Štítky článku: •  

Jak nám dotace ničí morálku?

Evropská unie poškozuje naše hospodářství jedním byrokratickým nesmyslem za druhým, ale dotace, které z ní dostáváme, to prý bohatě vynahradí.

europrase.jpg (11,786 kiB)
Europrase

Občané si uvědomují, že nás EU zaplavuje byrokracií. Při pohledu na nové plavecké bazény, knihovny a jiné veřejné stavby s visačkou EU nabývají dojmu, že nám EU věnuje mnoho peněz, které nám pomáhají v rozvoji. Je to přesně naopak.

Lenoch s řidičákem

Když jsem se přehoupl přes osmnáctý rok života a získal řidičský průkaz, stal jsem se pěkně líným. Zatímco dříve jsem na atletické tréninky chodíval pěšky či na kole, dnes se vozím autem. Z hospody domů jsem chodíval také pěšky. A jelikož to mám pořádně do kopce, měl jsem čas vystřízlivět. Dnes už většinou do hospody jezdím autem a vůbec nepiji. Prostě jsem líný.

Podobně fungují dotace z EU. Jsou vysoce návykové. Dnes si podnikatelé nekonkurují lepšími výrobky, ale lepšími právníky, kteří dokážou správně napsat žádost o dotaci. Na VŠE jsme měli předmět „Inovace informačních systémů“, kde jsme se celý semestr učili, jak napsat žádost o dotaci z EU. Ano, s dotacemi to je všechno snazší. Už ale nevidíme, že je to na úkor těch, kteří dotace nedostávají.

Ve svobodném hospodářství je králem spotřebitel a jeho přání. Dnes je králem úředník a jeho přání. EU degraduje starosty, podnikatele a jiné příjemce dotací na pouhé žebráky. Existuje snad pádnější důkaz, že dotace nefungují než příklad dlouhá léta nejdotovanějšího státu v EU – Řecka?

Peníze navíc?

Klasická námitka zní, že je to náš problém, neboť tyto peníze navíc nedokážeme správně využít. To je ovšem mýlka. Ve skutečnosti z EU nedostáváme ani korunu navíc. Proč?

Řekněme, že nám EU pošle 1 milion eur. Tento 1 milion eur musíme směnit za 27 milionů Kč, neboť v ČR platíme za zboží a služby korunou. Přijdeme tedy do banky, zda by nám milion eur směnila a ona přikývne, neboť jeden z podnikatelů se rozhodl, že bude investovat v Eurozóně. Směna proběhne. My utratíme 27 milionů Kč za nepochybně přínosný projekt vymyšlený politiky. Kdežto podnikatel utratí 1 milion eur za investici v Německu.

Co by se stalo, kdyby nám EU 1 milion eur neposlala? Výsledkem by byl o jeden veřejně prospěšný projekt méně. Za to bychom měli o jeden soukromý podnikatelský projekt více, neboť podnikatel by měl k dispozici 27 milionů Kč, které by v ČR utratil.

Dotacemi k většímu státu

Dotace z EU nejsou ničím jiným než tzv. vytěsňovacím efektem, kdy soukromé investice jsou vytlačovány na úkor těch politicko-byrokratických. Dotace nejsou peníze navíc. Pouze skrz směnný mechanismus dochází k tomu, že stát je u nás nabubřelejší a moc politiků větší.

Už slyším, jak příznivci Eura horují za jeho přijetí. Směnný mechanismus by se odstranil a v tu chvíli by to byly peníze navíc. Nebyly. Byla by tu jen inflace navíc, která by zdražovala výrobky všem. Vzpomeňte si na hodiny dějepisu, kdy vám pan učitel vyprávěl o Španělech, jak objevili Ameriku a začali z ní vozit zlato ve velkém. Od té doby se začal datovat úpadek Španělského království.

Neexistují peníze „navíc“. Existuje jen dobrovolná spolupráce lidí, díky které skutečně bohatneme. Vystupme z EU a odstraňme škodlivé dotace, které poškozují každého z nás. Zbavme se nebezpečného návyku na ně, který nám kazí charakter. Obnovme hospodářství, kde vítězí tvrdá práce a kreativita, kde na prvním místě je zákazník — náš pán.


[Pozn. redakce: Navíc, a to je ještě horší, stáváme se tak velmi snadno vydíratelnými. EU si nás vlastně dotacemi uplácí, platí nám v podstatě „držhubné“. Jak autor správně píše, dotace vytěsňují domácí investice, pokřivují ceny na trhu a znemožňují ekonomickou kalkulaci, pokřivují tržní prostředí. To je ale jejich pravým účelem! Ničit tržní prostředí, aby pak EU mohla dokazovat, že tržní prostředí (zase) selhalo a je třeba je dostatečně zregulovat a následně zcela opustit. Zastánců tohoto trendu je v komisi EU i v EP obrovské množství. A až zde bude trh dostatečně poničen, postupně se z dnešní podoby většinového příjemce staneme většinovým plátcem. Pak na ně teprve tvrdě doplatíme. Dotace jsou totiž obrovský korupční tunel!

Ostatně, zrovna dnes jeden z našich kolaborantských poslanců v EP Miroslav Poche (ČSSD), který zvedl ruku pro kvóty pro přidělování imigrantů, napsal článek, že jsme právě kvůli příjmu dotací z EU POVINNI imigranty přijímat. To jsou přesně ty dopady. Ne, ne, NE! Dotace je nutno odmítnout, z EU (alespoň EU této podoby) urychleně vystoupit. V rámci pudu sebezáchovy. A Pocheho i s těmi dalšími kumpány vyhnat od koryt!]

Autorem článku je Honza Mikula

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 421 × | Prestiž Q1: 6,40

+4 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top