Štítky článku: •  

K ranní kávě: Čína nezkrachuje

Portál Asia Times vydal zajímavý komentář k vyhlídkám Číny. Stojí za to si ho přečíst…

Kritici Číny již více než 30 let očekávají, že se splní jejich teorie „nadcházejícího kolapsu“. Dnes si myslí, že tato teorie je potvrzena nejnovějšími čísly HDP. Po zjištění pouze 6,6% růstu v roce 2018, což je nejnižší míra za 28 let, kritici okamžitě oznamovali: „My jsme vám to říkali.“

Domnívají se, že čínské hospodářství bude směřovat k těžkému přistání kvůli „skrytým obrovským dluhům,“ které odhadli na více než 300 % HDP. Kritici také tvrdí, že probíhající obchodní válka mezi USA a Čínou způsobila uzavření mnoha továren. „Důkazem“ je postupný pokles čínských čtvrtletních měr růstu HDP v roce 2018: 6,8 %, 6,7 %, 6,5 % a 6,4 % v prvním, druhém, třetím a čtvrtém čtvrtletí.

Mají kritici pravdu?

Bez ohledu na to, zda mají kritici Číny pravdu nebo ne, měli bychom od základů přezkoumat argumenty a ekonomické skutečnosti.

Jak již bylo zmíněno, západní média a odborníci opakují zprávu „topí se v moři dluhů“ už více než 30 let. Americký právník Gordon Chang napsal v roce 2001 knihu „Příchod kolapsu Číny“, kde napsal, že kvůli dluhům se jí ekonomika v roce 2011 zhroutí. Dnes víme, co se stalo s jeho teorií.

Analytik Nicholas Lardy z Petersonova Institutu Mezinárodní Ekonomiky psal ve vydání časopisu Financial Times ze 16. ledna o rozhodnutí čínského prezidenta Si Ťingpinga odvolat reformy. To podle Lardyho způsobilo, že poměr dluhu a HDP vzrostl v roce 2018 o více než 300 %. Tvrdil, že více než 20 % státních podniků (dále jen SP) je na cestě ke kolapsu, což vyžaduje rozsáhlou záchranu ze strany státních bank (SB).

Čínská ekonomika nejenže nesplnila předpovědi jejích kritiků, ale ve skutečnosti je na tom lépe než USA a její spojenci v G7. Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) byly míry růstu HDP USA, EU a Japonska v roce 2018 3,0 %, 2,1 % a 1 %. MMF dále odhaduje, že míry růstu zemí G7 budou v roce 2019 pomalejší, na úrovni 2,3 %, 1,9 % a 0,5 % v případě Spojených států, EU a Japonska. Zatímco v témže roce očekává se míra růstu v Číně mezi 6,2 % a 6,4 %.

Další údaje o čínské ekonomice zdiskreditují teorii „nadcházejícího kolapsu“.

Klíčové ukazatele čínské ekonomiky

Bloomberg uvádí, že v roce 2018 byl celkový dluh vůči HDP v Číně 266 %, zatímco ve Spojených státech amerických, EU a Japonsku tento dluh převyšoval 310 % a 307,0 %. Při zohlednění zahraničního dluhu vůči HDP braného z Wikipedie, čínských 15 % oproti průměrnému dluhu 156 % zemí G7, je finanční pozice Číny dokonce ještě lepší. Dluh Číny je ve velké míře vnitřní.

[Pozn. překl. Slobodného výberu — při úvahách o dluhu, je nutné započítávat i aktiva. Například přestože celkové zadlužení USA přesahuje 300 %, celková aktiva jsou na úrovni 1500 %, což finanční pozici země značně vylepšuje. Odhady aktiv Číny nejsou známy, ale určitě budou také podstatně vyšší, než je celkový dluh.]

Podle údajů Národního statistického úřadu (CNBS) v Číně dosáhl v roce 2018 dluh SP výšku 17 bilionů dolarů (125 % HDP). Celkový poměr dluhu všech podniků k HDP je přibližně 156 % a pokud si SP půjčují od SB, tyto úvěrové dohody se dají označit za „rodinnou záležitost“. Jde spíše o věc účtování než o dluhové zatížení.

CNBS také uvádí, že v roce 2018 zaznamenali SP zisk ve výši téměř 500 miliard USD, což představuje meziroční nárůst o 12,9 %. Tyto údaje jaksi nenaznačují „finanční bublinu“. A co více, aby se finanční systém zhroutil, všechny SP by musely zkrachovat kvůli nedostatku příjmů, což je velmi nepravděpodobný scénář.

Je třeba také poukázat na to, že celková bankovní aktiva Číny podle Čínské bankovní regulační komise (CBRC) představují více než 37 bilionů dolarů, což je největší částka na světě. S přes 26 bilionů dolarů v bankovních vkladech a více než 3 bilionech dolarů v devizových rezervách by Čína měla vydržet jakékoli finanční nebo ekonomické problémy.

