Štítky článku: •  

Mediální mainstream je levičácký, nenávidí pravici

ROZHOVOR: Česká média vždycky nenáviděla ODS, ta se teď sama porazila a zapřela. Prořízlá komentátorka Stonjeková nakládá po odstranění Klause juniora brutálně všem.

Kolem Václava Klause mladšího se točí v posledních dnech život všech velkých médií. „To, čeho jsme byli svědky, je opravdu finálním vítězstvím médií nad ODS. Je to jasný ústup politické strany mediální objednávce,“ hodnotí víkendové dění komentátorka Karolina Stonjeková. Podle ní český mediální mainstream vždy ODS nenáviděl pro její pravicové postoje, neboť je nesdílí. Vyloučení Klause je prý projevem toho, že každý, kdo vyčnívá, je u nás časem zadupán do země. A přišla i reakce na slova, či snad dokonce výzvu Václava Klause staršího…

Je vyhazov Václava Klause z ODS ospravedlnitelný? Byl skutečně Klaus mladší svými pohledy příliš jinde než hlavní proud strany?

Kdybych tomu, co se o víkendu stalo, měla dát nějaký headline, pak by zněl „Velké vítězství médií“. To, čeho jsme byli svědky, je opravdu finálním vítězstvím médií nad ODS. Je to jasný ústup politické strany mediální objednávce.

Český mediální mainstream, který je převážně levicový, ODS vždy nenáviděl za to, jaké postoje zastává. Za euroskepticismus, za hájení českých národních zájmů, za odmítání politické korektnosti i všech těch módních politických agend à la globálně oteplovací alarmismus nebo problematika LGBT. Navíc média vždy dělila pravici na hodnou a zlou, přičemž za hodnou pravici byly označovány strany, které s pravicí nic společného neměly (a jen proto, že s ní nic společného neměly), za zlou pravici pak byla označována ODS. Problém ale byl v tom, že čím více média tíhla k hodné pravici, tím méně ji voliči volili, takže strany tohoto zaměření postupně mizely v propadlišti dějin. Naopak, čím více média pranýřovala ODS jakožto pravici zlou, tím většímu zájmu voličů se strana těšila.

V posledních letech ale vedení ODS podlehlo pocitu, že spása strany závisí nikoli na přízni voličů, ale na přízni médií, která se je snaží přetáhnout na tu správnou stranu barikády. A tomuto přetažení právě masivně vadil Václav Klaus — vlastně oba Klausové, syn i otec.

V širším slova smyslu ale poslední události nejsou jen vítězstvím médií, ale také velkým vítězstvím všech, kdo si kdy přáli, aby ODS jako pravicová strana přestala existovat a transformovala se v jakousi nepravici. Je to velké vítězství všech, kdo si přáli porazit „starého Klause“ a z ODS mít vzornou následovnici TOP 09 či Unie svobody. To je teď bez V. K. ml. na té nejlepší cestě. Sečteno, podtrženo: ODS o víkendu svým dlouholetým protivníkům pomohla porazit a zapřít samu sebe.

Předseda ODS Petr Fiala se na programové konferenci nepřímo o Klausovi vyjádřil ve smyslu, že je neloajální, neodpovědný a individualistický. Jak hodnotit styl, kterým se Petr Fiala vypořádává s vnitrostranickou opozicí? Byl trpělivý, nebo udělal chybu, když se Klause zbavil?

U první části otázky záleží na tom, o jaké loajalitě mluvíme, jaká loajalita má přednost. Má přednost loajalita k předsedovi, který sám není loajální s programem strany a s tím, na čem strana vznikala? Nebo má naopak přednost loajalita k programu a ke straně — i když to znamená jít proti neloajálnímu předsedovi? Z mého pohledu má jednoznačně přednost ta prvně zmiňovaná loajalita, vedení ODS ale dalo o víkendu jasně najevo, že pro ně je správná loajalita číslo dvě…

Zda udělal Petr Fiala chybu, nebo ne, ukáže čas. On sám si jistě myslí, že udělal správnou věc, a média ho při tomto famózním bludu budou jistě mocně udržovat. Co na to volič, to se teprve uvidí, ale jisté je jedno. Jste-li stranou, která má 30 % a žádnou konkurenci, nemusíte se až tak moc strachovat, když o nějaká tři čtyři procenta přijdete. U strany, která má naopak 12 % a velkou konkurenci, to už ale ani omylem neplatí!

Proti vyloučení Klause se údajně mělo postavit jen několik poslanců, jmenovitě Jan Skopeček, Jakub Janda a Vojtěch Munzar. Ukazuje to na jasnou převahu Petra Fialy v rámci strany?

Ukazuje to především na oblíbenou českou vlastnost zadupat do země každého, kdo vyčnívá, nebo dokonce přečnívá. Šedá hmota zkrátka vede! To, že se Václava Klause na klubu zastali jen tři uvedení poslanci a nikdo další, ukazuje, že Petru Fialovi přemlouvání poslanců opravdu nedalo žádnou velkou práci.

Petr Fiala se také obořil na některé novináře, kteří zveřejnili interní průzkum ODS z loňského podzimu, ve kterém Klaus vyšel jako známější a oblíbenější tvář než on sám… prý v tom má prsty Andrej Babiš…

No bodejť by se neobořil, když novináři odhalili realitu, kterou Petr Fiala nechtěl slyšet, a navíc v době, kdy se mu to ještě nejméně hodilo. Za těchto okolností a na jeho místě by se obořil každý.

