Štítky článku: •  

Něco pro hrdinné obhájce venezuelské ústavnosti

Něco pro ty, co nechápou realitu ve Venezuele. Poslal mi to kamarád, místní rezident, co má venezuelskou manželku, levičák jako poleno a obdivovatel Chaveze…

faes.jpg (47,464 kiB)
FAES

Obávané černé uniformy: Ve Venezuele vraždí Madurovy jednotky.

„Démoni“, líčí je svědci…

Venezuelské jednotky FAES, které jsou absolutně loajální prezidentovi Nicolásu Madurovi, vraždí příznivce opozice, popisují svědci.

„Prosím, neubližujte mu,“ snažila se Venezuelka Isabel Pinová zastavit ruce policistů, kteří 24. ledna v jednom ze slumů v Caracasu zadrželi jejího syna. Sedmadvacetiletého Johendry Fernandeze se pouze zeptali, zda má záznam v trestním rejstříku, on přiznal, že ano. Matku poslali zpátky do domu a devětačtyřicetiletá Pinová pak už jen zaslechla dva výstřely.

Podle svědků policisté ze zvláštních venezuelských jednotek FAES muže, který se živil opravováním motorek, zatáhli do postranní uličky. A tam ho zastřelili dvěma ranami do hrudi.

Ten den zrovna probíhaly ve slumu Josého Félixe Ribase protesty proti vládě prezidenta Nicoláse Madura, kterého Venezuelané obviňují z vleklé ekonomické krize. Zkrotit je přišly desítky policistů, z nichž někteří začali podle svědků pálit do davu.

„Jsou tady,“ křičeli demonstranti, když se snažili zmizet v uličkách nebo doběhnout domů a schovat se. Podle vůdců místní komunity zemřelo do úsvitu deset lidí. Jejich těla policisté odvlekli s sebou, stejně jako desítky osob, které při protestech zadrželi.

Pinová viděla svého syna ještě jednou. Byla si v nemocnici prohlédnout jeho tělo. Měl prostřelené srdce a také hrudní kost. Jeho osobní věci zmizely spolu s policisty a oficiální vysvětlení Fernandezovy smrti rodina nedostala. Zůstala po něm manželka a čtyřletý syn Andres, kterému matka říká, že jeho otec spí.

„Už jen zaslechnout to jméno, FAES, ve mně zanechává hrůzu. Právě mi řekli, že jsou zpátky v okolí, a už cítím bolest v žaludku,“ svěřila se Pinová agentuře Reuters.

Právě Reuters, odkazující se na řadu svědectví z místa, hovoří také o dalších zvěrstvech. Například o smrti teprve třiadvacetileté matky, kterou příslušníci FAES vytáhli z domu a střelili ji do hlavy, protože byla příbuznou vůdce jednoho z místních gangů. Nebo o vraždě muže, kterému nejprve spoutali ruce.

Válečné operace uprostřed hlavního města

Desítky policistů v černých vojenských uniformách vtrhly do slumu poté, co se venezuelský opoziční lídr Juan Guaidó 23. ledna prohlásil prezidentem země. Měli ostřelovače, motorky a obrněná vozidla. Svědci akci popisují spíš jako „válečné operace“.

„Je to poprvé, co na nás zaútočili s takovou silou,“ řekla serveru The Guardian další z místních žen, která si přála z obav o své bezpečí zůstat v anonymitě.

„Slyšeli jsme rány: ratatatatata. Bylo to hrozné,“ dosvědčuje další ze svědkyň. Policisté vtrhli přímo do jejího domu. Podle ní se snaží umlčet chudinské čtvrti, které jsou krizí nejvíce zasaženy. „Není to možné, protože lidé už toho mají dost,“ dodává.

Podle jejího syna se policisté snaží bránit lidem, aby se připojili k demonstracím. „Pokud »barrios« padnou, bude to jako atomová bomba,“ říká teprve osmnáctiletý mladík.

„Ani chavisté (příznivci exprezidenta Huga Cháveze, pozn. red.) v okolí nesouhlasí s Nicolásem Madurem,“ říká mladík, který se ze strachu o život přestěhoval do jiné čtvrti. Při jedné z policejních akcí totiž málem zemřel. Před střelbou se mu podařilo uprchnout přes střechy.

