Štítky článku: •  

Střípky (208)

⚜ Důchodová past (Kapitalistická vysílačka) ⚜ Kolik je miliarda? (FCB) ⚜ Macek v botách (Miroslav Macek) ⚜ Nebezpečné maso z Polska v Česku? (Petr Havel) ⚜

Důchodová past

„…každý sociální program, a to nejen ve Spojených státech, ale i v cizině, se po svém zavedení absolutně vymkne jakékoliv kontrole…

…Důchodové zabezpečení bylo původně koncipováno jako samofinancující se pojistný program, založený na striktních principech pojistné matematiky. Měl být také ustaven rezervní fond postačující na uhrazení budoucích nároků a plateb v době, kdy by byly splatné.

Takto však program nikdy nefungoval. Rezervní fond existoval pouze na papíře. Vláda utrácela příjmy z důchodové daně tak, jak v průběhu roku přicházely, a to buď na uhrazení svých běžných výdajů, nebo na vyplácení jiných sociálních dávek…

…S pokračujícím růstem inflace byly dávky důchodového zabezpečení valorizovány nejenom s růstem cen, ale ještě mnohem více. Typickým politickým trikem bylo zvýšit dávky v přítomnosti a přesunout náklady do budoucnosti. Budoucnost však vždycky přišla, a Kongres musel o několik let později zase zvýšit daně…

…Pokud se o důchodovém zabezpečení uvažuje jako o záchranném systému, pak je systémem velice zvláštním, protože ti, kdo již dostávali nejvyšší platy, dostávají nejvyšší dávky.

Důchodové zabezpečení je dnes stále posvátné. Navrhnout omezení nebo zrušení nejenom dnešních, ale i slibovaných budoucích dávek je považováno za politickou sebevraždu pro jakéhokoliv kongresmana. Americký systém důchodového zabezpečení dnes musí být odstrašujícím symbolem téměř nevyhnutelné tendence jakéhokoliv státního systému podpory, přerozdělení nebo povinného „pojištění“, k tomu, že se po svém zavedení zcela vymkne kontrole.

Hlavní problémy dneška tedy nejsou ekonomické, ale politické. Většina rozumných ekonomů se v principu shodne na tom, co by se mělo dělat. Prakticky všechny vládní pokusy přerozdělit bohatství a příjmy ničí podněty, které by vedly k inovaci a zdokonalování, a tím vedou i k všeobecnému ochuzení…“

Henry Hazlitt: Ekonomie v jedné lekci (1946)

E-kniha ke stažení: H. Hazlitt — Ekonomie v jedné lekci

Kapitalistická vysílačka · FCB


 Kolik je miliarda?

Před miliardou sekund odvysílala Československá televize první díl Receptáře s Přemkem Podlahou a začala výstavba jaderné elektrárny Temelín.

Před miliardou minut umírá římský císař Traianus a v Římě se začíná budovat Pantheon.

Před miliardou hodin žili předci moderního člověka po boku neandrtálců.

Před miliardou dní začala doba kamenná a člověk zručný poprvé začínal používat nástroje.

Před miliardou korun bylo o šest hodin méně, než když toto čtete. Takhle rychle naše vláda utrácí veřejné peníze. To jen tak pro představu.


Macek v botách

Namísto plácání nesmyslných procent, o které vláda v příštích letech sníží stav úřednictva, by to chtělo jednoduchý a logický postup: začít odbourávat nesmyslné zákony, nařízení, vyhlášky a šikany a ruku v ruce propouštět úředníky, kteří se jimi zabývají. U nezbytných úřadů pak nahrazovat neschopné lidi schopnějšími z těch propuštěných.

Italská luxusní značka Gucci podlehla nátlaku rozhořčených uživatelů sociálních sítí a vyřadila ze své nabídky luxusní černý svetr s výraznými červenými rty. Podle kritiků totiž mohl připomínat ironickou karikaturu, která zesměšňuje černochy, takzvaný blackface. Firma Gucci se všem, kteří se cítili dotčeni, omluvila na twitteru.

„Gucci se hluboce omlouvá za pohoršení způsobené vlněným svetrem balaclava,“ napsala společnost v prohlášení. „Můžeme potvrdit, že jsme zboží okamžitě odstranili z našeho e-shopu a všech kamenných obchodů,“ dodala. Firma uvedla, že považuje „rozmanitost za základní hodnotu“ a slíbila, že tento incident bude pro ni významné poučení do budoucnosti.

Dodávám: Také pro nás je to významné poučení do budoucnosti, že už může být jen hůř a hůř, neboť jsme ty šmejdy obchodující s „lidskými právy“ rázně nezastavili dřív. A velké firmy, podléhající pod obavami ze ztráty zisku těmto módním zvěrstvům, k tomu nesmírně přispívají.

