Štítky článku: •  

Mobilní internet je v Česku drahý a je to průšvih (2/2)

Proč je mobilní internet v Česku drahý a kdy bude levnější, na průměru vyspělých evropských zemí? Na to mám dlouhou odpověď, jenže doba nepřeje dlouhým vysvětlením. Ta krátká vám ale moc nepomůže: mobilní internet je v Česku drahý, protože situace umožňuje držet ceny vysoko. A změna není na dohled, protože situace se v dohledné době nezmění.

Mládek a PPF našli společnou řeč

PPF má další želízka v ohni, z pár proher nehází flintu do žita. Když nevyšlo WiFi zpoplatnit, kupuje jednotlivá regionální ISP, jenže zdaleka ne každý je na prodej. Napříště větší roli hraje další ohnisko odporu v podobě ISP Aliance, které je stále schopnější přitáhnout pozornost médií, kdyby ovšem bylo koho z vlivných médií přitahovat.

V roce 2016 má ministr Mládek zase problémy a říká se, že by mohl jít od válu. Ještě pořád je hlasitým kritikem EET, ale ve skutečnosti proti EET on ani nikdo jiný z ČSSD nic neudělá. Samozřejmě s výjimkou neškodných rétorických cvičení. Na jednu stranu jde o budoucnost vládní koalice s ANO, to samozřejmě. Na druhou stranu je EET bytostným zájmem O2, které na své pokladní řešení hodně vsází a chce nabírat nové firemní klienty. Což by šlo těžko, kdyby EET skončilo. Symbióza, společné momentální cíle, prolamují ledy. Když na podzim roku 2016 přichází soustředěný tlak několika aktivistů na zrušení EET a už to vypadá, že se podaří alespoň eshopy z EET vyjmout, změna zákona neprojde o sedm hlasů. Shodou okolností jsou to všechno poslanci, které „umí“ PPF. A tak Kellnerův tým zvyšuje na 2:1.

ČTÚ má sloužit (ale komu?)

Na to, aby PPF vyhrála válku, je potřeba učinit ještě několik věcí. Za prvé zbavit se radních CTU, kteří jsou na obtíž svobodné cenotvorbě. Letos vyprší mandát Ondřeji Malému a hlavně předsedovi ČTÚ Novákovi a ministr Mládek dal v prvním případě jasně najevo, že sáhne po jiných kádrech. Hovoří se o někdejším normalizátorovi telekomunikačních poměrů v zemi Pavlu Dvořákovi, jenž by s novým místem v radě ČTÚ mohl zahájit návrat na pozici předsedy ČTU, namísto postupu na místo zasloužilého důchodce. Dvořákova poslední éra na postu předsedy ČTÚ se vyznačovala nulovou komunikací s veřejností (výjimkou byl její závěr) a především nulovým zájmem o regulaci oligopolního prostředí, což se projevilo velmi atypickou situací na českém telekomunikačním trhu. V tom pevnolinkovém se upevnila pozice poskytovatelů WiFi přípojek (započatá posilováním monopolu Českého Telecomu za spoluúčasti D. Stádníka), v tom mobilním pak panovala komplexní stagnace mobilního trhu včetně propojených služeb, což mělo devastující důsledky, o nichž bude řeč později.

Palba na Malého pozice byla zahájena, ministr Mládek jej obvinil, že jako radní ČTÚ je v podstatě za ceny přímo zodpovědný. To ovšem, jako často v případě Mládkových výroků, neodpovídá pravdě, což ale zjistí zřejmě málokdo. Člen rady nemá v ČTÚ výkonnou pravomoc, pouze hlasuje a oponuje předkládané záležitosti, leda by zároveň byl ředitelem odboru či v nějaké jiné výkonné funkci (což Malý není — statut rady to totiž zakazuje). Malý tedy mohl udělat jediné: vytrvale upozorňovat členy vlády, zaměstnance ČTÚ a odbornou veřejnost na zkušenosti, které získal s regulací v zahraničí a které by českému trhu prospěly. Stačí se podívat do mediálních výstupů, aby bylo zřejmé, že tuto povinnost splnil Malý beze zbytku, ale i přes názorný a vytrvalý výklad neuspěl. Lze samozřejmě doufat, že někdo jiný uspěje lépe, ale mnohem pravděpodobnější je, že o změnu na trhu prostě vláda neměla žádný zájem z důvodů neznalosti nebo podlehnutí kouzlu lobby.

