Štítky článku: •  

Klaus! Raus aus ODS!

Poslanecký klub ODS vyzval poslance Václava Klause k odchodu z poslaneckého klubu ODS. Tato strana se mění ze strany „eurorealistické“ či „euroskeptické“ ve stranu „euronevímeco“?

Poslanec ODS Václav Klaus junior použil při kritice zákona o GDPR formulaci, o níž jsem psal zde. Předseda ODS se dokonce za slova Klause omluvil. Pak poslanecký klub zasedl a jednal.

Poslanecký klub ODS se distancuje od slov Václava Klause ml., v nichž přirovnal počínání Poslanecké sněmovny k židovskému výboru. Považuje takováto slova za nepřijatelná a omlouvá se za ně. Vyzývá Václava Klause ml. k odchodu z Poslaneckého klubu ODS. Konstatuje, že Václav Klaus ml. svým jednáním dlouhodobě poškozuje ODS,“ napsala strana v prohlášení.

Šéf ODS se poté za slova svého spolustraníka omlouval. „Jménem ODS se omlouvám za příměr, který zde nevhodně použil můj kolega Václav Klaus,“ řekl pak šéf strany Fiala, ale ani po těchto slovech Klaus necouvl. „Příměr možná byl drsný, ale v jádru sedí,“ trval i pak na svém Klaus. „Kdybychom hlasovali nezávisle, žádné GDPR by nebylo,“ prohlásil.

Klaus na svém facebookovém profilu píše mimo jiné: „Ztrácíme tuto zemi a já (jak řekl správně Dolínek — „v menšině“) křičím a snažím se na to lidi upozornit. Už nevím jak. Teď se nikdo z mediálních a politických nepřátel nebude bavit o meritu věci — ale snažit se mě umlčet, že jsem použil nevhodný příměr. A dávat mi do pusy něco, co jsem neřekl. Ti největší lumpové se ze mě pokusí dělat antisemitu. Prosím o sdílení.“ O svém vyhazovu z poslaneckého klubu se zatím Klaus nerozepsal.

Děje se tak dva měsíce před volbami do Evropského parlamentu. Do instituce, která je eurohujerskými stranami stále více nasměrována proti „nepřátelům integrace“. Visegrádská čtyřka je hlavním podezřelým — eurohujerové mají spadeno zejména na Polsko a Maďarsko. Česko v tom tak nějak plave (jak velí Andrej Babiš!) a Slovensko se snaží „neprovokovat“. I když, slyšel jsem na ČT úryvky z předvolební diskuse kandidátů na prezidenta Slovenska a všichni kandidáti a kandidátka se vůči EU vymezovali, někdo (jako ona kandidátka) jen tak aby se neřeklo, jiní docela tvrdě.

ODS měla kdysi našimi eurohujery (zejména z ČSSD) nálepku protievropské strany. Byla v jednom poslaneckém seskupení s britskými konzervativci. Jan Zahradil, který ODS opět povede do voleb, čelil útokům za své „protievropské“ postoje. Aféra s Václavem Klausem juniorem však ODS posouvá někam jinam, a není zatím vůbec jasné kam. ODS sice hovoří o hlubokých reformách, které jsou v EU zapotřebí, kritika EU je však výrazně menší než v nedávné minulosti.

Spíše to ale vypadá na to, že Fialova ODS je mnohem smířlivější k dění v Bruselu a stále pro ni zůstává hlavním bubákem „konfident a komunista Babiš“. Podle březnového průzkumu výsledku voleb do Evropského parlamentu má ODS šanci na druhé místo se 16 %. Domnívám se, a poslední vývoj mne v tom i utvrzuje, že ODS 2019 zdaleka není tou „eurorealistickou“ či „euroskeptickou“ stranou minulosti. Nějak se nám „zabydlela“ v bruselských strukturách. Uvidíme, jak na voliče ODS aféra s Klausem juniorem zapůsobí.

Dovětek: Václav Klaus junior prohlásil, že dobrovolně z klubu ODS neodejde. Asi ho vyloučí?

Píše pan Jan Bartoň na blog.idnes.cz


Pozn. red.:  „Václav Klaus znovu v nedávné době zdůraznil to, že by se fakticky mělo odejít z Evropské unie, COŽ JE V NAPROSTÉM ROZPORU S POLITIKOU ODS, KDY ČLENSTVÍ V EVROPSKÉ UNII JE NEPŘEKROČITELNÝM AXIOMEM NAŠÍ POLITIKY a absolutně musíme odmítnout jakékoli interpretace toho, že bychom uvažovali o odchodu,“ uvedl (plzeňský rychtář Martin) Baxa.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 195 × | Prestiž Q1: 9,51

+17 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top