Většina nenávistných komentářů prý zmizí ze sociálních sítí během 24 hodin, jak ukázala prověrka EU, neboť vše kontrolují tisíce lidí. Tak to vyzkouším a dám vědět!

Vyzkoušel jsem a dávám vědět: Před 72 hodinami jsem na facebook napsal, že Putin je lump a patří na šibenici. Můj nenávistný komentář stále nikdo nesmazal…

K mé glose o mém nesmazaném nenávistném názoru na facebooku napsal komentátor PeS: „Nutno říci, že se pan doktor mýlí… Toto není žádný nenávistný komentář, ale svobodně vyjádřený názor… Jo, kdyby tam bylo jiné jméno, to je pak hned něco jiného… Ale domníval jsem se, že tuto dialektiku každý chápe…“

Ministr zemědělství Toman prohlásil, že netřeba dovážet polské hovězí. Pravdu dí! Volů je u nás nadbytek.

Myšlénka prvního československého finančního ministra Dra Rašína byla dobrá, chtěl udržeti kurs českých peněz a lid trochu naučiti šetřiti, ale obé se zvrtlo.

Všeobecná byla také stížnost na nesvědomitost a úplatnost. Do úřadů dostávali se lidé bez vzdělání, měli-li jen dobrou hubu a náleželi-li k panující straně sociálně demokratické neb agrárnické.

Všeobecně však se praví, že Češi nedovedou vládnouti sami sobě, aneb že velká doba natrefila malé lidi.

Vína málo a velmi kyselé. (Úryvky z kroniky obce Milotice, L. P. 1919)

Zbyněk Petráček v LN: Skutečná svoboda se poměřuje i svobodou pro to, co se mi nelíbí, ne jen svobodou pro to, co se mně osobně líbí. Jinak to není svoboda, ale fandění podle sympatií, prostě znak stádnosti.

Vadim Petrov: Nezávislý NUKIB, který nepodléhá vládě ani parlamentu, tudíž ani občanům, dá na internet, že Huawei je bezpečnostní riziko. Číňani se cítí poškozeni a chtějí, abychom my, občané, za to zaplatili pokutu. Může mi někdo chytrý vysvětlit, jak je možné, že jsme přijali takový zákon? Další Diag Human? Nebo TV NOVA? Podle mě AB nemůže udělat nic jiného, než po něm chtějí, prostě se za NUKIB omluvit. Ať si NUKIB myslí, co chce, nemá to troubit do světa.

MM


Nebezpečné maso z Polska v Česku?

Realita je trochu jiná, než se vám představuje. Šlo (podle analytika Havla) o konkurenční boj, prověrku kontrolních systémů, ale mohli za tím být i aktivisti, kteří bojují proti masu. Kauza totiž zapadá do dlouhodobého boje proti masu a náhod je podle Havla nějak moc. Nesouhlasí s argumenty odpůrců masa, naopak zdůrazňuje jeho přínosy.

Havel míní, že na polských jatkách šlo o exces a nám chybí relevantní informace. Nevíme, jestli se k nám dostalo maso ze záběrů polských investigativců. Navíc se prý neříká, že na jatkách veterinární dozor byl, i když jen přes den. I v souvislosti s údajně špatnými podmínkami ve firmě patřící Agrofertu dodává, že při porážce zvířat je prostě krev a šťastné zvíře na jatkách protimluv.

Důsledky těchto kauz se podle Havla hodí odpůrcům stravy živočišného původu, kteří kvůli tomu rozjíždějí velké marketingové aktivity. Je dokonce možné, že polskou kauzu iniciovali a zákaz masa je v podtextu jejich aktivit. Havel říká, že třeba pro to, že červené maso způsobuje rakovinu, nejsou důkazy. Tvrdí, že argumenty veganů a vegetariánů proti masu jsou polopravdy a lži. Třeba to, že výroba masa vede k vysušování planety, je nesmysl.

Havel říká, že v Česku se levné maso někdy vydává za luxusní, prý se to prostě děje. Podle něj daleko víc, než pochybení dozoru na jatkách. Český spotřebitel je prý vychovaný komunismem k tomu, že si není ochotný za České potraviny připlatit ani korunu. Nejsme prostě patrioti a to je chyba.

Premiér Babiš podle Havla je ve střetu zájmů, ale není sám. Tvrdí, že podobně jsou na tom tisíce vysoko postavených politiků v EU. Odstřihnutí Agrofertu od dotací by tak dopadlo i na úplně jiné lidi, než je šéf hnutí ANO. Havel zdůrazňuje důležitost zavedení zastropování dotací z EU. Prý se to nejspíš prosadí a Agrofert o část dotací přijde, což je podle Havla dobře.

Celé video je na Reflex.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 160 × | Prestiž Q1: 6,41

+8 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat, pokud neporušíte pravidla zmíněná výše. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top