Štítky článku: •  

Střípky (206)

★ Kontraproduktivní budování kultu (Lucie Groene) ★ Stát marně řeší problémy, které sám vytvořil (Honza Paluska) ★ Před sto lety: tři nemoci české republiky (Alois Rašín) ★ I já byl živnostník (Franta Dlabač) ★ Rezignace na každém kroku (Martin Hubáček) ★

Kontraproduktivní budování kultu

Václav Havel byl ve své podstatě všeobecně respektovaná osobnost naší politiky. Divadlo, které začalo už jeho pohřbem, pokračovalo patetickým památníkem na letišti, lavičkami a nekonečnými trapnými pokusy o vytvoření kultu osobnosti, donutilo mnoho realisticky uvažujících lidí, začít si klást otázku, jestli nebyl přeceňován … a mnozí došli k tomu, že přeceňován byl.

Palachova sebevražda byla všeobecně respektovaná událost v naší historii. Divadlo, které rozpoutala v první řadě ČT, příznivci hnutí, která na sebe potřebují nějak upozorňovat, aby vůbec přežila, a profesionální plačky naší politické scény, respekt k jeho činu úplně rozložilo. Realisticky uvažující lidé si začali klást otázku, jestli nebyl přeceňován.

Blíží se oslavy „sametové revoluce“, zatím více či méně, ale přesto všeobecně respektované významné události v naší historii …

Lucie Groene · FCB


Stát marně řeší problémy, které sám vytvořil

Pan Tomáš Zdechovský se na svém profilu rozčiluje, že teroristé financují své aktivity v Evropě příjmy z nelegálního pašování cigaret. Prý tomu musíme zamezit. Idea jistě chvályhodná. Ovšem jádro pudla se skrývá v tom „jak?“.

Pár čísel:

1 krabička cigaret Marlboro stojí 102 Kč

Z této částky je procentní část spotřební daně 27,54 Kč, pevná část daně 29,20 Kč a DPH 17,70 Kč. Dohromady na dani z jedné krabičky cigaret v hodnotě 102 Kč stát utrží 74,44 Kč, aniž by se na její výrobě či distribuci nějak podílel.

Ze zbytku, tj. 27,56 Kč musí výrobce zaplatit náklady, svojí marži a ještě musí zbýt na marži obchodníka, který cigarety prodává.

Je mi jasné, že to pro někoho bude převratná idea, ale možná že kdyby hodný stát doslova a do písmene neukradl 72,98 % z ceny výrobku, nemusely by cigarety stát přes sto korun a nebyl by důvod je pašovat, respektive by se taková činnost kriminálním strukturám nevyplatila. Ale tuším, že snížení absurdního zdanění v návrhu pana europoslance asi nebude.

PS: příště můžeme projít také ceny benzínu a nafty, aneb proč je u nás skutečně draho.

Honza Paluska · FCB

+ Michal Nosek Jednoduché, zrušte důvod, proč se pašují, a je po pašování. Ale tohle pan Zdechovský nikdy nepochopí.


Před sto lety: tři nemoci české republiky

Ministr financí dr. Rašín pronesl 19. ledna 1919 na sjezdu českého úřednictva a zřízenectva v Praze:

„Myslím, že nedojdeme dále, jestliže nebudeme míti kuráž říci, že naše republika těžce stůně třemi velkými nemocemi a že musíme tyto nemoci rychle léčiti.

První nemocí jest nechutenství k práci.

Druhá veliká nemoc, na kterou republika těžce stůně a kterou nejvíce ve svém rozvoji trpí, je to, že všichni lidé věří ve všemohoucnost státu. Lidé si myslí, že stát může všechno udělati, že stát může dáti lacinou mouku, laciné boty, laciné šaty a že stát může zvyšovati platy, že může obratem ruky odpomoci bytové nouzi. To jest velmi nebezpečná nemoc. Zejména v republice stojíme na stanovisku, že stát jsme my, že stát není něco, co by stálo nad veškerým obyvatelstvem.

A nyní třetí nemoc nejnebezpečnější, že v československé republice nikdo nechce poslouchati, ale co je nejhorší, že v ní nikdo nechce ani poroučeti, že naše veřejná správa žije pod terorem a strachem, že setník se bojí choditi v uniformě, že okr. hejtman se bojí něco naříditi a všichni dělají to proto, že se každou chvíli objeví lidé, kteří si myslí, že oni mají právo poroučeti proto, že náležejí určitým politickým stranám anebo třídám, a přece v demokracii především musí musí býti respektován zákon, nemá-li dojíti k anarchii.

Na tyto tři nemoci stůněme a z nich se musíme dostati, chceme-li republiku udržeti.“

Alois Rašín

(zpráva Československé tiskové kanceláře)


I já byl živnostník

(Už také nejsem, ale Špidloviny jsem si ještě vyžral).

Jan Zadražil: Je skutečně ukázkou stupidity myslet si, že kdo je tu v exekuci, ten si půjčil na dovolenou anebo rovnou s tím, že to nikdy nezaplatí.

Nejvíce dlužníků je tu z řad bývalých živnostníků a potom lidé, které postihla nějaká pohroma nebo nemoc. A není to díky finanční negramotnosti, ale díky státním zásahům. Neustálé změny zákonů a státní výmysly totiž musí platit ten živnostník. A nejsou to žádné malé položky.

A když to zaplatí, stát to zruší nebo změní na něco, co stojí živnostníky další peníze. Příklad?

Stát nařídil hospodským oddělené prostory pro kuřáky nebo povinnou klimatizaci. Když to postavili (museli si na to půjčit), tak to zrušil. Zato nařídil úplný zákaz kouření. Klimatizace k hovnu.

