Štítky článku: •  

Přiokrádání

Promiňte mi ten nezvyklý češtinářský novotvar, ale nemohl jsem jinak. V nejnovějším tažení Jany Maláčové za spravedlivější „olupování“ záslužnějších důchodců pro dobro těch chudších se opravdu jedná o postupné okrádání v čase.

Ale zase nutno na její obranu říct, že ty sociální kotrmelce v její hlavě nejsou čistě jejím vynálezem, nýbrž že jimi naplňuje dlouhodobou linii celé rodné ČSSD. Ta byla ohledně důchodů shrnuta v létě 2017 ve studii s názvem Penzijní reformy od Chile po středovýchodní Evropu. V ní se zjednodušeně říká to, že ČSSD dělá všechno sakra dobře a je oproti pravičákům vždy o krok kupředu a po boku chudých a potřebných, které ochraňuje.

Mimo jiné se z jejího závěru dozvíte, že průběžný důchodový pilíř je dlouhodobě v pohodě udržitelný, netřeba velkých reforem typu soukromých pilířů a postačí jen drobné kosmetické úpravy. Těmi jsou zvýšení odvodů na důchody, posunutí odchodu do penze, posílení soukromého III. pilíře a snížení náhradového poměru. Tuto ideovou vychytávku potom za bouřlivého potlesku sjednané klaky představila dělnému lidu rukou společnou vláda složená z ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Čas kormidlem škubnul a po dvou letech vláda složená z ANO a ČSSD zjistila, že důchodový pilíř je sice udržitelný, ale důchody už ne. Poměr výdajů na důchody oproti HDP klesl z 9,5 % za ODS (2012–2013) až k dnešním 8,3 %. Důchodcům je třeba přidat, o tom žádná, ale kde brát a přitom nekrást? ČSSD a ANO mají i v tomhle jasno. Brát a krást!

Jako první nakopávačku nahodila ministryně PaSV Jana Maláčová (ČSSD) tezi o tom, že je diskriminační, aby ženy pobíraly v průměru nižší důchody než muži. V pravdě o žádnou diskriminaci podle pohlaví vůbec nejde, protože ženy obecně odvádějí do systému méně, tedy je logické, že mají vypočteny i nižší důchody, ale semínko je už zaseto. A na výkřik o diskriminaci se přiváže i nově vzniklý pseudoproblém: Jak vyřešit, aby ženy neměly nižší důchody než muži?

Vskutku netuším, proč by se toto mělo řešit. Je to jako chtít srovnat platy lidí s částečnými a plnými úvazky z důvodu nějaké optické nespravedlnosti. Ale vláda moc dobře ví, proč to dělá. Je to kvůli sociálním dávkám, které poté osamělá žena pobírá třeba na dorovnání nákladů bydlení, nebo hmotnou nouzi. A kdo jim to má zaplatit? Ti s vysokými důchody, samozřejmě. A jak? Skrze snížení náhradového poměru.

A pramálo záleží na tom, že ženy na mateřské, což je jeden z důvodů jejich výpadku odvodů důchodového pojištění, pobírají po tu dobu rodičovský příspěvek, méně příjmoví zase různé sociální podpory, o kterých se těm s jen o málo vyšším platem ani nezdá a že ženy se dožívají v průměru o 6 let vyššího věku, čímž je objem vyplácených důchodů zase srovnán. Prostě ne.

Náhradový poměr je, laicky řečeno, první důchod děleno poslední výplata a říká nám, jak velký podíl penze dostanete za odvedenou práci, vyjádřenou v korunách. Výpočet důchodu je poměrně složitá záležitost, ale jeho dva aspekty jsou hlavní. Prvním je pevná část, stanovená 10 % z momentální průměrné mzdy a tou druhou zásluhová složka, daná určitým koeficientem vyjadřujícím, kolik a jak dlouho jste ostatním přispívali.

Náhradový poměr lze potom uskřípnout právě tím, že pevnou část navýšíme a tu zásluhovou ponížíme, čímž těm s menšími odvody k důchodu polepšíme a ty více platící o tuto částku zase okrademe. Je to prakticky jako v té říkance „měla babka čtyři jabka…“ a ČSSD to nazývá „rozpočtově neutrální řešení“. To znamená, že vláda si za přidání méněpříjmovým zaslouží uznání a ti více odvádějící a okradení potom přídomek nenažraní boháči. Systém, potažmo vládu, to nic nestojí, protože tentokrát si nakradené výjimečně nenechala, nýbrž ho obratem zase rozdala. Zkrátka měl jsi čtyři jabka a já jen jedno a simsalabims, máme oba stejně, ale ty jsi u toho ještě navrch i blbec.

A jak jsme na tom s oním náhradovým poměrem v porovnání s Evropou? Jsme na 16. místě z 28 od rovného ocenění zásluh směrem dolů k tobě seberem a tomu přidáme. Náhradu za odvedené příspěvky do důchodového pilíře dostanete ve výši nějakých pouhých 51 %, přičemž platí ta neúměra, že kdo víc přispíval, tím poměrově nižší penzi dostane a naopak ten, který se vysokým odvodům lišácky celý život vyhýbal dostane i kus jeho důchodu. Celé se to potom jmenuje „sociální spravedlnost“ a je to stejný princip, který ČSSD už dlouho prosazuje i v daňové oblasti skrze progresivní zdanění.

Píše pan Petr Burian na blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 170 × | Prestiž Q2: 12,35

+21 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top