Štítky článku: •  

Střípky (211)

♣ Jste to, co jíte (Ivan Hrbek) ♣ Senátní tokání (Honza Paluska) ♣ Eurolevice zmrdí (Tomáš Tyl) ♣

Jste to, co jíte

Dostal jsem mailík od svých přátel, potravinářských odborníků ze Slovenska. V rámci návaznosti na nedávné účinkování moje a Pavla Havlíčka (řezník z Klatov) v pořadu ČT ke kvalitě potravin „Máte slovo“, doporučuji přečíst si na fotce SLOŽENÍ těch „mňamavých jahodovo-kakaovo-punčových“ zákusků. Pevně věřím, že nejen na Slovensku, ale na celém společném trhu Evropské unie i u nás jsou také k dostání, jistě nás o to Billa neochudí.

Zemědělci, kteří zpracovávají své produkty přímo na farmách (faremní zpracovatelé) a malí výrobci tradičních potravin Vám na rozdíl od těchto průmyslových amarounů nabízí tradiční potraviny, z české mouky, mléka, vajec, másla, cukru a opravdových jahod. Většinou z místní produkce, protože pro pár desítek kilogramů suroviny se opravdu nevyplatí jet přes půl Evropy.

A malé objemy výroby s sebou nesou i další významný prvek, který se odráží v kvalitě výrobku: Koupit třeba 20 kg suroviny nekvalitní, ale o dvě koruny na kile levnější znamená úsporu 40 korun. Kvůli tomu žádný malovýrobce nebude riskovat ztrátu zákazníka, jemuž výrobek nebude chutnat. Navíc zpravidla prodává zákazníkovi přímo, často osobně a „patřičnou zpětnou vazbu“ obdrží hned.

Velkovýrobce kupující 20 tun stejné suroviny ušetřením 2 korun na kile ušetří 40 tisíc korun. A to se vyplatí! A „zpětná vazba“, když je mezi výrobcem a zákazníkem velkoobchodník, dopravce, maloobchodník, … maximálně se za půl roku objeví ve výsledovce číslo o nějakou desetinu nižší. To se vysvětlí sezónním poklesem, konkurencí… Těch ušetřených 40 tisíc je na účtu a to se počítá.

Pro zpestření původní informaci doplňuji: Ve druhém řádku složení je uvedeno barvivo „košenila“ v našich podmínkách se skrývající pod označením E120, užívané pro zvýraznění té krásné červené barvy „jahod“ např. v jogurtech. Toto barvivo je vyráběno rozdrcením vysušených tělíček těchto roztomilých broučků. (Červec nopálový — miloučké to zvířátko, živící se zdravou šťávou opuncií, takže proti němu osobně nic nemám.)

Všimněte si také, jak elegantně si kolegové z Rakouska poradili s jejich místním „EU zakázaným“ rumem. Inländer rum přejmenovali na inländerrum čili bez mezery mezi slovy — česky „tuzemskýrum“ A pak, že EU potírá kreativitu, naopak, významně ji podněcuje!

To všechno jsou důvody, proč kandiduji s Klárou Samkovou a dalšími za Alternativu pro Českou republiku 2017 do Evropského parlamentu. Volný trh je skvělá věc a budeme ho podporovat. Ale pokrytectví v poskytování informací o potravinách spotřebiteli, směs chemikálií místo jídla, odůvodněná „stravovacími návyky“ občanů zemí bývalého východního bloku, to podporovat nebudeme.

Vy jako spotřebitelé máte dvě možnosti. Nakupovat v případech, kdy je to jen trochu možné, potraviny od malých českých výrobců a zemědělců a volit Alternativu pro Českou republiku 2017, která bude Vaše právo na kvalitní potraviny hájit ve Štrasburgu a Bruselu. Ti, co tam byli dosud, svůj zájem o to, co musíte jíst, už prokázali!

Ing. Ivan Hrbek, akreditovaný zemědělský poradce, předseda Svazu faremních zpracovatelů

punsch-schnitte.jpg (76,872 kiB)
Punčový řez s košenilou

Ivan Hrbek · FCB


Senátní tokání

Za nějakých 14 dní, tedy přesněji 5. a 6. dubna, čekají na pražany doplňovací volby do Senátu za obvod č. 24 (tedy převážně na území Prahy 9). A jak už to tak v poslední době bývá, plejáda kandidátů vyvolává v člověku trochu závratě.