Hospodářská výkonnost Číny zastiňuje bez výjimky postavení USA a jejích spojenců ze skupiny G7. Podle CNBS čínské mzdy, spotřeba a zaměstnanost v roce 2018 vzrostly o 6,5 %, 6,2 % a 13,6 milionu nových pracovních míst. Nominální mzdy v USA vzrostly o 2,7 %, ale inflace byla podle amerického Ministerstva práce v roce 2018 2,9 %. Údaje z EU a Japonska jsou stejně nemilosrdné.

Nízké mzdové navýšení spolu s vysokým spotřebním dluhem v poměru k příjmu vysvětlují, proč soukromá spotřeba v G7 vzrostla jen málo, odhadem podle MMF na méně než 1 %. Jelikož soukromá spotřeba ve skupině G7 představuje více než 70 % HDP, klub by pravděpodobně považoval za mimořádně obtížné vylézt z podobné propasti, jakou vykopala Amerika při finanční krizi z roku 2008.

Čínská ekonomika v brzké době nezkrachuje

Pokud nejsou čínské ekonomické statistiky „falešné“ nebo kritici nevědí něco, co my ostatní ne, není důvod se domnívat, že čínská ekonomika se v blízké budoucnosti zhroutí. Ve skutečnosti by se dalo říci, že pravděpodobně zůstane „majákem“ světové ekonomiky a nadále bude tvořit více než 30 % globálního hospodářského růstu, neboť je největší obchodní partner pro 130 zemí.

Na rozdíl od obvinění z „predátorských ekonomických“ postupů nebo vytváření „dluhových pastí“ pro rozvíjející se ekonomiky, se na velmi úspěšné čínské iniciativě pásu a cesty (BRI) účastní rostoucí počet zemí v rozvinutých i rozvojových zemích. Podle Čínské komise pro cla se do BRI od jejího založení v roce 2013 přidalo více než 80 zemí s celkovou investicí více než 180 miliard dolarů a 5 bilionů dolarů v bilaterálním obchodě.

Obrovský domácí trh Číny zahrnující 1,4 miliardy lidí, z nichž více než 400 milionů patří ke střední třídě (patří sem každý, kdo ročně vydělává mezi 12 000 a 72 000 dolarů), nabízí zahraničním investorům obrovské příležitosti. To pravděpodobně vysvětluje, proč většina národů, včetně spolehlivých amerických spojenců, jako jsou Japonsko a EU, se snaží sblížit s „komunistickou Čínou“.

Na rozdíl od tvrzení amerických médií, pouze několik zemí se připojilo (pravděpodobněji pod nátlakem) k vyloučení Huawei z jejich telekomunikačních architektur. Tyto země — Austrálie, Nový Zéland, Velká Británie, Kanada, Německo a Japonsko — jen těžko najdou alternativní dodavatele, protože čínská telekomunikační společnost vyrábí nebo patentovala důležité části 5G architektury. Navíc přechod od společnosti Huawei k jiným zdrojům by způsobil zpoždění implementace 5G a tyto společnosti by to stálo miliardy dolarů.

Jelikož neexistují důkazy o tom, že Huawei se provinil podle obvinění USA špionážními aktivitami, Spojené státy zatahují své spojence na cestu katastrofy.

Závěr

Američtí a jiní představitelé, kteří útočí na Čínu, by měli udělat svým občanům laskavost: přestat si vymýšlet „fake news“, aby démonizovali nebo znevažovaly asijského obra. Čína nikam nezmizí, pokud pravda nedojde k jaderné válce, která by však stejně zničila USA a jejich spojence.

Pokud někdo prohlašuje 3,0% růst v USA za „zázrak“ a na druhé straně říká, že čínský růst 6,6 % je vlastně kolaps, dopouští se podvodu, je to zvrácená, pokroucená logika.

Původní zdroj: Asia Times


Komentář překladatele na Slobodném výberu:

Stejné schéma obviňování a pokroucené logiky dnes platí pro každou zemi, která konkuruje v nějakém směru USA.

Například Rusko, které je podle kritiků už 4 roky v kolapsu, má celkový externí dluh jen 40 % vůči HDP. Spolu s rezervami skoro 500 miliard dolarů, aktivy a prakticky nezávislostí na externích dodavatelích surovin je vcelku v komfortní pozici. Říkat, že Rusko zkrachuje, je iracionální představa, která se však může naplnit pouze za jedné podmínky — že aktiva země a kontrolu nad zdroji surovin proberou Spojené státy. Tj. zopakuje se stejná situace jako v roce 1998, kdy Rusko vyhlásilo bankrot.

A o to zřejmě jde. Západ obecně má plné ústa pěkných slov o demokracii, lidských právech a svobodném obchodě. Týká se to však jen tehdy, když jde o těžbu zdrojů z jiných zemí. Avšak svobodný přístup k západnímu trhu je něco, co není dovoleno. Příklad Huawei, který vytlačuje americké firmy z trhu, ukazuje, jak si svobodu podnikání Spojené státy představují v realitě.

Překládá z originálu a komentuje slovenský server slobodnyvyber.sk

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 309 × | Prestiž Q1: 8,60

+12 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top