Štítky článku: •  

Duševní infekce

Psychiatrie před lety objevila zajímavý jev související se sebevraždami: Když vezmeme statistiku, vidíme, že k nim nedochází nějak plynule, nejsou rozložené v čase rovnoměrně. Přicházejí ve vlnách.

Určitou dobu se uvažovalo o možnosti spojování ataků deprese (coby podezřelého původce sebevražd) s ročním obdobím, nebo aspoň s počasím. Jenže ani to se neukázalo jako moc věrohodné. Vlny sebevražd nejsou ukotvené v kalendáři. Zato se ukázalo, že sebevraždy, ke kterým došlo v jedné vlně, vždy mají mnoho společných znaků v provedení. Výsledek, který uvádí i Gladwell, je pro leckoho nečekaný:

Ačkoli někdy jde opravdu o útok depresivní ataky, tedy endogenní psychózu, která nevzniká na základě viditelných impulzů zvenčí a dotyčný nad ní zcela ztratí kontrolu, častěji je to jinak. Nejčastěji je to důsledek určitého vyprovokovaného sentimentu. Většina sebevrahů napodobuje čin někoho jiného. Doslova a do písmene.

Svým způsobem se dá říct, že většina sebevražd je důsledek velmi specifické duševní infekce. Jen místo virů a bakterií ji roznášejí memy. Zasahují společnost stejně jako epidemie chřipky nebo eboly. Čím významnější opinion maker se zabije, a čím víc jeho smrt média rozpitvají, tím pravděpodobněji strhne domino, v horším případě řetězovou reakci.

Mimochodem stejně infekční je řada dalších memů, ať už vzpomeneme na explozi #metoo, ke kterému se z čista jasna přidávaly davy lidí, které reálně nikdy nikdo neznásilňoval, nevydíral a nezneužíval — jen v danou chvíli silná opinion makerka spustila lavinu a byla následována. A stejně zběsilá memetická infekce se začíná šířit v podobě stovek a tisíců rodičů, kteří nás přesvědčují, že jejich sotva chodící a mluvící dítě si přeje změnit pohlaví. Protože je to silný mem, podpořili ho vlivní opinion makeři v podobě hollywoodských hvězd, a média jejich pobláznění vydojila až na kost a spustila jimi lavinu.

Stejně se to děje se sebevraždami. Pokud se sám zabije někdo, kdo je v určitém okruhu lidí vnímán jako významný opinion maker, nebo ho z něho udělají třeba následně média, probudí ve svém sociálním okruhu chuť k následování.

A tak přijde vlna tu mladíků, kteří se věší kvůli romantické lásce, tu rozumných mužů, kteří ve středním věku schytali pracovní neúspěch a střílí se do spánku atd. A každá informace a další a další přísun podrobností o sebevraždě opinion makera probouzí další sebevraždy.

Ve skutečnosti vysloveně platí — čím víc a důkladněji se média věnují sebevraždám, tím jich přibývá. Pro bulvár je to samozřejmě krmivo k nezaplacení a vždy se snaží vyždímat z každé takové události co nejvíc čtenářů — a tedy prodaného reklamního prostoru. Jenže tím způsobují sebevraždy další.

Pokud bychom chtěli sebevraždy minimalizovat a mysleli to vážně, prostě bychom o nich měli přestat psát a mluvit. Nepřikládat jim důležitost. Nechat je tiše odeznít a oplakat, ale nepovažovat za událost. A už vůbec bychom neměli sklouzávat k tomu, abychom jejich oběti vyzdvihovali jako hrdiny. Bez ohledu na to, co si o nich a jejich motivech myslíme a za koho je máme.

Píše pan Tomáš Houška na SedmáVlna.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 196 × | Prestiž Q1: 6,64

+8 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top