Předtím už ovšem stihl jiné věci. Třeba musíte oddělit prostory pro herní automaty. Tak je oddělili. A pak? Nesmíte mít vůbec automaty! Výdaje na hovno, živnostník ale zadlužen.

Pak přišly od ČSSD povinné registrační pokladny. Dnes to schválíme, zítra je musíte mít. Nákup s předstihem ale opět k hovnu. Protože to zrušili. A najednou teď — musíte mít internet a EET pokladnu, ale pozor! Ta vaše stará registrační EET neumí. Smolík. Kupte si novou.

To jsou jen malinké příklady. Je mnoho dalších věcí a mnohem horších. Třeba zaplaťte daň z peněz, které jste nedostali. Skutečně! Tady uděláte práci, vystavíte fakturu, odběratel vám nezaplatí, ale daň z toho zaplatit musíte. A samozřejmě také mzdy svým zaměstnancům. Kde je ochrana? Nikde. Rázem je z poctivého živnostníka dlužník, syčák, gauner.

Z posledních perliček je dobrá ta, kdy živnostník zodpovídá za to, že ten, kdo mu prodává zboží je slušný člověk. To opravdu není vtip. Když podnikatel nakoupí něco od jiného podnikatele a ten prodávající je gauner, odskáče to ten, kdo si u něj nakoupil. Nedá se sice nikde zjistit co je prodávající zač (to víte, ochrana osobních údajů), ale to je fuk. Jestli se ukáže, že prodávající nezaplatil daně, musí je zaplatit ten, co si u něj nakoupil, i když o tom nevěděl. Dobře mu tak.

Takto se u nás vyrábějí dlužníci! Ne půjčováním na dovolené. A co horšího, jsou to většinou schopní, pracovití a především nevinní lidé. Asi ty schopné ve společnosti nepotřebujeme. Blbí otroci jsou lepší.

Franta Dlabač · FCB


Rezignace na každém kroku

Běžně slýchávám poraženecké řeči o tom, jak se nic nedá dělat, a některé věci nemůžeme ovlivnit. Z principu to nedává smysl, protože většinu problémů vytváří lidé a právě oni je mohou také vyřešit.

Dokonce i pouhá cesta někdy může být řešením, hlavní je správný směr. Pro ukázku několik příkladů…

1) Terorismus je běžná součást života ve velkoměstě. Zvykněte si. Nedá se s tím nic dělat.

Samozřejmě, že řešení existuje. Nicméně někdo by mohl být označen za rasistu, což je zejména ve „vyspělé části světa“ skoro nejhorší označení a často znamená i vyhazov z práce.

Vůbec nejlepší je řešení preventivní, tedy omezení migrace z rizikových zemí. Sice na vás pár pošuků bude křičet, že nemůžete posuzovat příchozí podle původu, ale nespočet zachráněných životů za to stojí. Nehledě na klidnější život, pocit bezpečí a spokojenosti, který se nedá vyjádřit číselně.

2) Ano, rádi byste si zachovali svoji kulturu, ale nejde to kvůli globalizaci. Národ je přežitek, globalizace všechny rozdíly odstraní. Atd.

Tato část má pouze ukázat na to, že globalizaci způsobují lidé a jsou taky schopni vývoj nějak usměrnit.

3) EU nemá alternativu, nemůžeme nic dělat.

Alespoň cesta je částečné řešení. Stačí omezit europropagandu na školách, dočasně usměrnit toky z dotačních programů na opravdu potřebné věci, kritizovat nedemokratické zřízení i ztrátu suverenity a jít příkladem pro ostatní státy. Jakmile uvidí i sousedé, že nejsou sami a změna je reálná, pak se dá situace řešit ve větším počtu a už nikdo nebude moct namítat, že by odchod a vytvoření nového svobodného spolku byla ekonomická sebevražda.

Vůbec první krok je změna nálady ve společnosti. Aby většina viděla EU jako nepřítele a pochopila, že to je sňatek z nutnosti, ne lásky.

V současné době naopak vyrůstá generace euromládeže bez širšího vnímání souvislostí, bez odporu k životu za cizí peníze a s potlačeným národním cítěním. Připomínám, že spoluvinu nese i ČT a nebude to odpuštěno.

4) Snižování počtu obyvatel nejde ovlivnit. Musíme dovážet cizince, aby měl kdo vydělávat na důchody.

Extrémní hloupost a kdykoliv to někdo řekne, tak doporučuji zavolat do nejbližší léčebny s dotazem na ztrátu pacienta.

Ano, existují kultury, kde jsou ženy vyřazeny z pracovního provozu s jediným účelem rodit děti. Přirozeně v takových zemích lidí bude přibývat.

Řešení však není dovoz takových zvyků k nám, ale rozumná reakce se zachováním našeho způsobu života. Pokud budete do limonády stále dolévat vodu, zůstane vám nakonec pouze voda…

Sám si netroufám na konkrétní řešení, ale je potřeba si uvědomit, že jich určitě existuje hned několik. Může se začít vyřešením problému s exekucemi, kvůli kterým si mnoho lidí další dítě rozmyslí…

Nehledě na to, že menší snížení populace nemusí hned znamenat katastrofu. Naopak je větší problém přelidnění a následné přesuny populace do jiných zemí.

Pak máme globální oteplování. Jediný problém, u kterého nemáme jistotu, že ho lidstvo dokáže ovlivnit. A právě ten se snaží mnoho lidí rezignující na výše zmíněné problémy řešit… Ani nevím jak takovou naivitu a zaslepenost popsat slovy…

Sečteno a podtrženo, všechny problémy způsobené lidmi jdou vyřešit. Ti, kteří tvrdí opak mají pouze slabou vůli či strach.

Martin Hubáček · FCB

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 179 × | Prestiž Q1: 6,92

+9 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top