Štítky článku: •  

Osvobozena, ale nesvobodná

Asia Bibi vyhrála soud o svůj život. Kdy jej ale bude moci znovu začít žít, není patrné.

asia_bibi_appeal.jpg (315,454 kiB)
Asia Bibi

Dnes jen krátce. Před třemi měsíci jsem zde psal o případu pákistánské křesťanky Asii Bibi, jejíž devítileté stíhání za rouhání skončilo pravomocným osvobozujícím rozsudkem.

Jelikož je zjevné, že nešťastná žena by na pákistánských ulicích byla chodícím terčem pro nepřátelské davy, začalo opatrné pátrání po zemi, která by jí a její rodině poskytla azyl. (Přesně kvůli tomu ostatně azylové právo kdysi vzniklo.)

Mezinárodní pozornost přitom vzbudila britská premiérka Theresa May tím, že azyl Asii Bibi nenabídla. Podle Wilsona Chowdryho z britské asociace pákistánských křesťanů, který u vlády v této věci lobboval, se ve Whitehallu obávali „potenciálních nepokojů, útoků na ambasády a civilisty“.

Poznámka MK: To je nejspíš realistický odhad situace, protože už před třiceti lety, v době vydání Satanských veršů, se ulice britských měst zaplnily vzteklými fundamentalisty pálícími výtisky knihy.

Nenašel jsem původní reportáže z roku 1988, takový materiál bývá málokdy online; ale zde máme aspoň reportáž z čerstvější události, totiž protestu britských muslimů proti pasování Salmana Rushdieho na rytíře.

Ale zpět k naší dnešní kauze.

Na přelomu roku nabídla Asii Bibi a její rodině azyl Kanada. Děti už v Kanadě jsou a jednu chvíli to vypadalo nadějně i pro Asii samotnou. Podle toho, jak její případ ustoupil z čelních stránek světových novin, mohl vzniknout dojem, že vše je skoro vyřešeno.

Bohužel není. Pákistánské úřady osvobozenou ženu stále ještě de facto vězní, tzv. „prozatímně“, ale bez konkrétního termínu. Vypadá to na úmyslné průtahy. Její známý Aman Ullah, který už dříve zprostředkovával v její kauze jednání se zahraničím, řekl novinářům, že ji policie převezla do města Karáčí, kde ji drží zavřenou v jednom pokoji. Osvobozená vězenkyně (to jsou paradoxní kategorie, že?) podle listu Washington Post nesmí ani komunikovat s vnějším světem.

Na jednu stranu asi můžeme být rádi, že nepřišla o hlavu; na druhou stranu se její faktické postavení moc nezlepšilo, čtyři stěny jako čtyři stěny. Osobně si myslím, že někde v zákulisí dojednávají Kanaďané s Pákistánci konkrétní finanční výši její „propustky“ a že to může ještě notnou dobu trvat.

S tímto postupem ostatně máme v České republice také jisté (a poměrně drahé) zkušenosti.

Píše pan Marian Kechlibar na Kechlibar.net

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 109 × | Prestiž Q2: 11,01

+12 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat, pokud neporušíte pravidla zmíněná výše. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top