a stál v zácpě někde u Humpolce a třetí, kterej dokonce jel vlakem z Olomouce, ale do Uherskýho Hradiště. A to je špatně. A proč je to špatně? Protože mám malou farmu s mlékárničkou a vyrábím a prodávám sýry a jogurty a podobné dobrůtky. A ti 3 lidé si je nemohli koupit, protože jim stát ukradl peníze, aby zaplatil cestu do Prahy nějakému důchodci. A to je špatně. Kdyby jim ty peníze nechal, oni by mi je dali za sýr a já bych si zaplatil plné jízdné, bylo by to správně. Proč? Protože takhle jsme všichni čtyři ještě navíc platili zcela zbytečného úředníka, který kontroloval vyúčtování slev.

Píše paní Hana Lipovská · FCB

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 168 × | Prestiž Q1: 9,00

+15 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top