Štítky článku: •  

Bude líp? Babišovi už je a hlupáci mu to platí

ROZHOVOR: Pečení holubi létat nebudou a Andrej Babiš to bude muset svým voličům sdělit. Připisoval si zásluhy, teď bude mít smůlu, říká exministr Tlustý.

„Pečení holubi létat nebudou a tučná polévka pršet nebude. Přesně to bude muset premiér Andrej Babiš a jeho hnutí svým voličům sdělit,“ prohlásil nemilosrdně bývalý ministr financí za ODS Vlastimil Tlustý. Ze svých zkušeností odhaduje, že české vládě v příštím roce bude chybět sto miliard korun a žádné kosmetické úpravy je nevyřeší. Tlustý upozornil, že nezbude, než odvolat řadu slibů a řadu očekávání. Vzhledem k tomu, že si Andrej Babiš tak úspěšné připsal ke svému dobru minulou ekonomickou prosperitu, těžko se mu prý podaří odpárat zodpovědnost za slábnoucí ekonomickou prosperitu, která právě přichází.

Minule jste mi řekl, že česká vláda se na dobu nehojnosti v době hojnosti nepřipravuje a jde o zřejmou věc. Ekonomika, nejen česká, nyní zpomaluje, bude se škrtat. Méně peněz ministerstvům, rušení slibů… Je už pozdě na přípravu na krizi?

V každém případě je pozdě. Uvedl bych jen jednu ilustraci strašného hospodaření. Na jednu stranu neustále kritizovali a kritizují své předchůdce, a na druhou stranu po 25 letech hospodaření, k němuž měli výhrady, zlikvidovali rezervy, které po onom čtvrtstoletí zbyly. To je největší ilustrace nezodpovědnosti jejich počínání.

Podle toho, co slyším, by se to mělo co nejdříve na české ekonomice projevit…

To, že česká ekonomika neporoste tak, jak dosud rostla v posledních pěti letech, je naprosto evidentní. Nechci se pouštět do přesných odhadů, ale jisté je a ostatní včetně jejich chování dokazuje, že jim budou chybět prostředky. Přeci jen se odvážím říci jeden údaj: z toho, jak postupují, tuším, že jim bude chybět kolem sta miliard ročně.

To znamená, že se ještě prohloubí schodek rozpočtu na příští rok?

Tak dramaticky to není možné prostě proto, že pokud by se vydali cestou velkých deficitů, tak se jim okamžitě zdraží úroky z dluhů — protože slovo deficit je vznešené pojmenování dluhu — a jakmile by začali zadlužovat stát rychlejším tempem, ti, kdo jim půjčují, dramaticky zdraží úroky. Vzhledem, k výši státního dluhu by to znamenalo nárůst státních výdajů o další desítky miliard korun, které by šly jen na úroky starých dluhů. Možná půjdou cestou zvyšování deficitu, to bych souhlasil, ale nemůže jít o dramatické zvýšení v rozsahu sto miliard korun, protože by to znamenalo další desítky miliard v podobě úroků.

Logická otázka je, zda je tato situace něčím, co dokáže snížit Babišovu podporu u voličů a přinutí je se zamyslet nad tím, co sliboval a co je skutečně reálné?

Přichází období, kdy bude muset být zrušeno mnoho výdajů prostě proto, že vyřešit problém chybějících padesáti či sta miliard korun už žádné kosmetické úpravy nezvládnou. Musí se sáhnout na podstatné věci a toho si voliči nepochybně všimnou. Za druhé nezbude, než odvolat řadu slibů a řadu očekávání. Já pro tohle používám pohádkové přirovnání: pečení holubi létat nebudou a tučná polévka pršet nebude. To bude muset premiér Babiš a jeho hnutí svým voličům sdělit. Přesně toto.

Má velkou smůlu, on totiž v minulosti připisoval sobě a své vládě zásluhy právě na hospodářském růstu. To, že jejich zásluhy byly chabé, je nepodstatné, důležité je, že tomu věřili voliči. Když si tak úspěšné připsal ke svému dobru tu minulou ekonomickou prosperitu, těžko se mu podaří odpárat zodpovědnost svou a svojí strany za slábnoucí ekonomickou prosperitu, která právě přichází.

Andrej Babiš také dlouhodobě a široce kritizuje devadesátá léta v České republice. Vznikly prý „nevratné škody“, kdy si ODS „nakradla miliardy“ a „ničila celý demokratický systém“. Co k tomu jako bývalý ministr financí za ODS můžete říct?

Když tohle říká, musí sám sebe prohlásit za tu nezvratnou škodu. Prostě proto, že on v té době vznikl i s celým svým bohatstvím.

Hnutí Ano je ve vládě druhé období, Babiš byl ministrem financí. Je na čase, aby se kroky a naplňování slibů začaly projevovat? Nebo si stále vystačí s vinou mířící k devadesátým létům?

On vytvořil neuvěřitelné očekávání. Jeho ústřední heslo: Bude líp!, které přitáhlo tolik voličů, bylo vytvoření nesplnitelného očekávání. Teď začne být čím dál zřejmější, že voličům, kteří čekali, už lépe nebude. A jediný, komu je zřetelně líp, je on sám a jeho nejbližší. Vlastně čekáme na prozření voličů a pochopení hesla: Jemu ANO!

Trochu mi to připomnělo Obamovo Yes, we can!

To jsou hesla, jimiž se někteří voliči snadno nadchnou. Kdo by nechtěl, aby bylo líp, že? To, jestli to jde, nebo nikoliv, je trochu složitější. Nyní jsme na prahu událostí, které začnou ukazovat, že to nejde, jak se slibovalo.

Uvádí pan Vlastimil Tlustý pro PL

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 186 × | Prestiž Q1: 9,46

+16 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top