Petra Fialu bude vůbec zajímavé do budoucna sledovat, protože on se očividně rozhodl z ničeho nic hrát velmi silnou roli lídra. I při sobotním vystoupení na ideové konferenci jsme viděli poněkud topornou snahu ukázat sílu a razanci. O pár hodin později ji ukázal také při vylučování V. K. ml., nebo když se postavil proti volbě Ivana Langera do olomoucké regionální rady. Kromě toho je Fiala také velmi viditelný na vizuálu volební kampaně do Evropského parlamentu, kde je vyfocený v popředí a totálně zastiňuje faktického lídra kandidátky. Celý ten vizuál je vlastně daleko více o Fialovi než o tom, kdo tu kandidátku vede. Jako by ODS říkala, „když už máme v čele kandidátky euroskeptika, vyvážíme to alespoň eurofilem Fialou a vystrčíme ho pořádně dopředu, aby byl dobře vidět“.

Co nebo kdo se za Fialovou hrou na tvrdého lídra ukrývá, je těžké říci. A těžké je říci i to, jak může tato hra dopadnout, protože pokud si někdo hraje na něco, čím z principu není a nikdy nebyl, bude výsledek takové hry velmi, velmi nejistý…

Očekáváte, že ODS opustí ještě další tváře, a to třeba dobrovolně?

Ne. Protože po vyloučení Václava Klause už ODS žádné výrazné tváře nemá. A u těch nevýrazných je dočista jedno, zda zůstanou, či odejdou.

Uleví se odchodem Klause mladšího ODS? Přijdou nyní ke straně noví voliči, které osoba Klause odpuzovala? Nebo to byla chyba, která se ODS vymstí? Co když nyní ODS jen odsaje voliče TOP 09, STAN a KDU-ČSL, čímž tyto strany pohřbí? A není možné, že odchod Klause ODS odsaje stejné, či dokonce větší množství konzervativních voličů?

Uleví se především všem, kdo chtějí, aby se ODS stala stranou politického středu a zaměřila se na takzvané městské liberální voliče. Ti teď, po vyloučení Václava Klause, ke straně jistě v nějaké míře přijdou. Zda ale přijdou v dostatečném množství na to, aby vykompenzovali úbytek autentického pravicového a konzervativního elektorátu, je nejisté, a upřímně se domnívám, že to je jen zbožné přání současného vedení. Na druhou stanu, jak jsem už řekla výše, je ale toto zbožné přání masivně podporováno i českými médii. Takže s touto iluzí pánové ze stranického vedení jistě ještě nějaký ten pátek vydrží. Přinejmenším do dalšího průzkumu volebních preferencí.

Kdyby Václav Klaus mladší založil novou politickou stranu, o čemž tu jisté náznaky byly, měl by nejspíš šanci vyplnit prostor na pravici. Jak velkého úspěchu by mohl u voličů dosáhnout? Byl by to potenciální partner Andreje Babiše do vlády?

O tom, kdo je čí partner do vlády, se vždy rozhoduje ve volbách. Voliči jsou těmi, kdo rozdává karty a naznačuje, jakou vládu si přeje. Jisté ale je, že vláda Andreje Babiše s jakýmkoli pravicovým subjektem by byla stokrát lepší než současná vláda se skomírající ČSSD a komunisty v zádech.

Někteří bývalí kolegové Václava Klause mladšího z ODS mluví o tom, že je s ním prakticky nemožné vyjít, chová se individualisticky, nekolegiálně a nelze se na něj spolehnout. Podle nich je proto takřka nemožné, aby Klaus mladší vytvořil vlastní životaschopnou stranu. Lze tomu věřit?

Faktorů, které ovlivňují úspěšnost politické strany, je zatraceně více než jen povahové rysy jejího předsedy. Takhle jednoduché to opravdu není. Navíc je dobré si uvědomit i to, že voliči silné individuality chtějí. To, že ODS napřed silnou osobnost angažuje a pak se zalekne toho, že silná osobnost je opravdu silná osobnost, aby se následně ukázalo, že s tím strana neumí pracovat a neumí to využít, více svědčí o vnitřním stavu ODS než o osobnostních rysech V. K. ml.

Proti ODS minulý týden silně vystoupil i někdejší prezident Václav Klaus. „Dříve či později musí vzniknout nová, skutečná pravicová strana,“ uvedl exprezident. Připravuje si tím podle vás půdu na vlastní návrat? A v jaké roli? Spekuluje se o opětovné kandidatuře na prezidenta…

Já se do těchto spekulací pouštět nechci, protože by to byly skutečně jen spekulace a nic víc. Zcela ale souhlasím se slovy pana prezidenta Klause o tom, že tu musí vzniknout skutečná pravicová strana. To je naprosto jisté, protože v současné situaci konzervativní pravicový volič prostě nemá koho volit. A nechat zklamaný pravicový elektorát ležet ladem a nenabídnout mu žádnou alternativu by bylo politicky vysloveně nemoudré.

Nakládá paní Karolina Stonjeková na PL

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 208 × | Prestiž Q1: 8,20

+13 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top