Zatímco Cháveze, který do chudinských čtvrtí občas zašel, vítali v každém domě hrnkem kávy, Madura tu dnes nikdo nemusí.

Policisté z FAES se do slumu v následujících dnech několikrát vrátili, ve čtvrti začal platit večerní zákaz vycházení.

Ministerstvo informací zprávy nekomentuje a vládnoucí socialistická strana tvrdí, že zprávy o úmrtích si vymýšlí opozice. Jakékoliv provinění omítají i samotní členové FAES. „Náš boj probíhá proti všem zločincům, kteří pustoší naše společenství. Pokud se obáváte FAES, je to proto, že jste zločinec,“ napsali na sociální síti Instagram.

Venezuelský vrchní státní zástupce Tarek William Saab minulý týden uvedl, že policisté, kteří „páchají násilí, budou vyšetřováni“.

Démoni z řad policie

„Jsou to vrazi, démoni,“ říká na adresu obávaných specialistů v černých uniformách další z caracaských žen Nivea Pisaniová. I ona přišla v minulých dnech o chlapce, kterého vychovala. Teprve devatenáctiletého synovce Alixona.

„Byl to ještě kluk,“ říká pětačtyřicetiletá žena. „Šel ven protestovat, protože trpíme hlady. Kolik lidí ještě zemře, když to bude takto pokračovat?“ ptá se.

I ona věří, že její dítě zabili členové jednotky FAES, když vtrhli mezi demonstranty ve čtvrti Catia v západním Caracasu, obydlené pracující třídou Venezuelanů.

„Většina lidí žije v chudých oblastech. A protože už je nepodporujeme, hádám, že nás chtějí zabít,“ říká Pisaniová s tím, že protesty v Catii jsou novinkou. Dříve to totiž byla bašta obdivovatelů Madurova předchůdce Huga Cháveze.

„Dříve když jsem otevřela ledničku, viděla jsem šunku, sýr, vajíčka, maso, kuře. V těchto dnech tam není nic než voda. A někdy nemáme ani tu. Je to šílené. Nikdy jsme nepomysleli na to, že budeme takto žít,“ říká žena, která je momentálně bez práce.

Ani Pisaniová se žádné vysvětlení o smrti synovce nedočkala. „Proč ho zabili? Kvůli čemu? Jeho život stěží teprve začal.“

Oficiální zpráva uvádí, že zemřel na střelné zranění. Neříká ale už nic o tom, o jakou zbraň se jednalo nebo proč musel mladík v noci 22. ledna během protestů zemřít. V domě, kde pomocník z pekárny žil, vznikla provizorní svatyně, kterou jeho teta na památku udržuje.

„Chci, aby odešel. Musí si uvědomit, že tato země je katastrofa,“ říká na adresu Madura Pisaniová.

Bojovníci proti „zločinu a terorismu“

O elitní policejní skupině toho není moc známo. Venezuelská lidskoprávní organizace Provea tvrdí, že FAES Maduro vytvořil v roce 2017 coby jednotku pro boj „s organizovaným zločinem a terorismem“. Skupina se na sociálních sítích prezentuje jako garant „bezpečnosti, klidu a míru“. Momentálně má podle odhadů téměř 1300 bojovníků. Podle některých informací spadá spíš pod armádu než pod policii a po členech je vyžadována „absolutní loajalita“ Madurovi.

„To, o co se vláda snaží, je udržet pod kontrolou nespokojenost a zlobu — ne tím, že by řešila obavy občanů, ale tím, že podněcuje teror a strach,“ vysvětluje koordinátor Provey Rafael Uzcátegui. Organizace zatím s protesty spojuje více než čtyři desítky úmrtí. Přestože pachatel se nedá vždy spolehlivě určit, právě FAES je podle skupiny podezřelým číslo jedna, následován provládními polovojenskými útvary.

Eva Draská · FCB

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 428 × | Prestiž Q1: 7,77

+10 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top