Štítky článku: •  

Macronův boj za mír

Francouzský prezident vydal před nadcházejícími volbami do Europarlamentu manifest, deklaraci, provolání k „občanům Evropy“, aby se nenechali rozvraceči (nacionalisty) svést z cesty a neochvějně pokračovali na cestě míru a integrace, velkolepého „projektu blahobytu, svobody a demokracie“, aby stáli na straně světového pokroku, jehož je Evropa (projekt EU) historickým předvojem, neboť „usmířila zpustošený světadíl“ a „vždy dokázala definovat normy pokroku“. Všechny nás „spojuje, osvobozuje a chrání evropská civilizace.“

Podle jazyka je poznáme! Stačí zalistovat zažloutlými stránkami novin z časů reálného socialismu a narazíme na stejné fráze a floskule budovatelů světlých zítřků, majitelů klíčů k pokroku, kteří se zabydleli v budoucnosti lidstva, neboť z nějaké pro nás obyčejné smrtelníky nepochopitelné příčiny znají pochod pokroku. Bylo by poněkud uštěpačné tvrdit, že se jim podařilo vytvořit zárodek evropského lidu v bruselských a přidružených institucích, protože je ta nomenklatura de facto bez národnosti. Mluvit o demokracii a chválit vládu nevolených a neodvolatelných komisařů je ovšem nehorázná drzost.

Žádní občané Evropy, k nimž se Macron obrací, neexistují. Neboť Evropan může být Evropanem jenom svou příslušností ke svému národu, kdežto společná civilizace není nacionalita a nikdy jí být ani nemůže, je to sdílená kultura vzdělanosti, která umí ocenit Calderona i Shakespeara, Bacha i Palestriniho, Michelangelova Davida či Leonardovy Večeře Páně, gotickou i barokní katedrálu, ale národnost, to jsou hlubší existencionální kořeny loajality a závazek vůči vlastní matce.

Zvláštní, že se projektanti budoucnosti musí, tak jako v případě dialektického historického vývoje a třídního boje, i dnes opírat o lživý výklad minulosti. „Zpustošený světadíl“ nepotřeboval být uměle usmiřován a organizován nadnárodní byrokracií — svou tragédii imperialismu pochopil už po první válce a po porážce Hitlera bylo smíření Němců a Francouzů téměř samozřejmostí, kdepak válka. Ohrožován sovětskými raketami se semknul k odporu a ke svému vítězství nepotřeboval nějakou Unii, ale americkou nukleární podporu.

A tak by se dalo pokračovat odstavcem po odstavci. Euru prý vděčíme za překonání finanční krize! Existuje snad ekonom, který by neznal rozvratnou sílu politické měny, která v Německu hromadí přebytky obchodu a ožebračuje jih Evropy? Navzdory masivní emigraci zničila ve Španělsku i Itálii, Řecku i Portugalsku celou generaci, nezaměstnanost dodnes činí 25 procent mládeže pod 30 let. Macron tak jako ideologové reálného socialismu zřejmě z podvědomého zoufalství chválí opravené silnice a školy i přístup k rychlému internetu. Mám pocit, že Japonsko nebo Austrálie a desítky dalších států, které nevytvářejí unie, na tom nejsou o nic hůř. Jak známo dotace se rýmují s korupcí.

Doma tak neoblíbený francouzský prezident se svou mezinárodní proklamací stylizuje na státníka. Ve skutečnosti nikoho nepřesvědčí. Evropská unie je v krizi a kdyby ji chtěl opravdu reformovat, musel by se vyrovnat s kritikou odpůrců a hledat kompromis. V zajetí ideologie (politického náboženství) to ovšem možné není, znamenalo by to cestu zpět k větším kompetencím států. Masivního nástupu „nacionalistů“, ve skutečnosti protestních antiimigračních a antiintegračních stran, do bezzubého europarlamentu podobného ruské dumě (nejmenuje ani hlavního komisaře) se nijak obávat nemusí.

A nevšiml jsem si, že tzv. populisté hlásí nějakou nacionální zášť proti svým civilizačním sousedům. Právě naopak, usilují o záchranu Evropy před nepřátelským záborem muslimů. Program mají skromný: Evropu demokratických spřátelených národů bez nadnárodní antidemokratické nomenklatury a hlavně bez budovatelské vize. Toho se však hned tak nedočkáme.

Píše pan Alexander Tomský na Novinky.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 124 × | Prestiž Q2: 12,10

+15 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top