Štítky článku: •  

Jak nám dotace ničí morálku?

Evropská unie poškozuje naše hospodářství jedním byrokratickým nesmyslem za druhým, ale dotace, které z ní dostáváme, to prý bohatě vynahradí.

europrase.jpg (11,786 kiB)
Europrase

Občané si uvědomují, že nás EU zaplavuje byrokracií. Při pohledu na nové plavecké bazény, knihovny a jiné veřejné stavby s visačkou EU nabývají dojmu, že nám EU věnuje mnoho peněz, které nám pomáhají v rozvoji. Je to přesně naopak.

Lenoch s řidičákem

Když jsem se přehoupl přes osmnáctý rok života a získal řidičský průkaz, stal jsem se pěkně líným. Zatímco dříve jsem na atletické tréninky chodíval pěšky či na kole, dnes se vozím autem. Z hospody domů jsem chodíval také pěšky. A jelikož to mám pořádně do kopce, měl jsem čas vystřízlivět. Dnes už většinou do hospody jezdím autem a vůbec nepiji. Prostě jsem líný.

Podobně fungují dotace z EU. Jsou vysoce návykové. Dnes si podnikatelé nekonkurují lepšími výrobky, ale lepšími právníky, kteří dokážou správně napsat žádost o dotaci. Na VŠE jsme měli předmět „Inovace informačních systémů“, kde jsme se celý semestr učili, jak napsat žádost o dotaci z EU. Ano, s dotacemi to je všechno snazší. Už ale nevidíme, že je to na úkor těch, kteří dotace nedostávají.

Ve svobodném hospodářství je králem spotřebitel a jeho přání. Dnes je králem úředník a jeho přání. EU degraduje starosty, podnikatele a jiné příjemce dotací na pouhé žebráky. Existuje snad pádnější důkaz, že dotace nefungují než příklad dlouhá léta nejdotovanějšího státu v EU – Řecka?

Peníze navíc?

Klasická námitka zní, že je to náš problém, neboť tyto peníze navíc nedokážeme správně využít. To je ovšem mýlka. Ve skutečnosti z EU nedostáváme ani korunu navíc. Proč?

Řekněme, že nám EU pošle 1 milion eur. Tento 1 milion eur musíme směnit za 27 milionů Kč, neboť v ČR platíme za zboží a služby korunou. Přijdeme tedy do banky, zda by nám milion eur směnila a ona přikývne, neboť jeden z podnikatelů se rozhodl, že bude investovat v Eurozóně. Směna proběhne. My utratíme 27 milionů Kč za nepochybně přínosný projekt vymyšlený politiky. Kdežto podnikatel utratí 1 milion eur za investici v Německu.

Co by se stalo, kdyby nám EU 1 milion eur neposlala? Výsledkem by byl o jeden veřejně prospěšný projekt méně. Za to bychom měli o jeden soukromý podnikatelský projekt více, neboť podnikatel by měl k dispozici 27 milionů Kč, které by v ČR utratil.

Dotacemi k většímu státu

Dotace z EU nejsou ničím jiným než tzv. vytěsňovacím efektem, kdy soukromé investice jsou vytlačovány na úkor těch politicko-byrokratických. Dotace nejsou peníze navíc. Pouze skrz směnný mechanismus dochází k tomu, že stát je u nás nabubřelejší a moc politiků větší.

Už slyším, jak příznivci Eura horují za jeho přijetí. Směnný mechanismus by se odstranil a v tu chvíli by to byly peníze navíc. Nebyly. Byla by tu jen inflace navíc, která by zdražovala výrobky všem. Vzpomeňte si na hodiny dějepisu, kdy vám pan učitel vyprávěl o Španělech, jak objevili Ameriku a začali z ní vozit zlato ve velkém. Od té doby se začal datovat úpadek Španělského království.

Neexistují peníze „navíc“. Existuje jen dobrovolná spolupráce lidí, díky které skutečně bohatneme. Vystupme z EU a odstraňme škodlivé dotace, které poškozují každého z nás. Zbavme se nebezpečného návyku na ně, který nám kazí charakter. Obnovme hospodářství, kde vítězí tvrdá práce a kreativita, kde na prvním místě je zákazník — náš pán.


[Pozn. redakce: Navíc, a to je ještě horší, stáváme se tak velmi snadno vydíratelnými. EU si nás vlastně dotacemi uplácí, platí nám v podstatě „držhubné“. Jak autor správně píše, dotace vytěsňují domácí investice, pokřivují ceny na trhu a znemožňují ekonomickou kalkulaci, pokřivují tržní prostředí. To je ale jejich pravým účelem! Ničit tržní prostředí, aby pak EU mohla dokazovat, že tržní prostředí (zase) selhalo a je třeba je dostatečně zregulovat a následně zcela opustit. Zastánců tohoto trendu je v komisi EU i v EP obrovské množství. A až zde bude trh dostatečně poničen, postupně se z dnešní podoby většinového příjemce staneme většinovým plátcem. Pak na ně teprve tvrdě doplatíme. Dotace jsou totiž obrovský korupční tunel!

Ostatně, zrovna dnes jeden z našich kolaborantských poslanců v EP Miroslav Poche (ČSSD), který zvedl ruku pro kvóty pro přidělování imigrantů, napsal článek, že jsme právě kvůli příjmu dotací z EU POVINNI imigranty přijímat. To jsou přesně ty dopady. Ne, ne, NE! Dotace je nutno odmítnout, z EU (alespoň EU této podoby) urychleně vystoupit. V rámci pudu sebezáchovy. A Pocheho i s těmi dalšími kumpány vyhnat od koryt!]

Autorem článku je Honza Mikula

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 407 × | Prestiž Q1: 6,40

+4 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat, pokud neporušíte pravidla zmíněná výše. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top