Je pravděpodobné, že tuhle bitvu PPF vybojuje. Má převahu na své straně: počínaje kompletním šikem politiků ČSSD a tichou podporou prezidenta Zemana i ministra Babiše, přes dobře rozehranou pozici v médiích, až po naprostý nezájem veřejnosti, včetně značné únavy veřejnosti odborné. Letos půjde od válu Malý, Novák a za dva roky se ke své profesorské profesi vrátí i Peterka, v té době ale už na jeho ojedinělém hlase záležet nebude.

Ostatně, další velký úkrok na stranu mobilních operátorů už ministr Mládek učinil v polovině února, kdy se rozhodl zamezit retenčním nabídkám. Operátoři budou muset prodávat pouze za publikované ceny, ty jsou ale podstatně vyšší. To zamezí hlavně konkurenci s virtuálními operátory, kteří většinu tendrů o firemní klientelu vyhrávali nižší a neveřejnou nabídkou. Výsledek? Opět se zvýší průměrná cenová úroveň a s ohledem na nevolnický vztah zákazníků vůči operátorům i u zákazníků, kteří mají platný kontrakt na dobu určitou.

Devastace mobilního trhu

V poslední části článku se zaměřím na velmi smutnou věc. Ve skutečnosti nejde ani tak o samotné ceny mobilního internetu, ačkoliv je smutné, že z rozpočtů ukrajují více, než by bylo nutné. Nepříjemné je, jak se to projevuje, i když do značné míry jde o problém „slepice a vejce“.

Český zákazník je velmi konzervativní. Tomu odporují PR sdělení mobilních operátorů, ale velmi významně to dokazují data. Proto je také operátoři nepublikují a ven se dostávají výjimečně. Oproti Německu, Británii či Estonsku ale český zákazník přenese o čtvrtinu až polovinu méně dat, v závislosti na segmentu. U mladších uživatelů je to dáno tím, že si zvykli používat WiFi připojení a orientují se podle nich a u těchto klientů je to velmi markantní, plošně se ale projevuje malá nabídka mobilních služeb požadujících broadbandové připojení. Z části je to proto, že tu prostě nabídka mobilních služeb vyžadujících broadband chybí, vlastně jedinou výjimkou je Youtube a videoobsah Seznamu. Chybí tu seriálové a plnotypové obsahové služby typu Hulu/Amazon, streaming hudby formou Spotify je u nás také v plenkách a s nulovou lokální marketingovou podporou (vyjma kampaně O2, čímž operátor zjistil, že průměrný uživatel Spotify přenese více dat, než v rámci „nadupaného paušálu“ dostane — a poněkud ochladl v zájmu).

Navíc tu chybí vědomí „použitelnosti“ mobilu k přenosu dat. Teprve poslední dva roky jsou mobilní služby plošně použitelné a s akceptovatelnou rychlostí. Do té doby dominovalo přenosům „české LTE“ — Leda Tak Edge. Je těžké počítat s tím, že konzervativní český uživatel si za dva roky zvykne na to, že si u doktora může pustit oblíbenou epizodku seriálu nebo shlédnout investigativní videoreportáž iDnesu o daňových únicích agrárníka Babiše. Západní uživatelé na to měli více jak deset let — a zvykli si.

Kromě uživatelů si ale zvykli i vývojáři. Vyjma poněkud dichotomického přístup Seznamu a Google se mobilním službám v Česku nevěnuje už nikdo, pokud nepočítáme poněkud kách Uložto. Všichni schopní mobilní vývojáři, pokud mohli, prchli do ciziny, nebo alespoň pro cizinu vyvíjejí, ale české mobilní služby jsou spíše postranním projektem, narychlo překopanou verzí desktopového webu. Jasně, situace se pomalu mění, ale stejně: která česká služba je mobilní a potřebujete pro ni broadband?