Máme tu třeba Pavla Pešana, což je fajn kluk, se kterým rád zajdu na pivo, ale někde na své cestě životem mu něco spadlo na hlavu a tak z poměrně aktivního člena liberalismus prosazujících Svobodných přesedlal k SPD, což je směsice komoušů, magorů a obchodních přátel vrchního hochštaplera Okamury. Mám tě celkem rád, Pavle Pešane, ale tohle je krok vedle. Navíc si myslím, že na Senát by se člověk v té politice měl nejdřív něco naučit…

Pak je tu třeba pan Koskuba, kterej se držel socanů, dokud to neslo, a když se ta loď v roce 2017 začala potápět, tak do toho hodil vidle. Teď pro jistotu kandiduje za Bobošíkovou. Mein Gott…

Nebo můj oblíbenec Libor Michálek, který je známý zejména tím, že někoho udal. A je to pochopitelně tak moc charakterní a po křeslu netoužící člověk, že z Prahy 2 (a od Pirátů), kde dostal od voličů napráskáno, přesedlal za půl roku na Prahu 9 k nějaké podivnosti jménem „Vize“. Jestli se za 2 měsíce bude konat doplňující volba do Senátu v obvodu Horní Prdel, můžete vsadit boty na to, že tam bude Michálek s nějakým nový, zaručeně autentickým uskupením…

Nebo pan Hrubčík, kandidující za ANO, ten mě úplně dojal, když napsal, cit: „Za svého nástupce uvnitř strany, za kterou byla zvolena, si mě Zuzana Baudyšová vybrala, i když mě už bohužel nestihla představit občanům ani médiím“. Jako ty vole…

Pak se nám o Senát uchází také paní Syková, která kandidovala do Senátu za ČSSD i za ANO. Když to za Babiše na Praze 4 nevyšlo, tak to teď ta paní zkouší za něco, co se jmenuje PRO Zdraví. Pro zdraví nás všech doufám, že už to bude naposledy, co o této oduševnělé dámě uslyšíme.

Závod uzavírá soudruh z KSČM a pak pár noname z nouze ctnost borců, co to s námi myslí zaručeně dobře (ano, tím myslím i Vás, pane Smoljaku!)

Jenže Senát není o kecech, Senát je o práci. Stále víc se ukazuje, že jako pojistka proti té bolševické vládě funguje velmi dobře. A tak je myslím na místě představit si posledního uchazeče o senátní křeslo, pana starostu Jarolíma. Kromě faktu, že dělá městské části starostu 12 let nepřetržitě (v zastupitelstvu je již od roku 1994) je za tím člověkem vidět tolik práce, že se jednomu ta hlava fakt zatočí.

Vysočany (a vlastně celá Praha 9) byla vždycky smradlavá, špinavá, industriální zóna plná Briketa barů a zákoutí, kam to chtělo dost odvahy vkročit. Jejich „parky“ byly jen zalesněný stráně plný odpadků a bordelu. V takovém stavu to tam ODS zdědila. Běžte se tam podívat teď. Bezdomovce z ulic vyhnal poměrně unikátní projekt, kterej jim dal střechu nad hlavou výměnou za to, že svý okolí budou uklízet. A světe div se, ono to funguje. Parky jsou tam krásný a do temnejch zákoutí svítí slunce. Maj vlastní obecní vinice, maj vlastní med, pasou vlastní ovce, prostě je to tam nebe a dudy a sluší se dodat, že to všechno ta radnice zmákla s hubeným rozpočtem a s pár úředníkama. Industriální zóna my ass. To, že se tam lidem žije dobře a vděčej za to svejm komunálním politikům je mimochodem vidět i na posledním výsledku komunálních voleb. A u toho všeho Ing. Jarolím byl, pod tím vším je podepsanej. Zkrátka a dobře, kdybych žil na Praze 9, tak bych si vybral. Tak přeju šťastnou ruku :-).

Honza Paluska · FCB


Eurolevice zmrdí

Jiřinka Pospíšil je hrdým otcem dvou psů. Jsou to Evropani, ne Češi. Norman Robert de Beaumont byl černoch. V BBC. Podle Halíka je církev jako Německo po holokaustu. Zakladatel vymývárny dětských hlaviček Jeden svět Karel Strachota, který žije z dotací Člověka v tísni, si udělal na hlavu kápi a s fotografiemi Klausů a svícemi dělá koláže, jak Klausové zakládají stranu po vzoru Kukluxklanu. Krev Francouzů teče po ulicích a Čt vykládá, jak Macron vyškolil Si Tin Pchinga o lidských právech. Fiala zahájil boj proti páté koloně a ruským trollům. Facebook maže už i obrázky kočiček, porušují zásady komunity. Ministr spravedlnosti Kněžínek přijal 170 milionů korun na ovlivňování názorů soudců z Norských fondů. Čaputová nikdy skládku v Pezinku před Evropským soudem pro lidská práva nehájila, ale je to její největší politicko-právnický úspěch. A do kauzy sexuálního zneužívání kněží se na Seznamu vložila „zasvěcená panna“ Petra Panská, proti které už před X lety sepsal pamflet sám Jandourek — ano, až tak je pošahaná! Takže kdybyste mě hledali, tak mě nehledejte. Sedím na záchodě, učím se šahádu a na hlavě mám alobal. Více píce pro dojnice! Vždy suché boty pro stavbaře! Hurááá, nazdááár!

strachota-v-tisni_n.jpg (70,489 kiB)
Strachota v tísni

Tomáš Tyl

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 153 × | Prestiž Q1: 5,17

+7 plus Známkuj článek minus –2

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat, pokud neporušíte pravidla zmíněná výše. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top