Štítky článku: •  

Sedm změn, které potřebuje multikulturní sociální stát

Teď hned! Pravidelně jsem dotazován, co je potřebné udělat pro vyřešení „městské zkázy“ na místech jako je Detroit. Otázka je obyčejně pokládána s pokrčenými rameny a zoufalým tónem, jako kdyby neexistovalo žádné řešení. Příčina této „zkázy“ je kořenem problému, a když byla jiskra zažehnuta policejní brutalitou, nastartovaly protesty v městech jako Ferguson a Baltimore. Existuje množství řešení, u kterých víme, že alespoň zlepší situaci.

Kořenem problému městské zkázy je stát. S tímhle na paměti se chci zaměřit na sedm oblastí, kde eliminace vlády ze scény vyřeší problém nebo alespoň zredukuje velikost problému. Některá z těchto řešení mohou být adoptována samotnými městy, ostatní budou vyžadovat státy a federální vládu, aby odstranila nebo modifikovala své intervence.

1 – Garantovat „postiženým oblastem“ speciální status a osvobodit je od vládních regulací

Co potřebujeme je víc reálných pracovních míst, protože normálně zaměstnaní lidé páchají míň trestních činů. Vláda vytváří množství problémů na trhu práce a není to jenom minimální mzda. Starostové města, nebo městských čtvrtí by měli mít povolení požadovat, čemu já říkám „status postižené oblasti“, pro celé město, nebo alespoň pro některé jeho části. Takový status umožní odstranění minimální mzdy a různých licencí. Dále odstraní majetkové daně a spotřební daně. To okamžitě vytvoří konkurenční výhodu pro pracovní kontrakty v „postižených oblastech“. Samozřejmě všechna tato řešení nejsou příliš radikální a představují pouze první krok, který by byl následně aplikován na celé USA.

2 – Nižší daně

detroit-requiem.jpg (87,144 kiB)
Requiem za Detroit

Každému člověku, který žije pod hranicí chudoby, nebo je chudý podle jiných relevantních měřítek, by mělo byt umožněno odstoupit ze systému sociálního zabezpečení. To okamžitě vytvoří konkurenční výhodu pro městské pracovníky, vzhledem k tomu, že zaměstnavatelé nebudou muset platit odvody na sociální zabezpečení.

Tato opatření jsou velice potřebná, vzhledem k vysoké míře nezaměstnanosti mezi mladými v městských oblastech, kde některé oblasti zaznamenávají až 30-40 procentní nezaměstnanost mezi mladými černými od roku 2011.


3 – Nechat pracovníky naučit se reálné schopnosti

Taky studentům uvězněným ve veřejných školách by mělo být umožněno odstoupit z posledních třech ročníků střední školy, pokud místo toho budou mít práci na minimálně 32 hodin za týden. Studenti by měli mít také možnost odstoupit z odpoledního vyučování, pokud budou schopni projít přes test kompetentnosti a budou mít práci na alespoň poloviční úvazek.

4 – Legalizovat sebeobranu

K vyřešení problému městské kriminality, první věc, která musí být vykonána, je odstranění omezení držet zbraň a zrušit další restrikce omezující sebeobranu, které v městech existují. Držení zbraní omezuje kriminalitu a násilí. Nedávné zákony jednotlivých států umožňující občanům nosit zbraně přispěli k poklesu kriminalityposledních letech.

Navíc, oběti skutečných zločinů se často ocitají odkázaní sami na sebe, vzhledem k probíhající válce proti drogám, protože policie v posledních dekádách preferuje boj proti drogám, místo řešení reálných zločinů jako je vloupání, nebo násilnosti.

5 – Skončit válku proti marihuaně

Jednou z  nejdůležitějších reforem k zredukování zločinu je legalizovat marihuanu. To umožní snížit vládní rozpočty pro policii, soudy, věznice a další úřady. Jako výsledek méně černých nebo Hispánců bude zabitých nebo uvězněných ve věznicích. Například Filadelfie udělila polici pronásledování držení marihuany jako její nejnižší prioritu, čím ušetřila hodně peněz. Množství násilných trestních činů v Coloradu poklesl, odkdy byla marihuana legalizována.

6 – Prodat majetek města

Vlády měst by měli začít se skutečnou privatizací. Majetek a budovy, které jsou teď kontrolovány a udržovány vládami města, by měly být prodány soukromému sektoru. Městské oblasti potřebují pozemky a budovy pro věci jako soukromé školy, parkování, a nové podniky. Udržování vládních budov a pozemků představuje zátěž pro daňového poplatníka.

7 – Postupně odstranit stát blahobytu

Sociální stát zůstává hlavní příčinou rodinné a sociální dezintegrace. Sociální benefity by měly být zredukovány a nakonec úplně odstraněny, a sociální dávky co by zůstaly, by měli být dávány pouze pod přísnými podmínkami.

Očekávejme opozici

detroit-630x420.jpg (85,273 kiB)
Kontrasty Detroitu

Ne všichni budou nadšeni z těchto reforem. Je lehké si představit značnou opozici ze strany organizací jako licencovaní profesionální pracovníci, odbory, kvalifikovaní pracovníci, učitelé veřejných škol, soukromé věznice, policejní odbory, odbory státních zaměstnanců, farmaceutický sektor a mnozí další.

Jsou tady věci, které můžeme udělat okamžitě a začít tak řešit problém městské zkázy a eliminovat některé faktory, které vedly k nepokojům ve Fergusonu a Baltimoru. Může to vypadat jako naivní sen, ale vzpomeňme si, že Detroit zbankrotoval a byl donucen zredukovat svůj rozpočet. Detroit dnes je svědkem městského obrození v prostředí relativního laissez faire.

Další ekonomická krize by mohla poslat další města, topící se v dluzích, do smrtící spirály jako Detroit. Je v povaze státu si myslet, že představuje řešení pro jakýkoliv problém. Jak se ukázalo v případě Detroitu, je to odstranění vládních restrikcí a závislostí, která dávají městu a jejímu zbídačenému obyvatelstvu příležitost znovu se postavit na nohy a vybudovat nový lepší život.

Autorem článku je Mike Thornton, z anglického originálu přeložil Mike, text vyšel na webu mises.org

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 980 × | Prestiž Q1: 6,27

+4 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top