Ve výsledku si Česko podřezává větev ve vyspělé části průmyslu. Ano, jsou tu schopná vývojářská studia, ale je tu minimum akvizičně schopných firem, kterým by se vyplatilo vývojářská studia vykoupit a odměnit tak jejich zakladatele a exponenciálně zhodnotit jejich schopnosti ve větším celku. Snad výjimečně Seznam (s Kupi), Inmite a Avast/AVG nebo ještě tak Rockaway (které má zatím spíše ambice v mobilech, než důkaz úspěchu). Znamená to, že startupové české mobilní prostředí prakticky neexistuje a pokud ano, je určeno jen pro vývoz mozků do ciziny nebo body shopping — dodávání nájemných sil do firem. To ale také znamená, že přidaná hodnota z mobilního vývoje se nerealizuje v českém daňovém prostoru a i z pohledu vyspělých technologií budeme do budoucna spíše levnou montovnou software, než jeho iniciátory, tvůrci a hlavně inkaséry.

Co vám tím chci říct: ministr Mládek, Sobotka a další nejsou schopni dohlédnout za stříkací linku poslední moravské lisovny plastů pro automotive průmysl. Vůbec nechápou rozvoj průmyslu v intencích nových druhů průmyslu, zejména pak nových součástí IT, chápou průmysl v rozměru těžkého strojírenství versus specializovaného jemného strojírenství. Informační průmysl je zcela za hranicemi jejich představivosti. To bylo kdysi dobře. Na přelomu tisíciletí českému internetovému prostředí prospělo, že tu byli lidé jako Klaus či Zeman, kteří o internetu nic nevěděli, nevěřili mu a vůbec se do něj tudíž nemontovali. Jenže o dvacet let později je jiná doba: digitální revoluci podporují i velmi obskurní státy, snaží se v digitálním světě prosazovat svoje zájmy a hlavně svoje firmy, což je strategie, která se Česku úplně vyhnula. Důsledky? Dostaví se. Za další desetiletí viditelně, za dvacet let drtivě v podobě poklesu životní úrovně, dalšího odlivu kapitálu a posunu Česka za hranici periferie moderního světa. Cena, jakou budete mít na účtu za mobil, bude až tím druhotným problémem, tím podstatným bude, že nebude jediná česká moderní služba, kterou byste rádi používali nejenom vy, ale i jiné části světa.

Result: změny k lepšímu nečekejte

Není na dohled jednoduchá událost, díky níž by se český telekomunikační trh vzpamatoval. Situace se změnou v radě ČTÚ je více či méně ložená a není v moci veřejnosti jí zabránit, protože v tak krátkém období se veřejnost nezmobilizuje. A ani zabránit jí nic nevyřeší, protože ČTÚ má nulovou podporu svého ministra.

Tím je ložené i další plíživé zvyšování cen všemi možnými nepřímými cestami. Variantou samozřejmě je změna politické representace za lidi, kteří si uvědomují roli moderního průmyslu a zároveň nepotřebují peníze od průmyslu stávajícího. Sami si můžete zodpovědět, jak pravděpodobná tato změna je.

Česká republika je, odborně řečeno, v deadlocku. Úspěšná transformace telekomunikací je podmíněna úspěšným etablováním zodpovědné politické demokracie. Což je cesta, z níž jsme před nějakou dobou sešli, a nevypadá to, že bychom se na ni vrátili v nejbližší době. Telekomunikace jsou vlastně stejný případ, jako mnou nedávno kritizované školství. Staráme se o věci, které ovlivnit nemůžeme, místo toho, aby nás zajímalo to, v čem skutečně žijeme a co se nás bytostně dotýká.

Uváděl 18. 2. 2017 server marigold.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 195 × | Prestiž Q1: 7,02

+9 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top