Štítky článku: •  

Virtuální vraždička

Naše virtuální existence a identita je dneska nedílnou součástí té skutečné. Mail, profil na sociálních sítích, diskusní skupiny a stránky… to všechno se stává stejně důležitou složkou osobnosti jako to hmatatelné bytí.

Spoustu lidí dneska známe jenom přes internet — a speciálně sociální sítě. Diskusní skupiny jsou takovou virtuální klubovnou, kam se chodí tlachat s lidmi s podobnými názory. Ten virtuální svět je přitom mnohem dynamičtější a v určitém směru rychlejší, pestřejší. Uspořádat skutečné setkání v reálném čase je najednou velmi snadné přes sociální sítě. Stejně sdílení názoru, zkušenosti nebo informace.

S tím ale souvisí překvapivá křehkost. Vyhodit do povětří cizí klubovnu nebo hospodu, kde se schází lidé s jinými názory, si jen tak každý netroufne a aspoň doufám, že naprostá většina lidí vnímá, že je to špatně.

ucet-je-nedostupny.jpg (9,167 kiB)

Jenže nechat někomu zničit skupinu nebo stránku či profil na sociálních sítích se stává snadným a častým řešením, jak reagovat na cizí názor odlišný od mého. Ve jménu šíření Dobra a jediného správného názoru, samozřejmě. Hlasitě vyjádří štítivý odpor k estébákovi Burešovi, který udával za bolševika a vzápětí jde udávat a zabíjet sám. A stává se tím stejným lidským odpadem, jen mu to nedochází. Má se za statečného bojovníka ve jménu Dobra.

Pachatel se necítí být zločincem. Ale měl by. Atmosféru strachu a nenávisti vytváří tihle komsomolci a udavači. Společnost rozdělují právě oni. Zničit někomu diskusní skupinu není žádné bohulibé hrdinství, ale zákeřná sprosťárna. Nechat někomu zablokovat profil na sociálních sítích není nic jiného než analogie virtuální vraždy. Ten, kdo to dělá, se zbavuje jiného člověka. Ano, nezabíjí ho doopravdy, ale vzhledem k propletenosti skutečné a virtuální identity to není daleko. I když si to zatím nahlašovači a udavači nemyslí, jejich styl myšlení je stejný jako styl myšlení vrahů svých názorových oponentů. A koneckonců, obávám se, že není daleko doba, kdy se likvidace virtuální složky osobnosti prolne s nadšeným likvidováním samotných lidí.

Ve jménu Dobra. Lásky a Míru. Budou se samozřejmě likvidovat jen ti zlí lidé, ti nenávistníci, co mají špatné názory a jsou jimi nebezpeční.

Psal 3. 9. 2018 pan Tomáš Houška na sedmavlna.cz

Facebook cenzuruje. Nebo dojí?

Facebook mi dneska postupně masakruje všechny příspěvky. Na mém profilu zmizely zatím jen některé (třeba ten, kde nadávám, že mi smazali odkaz na video), ale na stránkách — a to i absolutně nepolitických — jde do háje skoro všechno, co vložím, a to během pár minut. Souběžně mi chodí vysvětlení, že si myslí, že je to spam, pak omluva, že to zkontrolovali, že to není spam, ale příspěvek vložit nejde a nevrátí ho tam a ani nejde vložit znovu. A za hodinu poté znovu ty, ty, ty, smazali jsme, protože si myslíme, že je to spam. A tak celý den dokola. A korunují to tím, že mi celý den chodí výzvy, že si smazané příspěvky můžu promovat a přihodit jim pár stovek. A přemýšlím, oč se tady jedná.

  1. fajn, nebudu paranoidní, děje se to spoustě lidem. (i když někdy ta paranoia není od věci)
  2. není to obsahem, to je fuk. Video z YT o naší středověké hře fakt není nic, kde bych uměl najít problém. Lidem mizí kde co… spojuje je to, že jsou to odkazy mimo FB.
  3. chvíli jsem myslel, že je bug, prostě se jim něco podělalo a algoritmus selhává. Ale neumím si představit, že po 12 hodinách masívního průseru by si vedení podobné company mohlo dovolit hrát mrtvého brouka. Jestli jo, tak si to velký Z. může dát do životopisu.
  4. takže si spíš myslím, že to není bug, ale metoda, jak dojit uživatele. (Myslím, že neuvěřitelně sprostá — ale asi to souvisí s tím, že velký Z. má miliardy a já je nemám.) Jestli chceš dát na FB video, dej ho sem a ne na YT. (no jo, jenže kromě jiného FB videa zválcuje brutální kompresí, kterou je úplně zprasí k nekoukatelnosti…) Jestli chceš psát blog, založ si ho na FB. Nelinkuj jiné zdroje. Protože u videa na YT má z reklamy asi tak 95 % Google a 2–5 % autor (teda při troše štěstí), na FB má 100 % FB. Čím dál víc si myslím, že o tohle tu jde nejvíc. Daruj svůj obsah Facebooku, ať má cukrouš prachy na výplaty pro cenzory a může se tvářit jako hodňouš, co podporuje „charitu“. A jestli chceš, aby ten obsah někdo vůbec viděl, zacvakej přímou platbu. Geniální, ne? FB umí pořídit obsah zadáčo a slízne přitom dvojí tržbu.

Ano, je to legitimní. FB je jeho, klidně může rovnou napsat, že kdo chce zůstat, bude ročně platit $1000 poplatek. Klidně ho může smazat a jít do tmy. Jenom přemýšlím, když to udělá, kde se sejdeme. Google+? VK? Vznikne úplně jiná síť? Teď to nevíme, ale zdá se, že je dobře vědět, že FB dokážou zničit — ne blackout, občanská válka, nálet ufonů… ale úlety jediného bohatého a sebestředného sociopata.

Psal 23. 8. 2018 pan Tomáš Houška na sedmavlna.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 157 × | Prestiž Q1: 5,60

+8 plus Známkuj článek minus –2

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top