Štítky článku: •  

To, co nás zabijí, je jalová práce

Na všech úrovních naší společnosti požaduje stát stále více a více jalové práce. Její charakter je takový, že práce se sice koná, ale její užitek je nulový nebo záporný, neboť následkem vzniká jen další požadavek na jalovou práci.

Jalové práci se často lidově říká „papírování', což je však jen jedna z jejích podob. S jalovou prací se setkáme všude, nejčastěji při podnikání, ale stále častěji doprovází cokoli, co děláme i v běžném životě. Stačí si například podat žádost o připojení elektřiny k vaší zahrádce v zahrádkářské kolonii, kde již, podotýkám, elektřina zavedena je, jen chybí vaše odběrné místo. Stane se z toho až tříměsíční proces s bohatou korespondencí mezi vámi, (například) firmou ČEZ Distribuce a revizním technikem.

Obětí jalové práce jsme typicky i na Internetu, kde musím neustále klikat na tlačítko, že souhlasím s náležitostmi, které souvisí s GDPR. Kdybych měl za každý klik korunu, zaplatilo by mi to za měsíc kvalitní večeři.

Protože z jalové práce neplyne žádný nebo (vynaloženému výkonu) přiměřený užitek, je konání této práce vymáháno státem (tedy prostřednictvím státem přímo či nepřímo ovládanými institucemi) legislativně: obvykle, často až likvidačními pokutami, nezřídka hrozbou vězení. A tak neustále stojíme před rozhodnutím, zda vykonat danou jalovou práci, nebo „jít něco dělat“, tj. něco o čem víme, že nám to nejspíše přinese užitek, nebo něco, co nás pálí více. Vážit riziko jsme ale nuceni i proto, že mnohdy nevíme, jak danou jalovou práci vykonat správně (předpisy jsou nejasné) nebo je její správné provedení časově příliš náročné.

Jalová práce nahrává korporacím a korporátnímu fašismu. Korporace mají dostatek prostředků na to, aby jalovou složku práce zvládly a nezřídka si z ní dělají konkurenční výhodu. Korporát prostě zaměstná pár dalších lidí (revizáků, bezpečáků, odpadových hospodářů atd.) a odměnou mu je to, že mu nevznikne další konkurence, neboť ten malý podnikatel ze sousední vesnice by zkrachoval, kdyby měl zaměstnat i o jednoho dalšího člověka navíc. A to se vyplatí!

Jalová práce v důsledku vede ke zdražení produktů na trhu, a tedy by měl zpozornět každý spotřebitel, tedy každý inteligentní spotřebitel, neboť právě jemu stát tahá z kapsy peníze a jediný, kdo z toho něco má, jsou korporace, které tímto a mnohými dalšími opatřeními nechává stát narůst do obludných rozměrů, které by trh nikdy nedopustil. Tedy korporace a byrokrat, který „má práci“ a může povýšit, protože přijme další podřízené.

Jalová práce nás odvádí od všeho podstatného, od toho co potřebujeme k tomu, co musíme. Odvádí naše prostředky, náš čas, naší soustředěnost, ničí naši produktivitu a zadlužuje tak naši budoucnost.

Pozn. č. 1.: Ano, samozřejmě. Je sobota, odpoledne a měl bych konat jalovou práci. Namísto toho tady sedím a píšu tento článek. Cítím výčitky svědomí, bolí mě žaludek. A tak omluvte nuceně zkrácený článek, omluvte absenci jazykové korekce… jdu vykazovat.

Pozn. č. 2.: Kdybych teď hned měl zemřít a mohl bych si vybrat, aby po mně zůstalo jen pár řádků textu, jen pár drobných poznámek, vybral bych si toto krátké varování.

Pozn. č. 3.: Jalová práce se v paragrafech často pěkně skrývá. Nezřídka se stane, že si najmete odborníka s taxou 1500 Kč/hodina, který vám jen poradí, ať přidáte na jalové práci, protože co kdyby….

Pozn. č. 4.: Proč k jalové práci dochází? Resp. proč je její rozměr stále obludnější? Jalová práce, resp. její požadavek, je důsledkem „podnikání byrokratů“. Tak jako je hlavním produktem zmrzlináře zmrzlina, tak hlavním produktem byrokrata je pro nás zadaná jalová práce. Proto máme obvykle radši zmrzlináře…

Pozn. č. 5.: Víte, jak se říká, že obrázek vydá za tisíc slov?

objem-platnych-norem.png (18,155 kiB)
Zdroj: Odbor legislativy a koordinace předpisů MV ČR
(prezentace ze září 2015)

Jalové práci zdar! Nazdar!

Píše pan Jan Sova na blog.idnes.cz


Pozn. red.: Člověk, který by toužil poznat všechny platné právní normy, by při délce života 75 let měl na nastudování každé z nich přesně 19 minut a 42 vteřin. A to od kojeneckého věku, bez spánku a odpočinku. Při posledním sčítání v roce 2010 šlo o 1 600 000 platných právních norem, nyní jsme o deset let dále, a už jsme dávno překonali dva miliony.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 257 × | Prestiž Q1: 12,01

+23 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top