Štítky článku: •  

Objektivní blog

Můj článek bude o objektivitě. Proto jsem si dovolil tento lišácký název. Lépe řečeno bude o tom, co objektivita není. Tedy co je neobjektivita. A dost, už se v tom zamotávám.

Ve více blozích a jejich diskuzích se v poslední době různí exponáti předhánějí v tom, kdo z nich je objektivnější a tedy i větší Šalamoun. Poměřování svého nádobíčka s ostatními se děje ponejvíce právě skrze gorilí bití se v hruď, že nevěřit mainstreamu, znamená mít v mozku jednu komoru na úrovni VŠ navíc. Tedy pojďme na to, co není nutně objektivní a proč:

Nevěřím nikomu a ničemu, protože jsem přeukrutně chytrý

Tento postoj z vás chytrého rozhodně neudělá, spíše naopak. Tvrzení, že já nevěřím oficiálním zdrojům (a které jsou ty neoficiální?) a tudíž všechny převyšuji o hlavu, doplní většinou autor odkazem na server, jehož důvěryhodnost je na úrovni prodejního šmejda, mnohdy nastavený na možnost přepnutí na původní ruskou verzi a doplněný žádostí o finanční podporu v rublech. Takovýto chytrý horal dle hesla „podle sebe soudím tebe“ automaticky předpokládá, že ostatní bezmezně věří všemu napsanému, aniž by si předkládané zprávy selektovali a poměřovali s jinými informačními zdroji ze širokého záběru odjinud. Potom se rád pochlubí tím, že se už naučil vyhledávat si ty pravé a zaručeně pravdivé zprávy sám jako velkej kluk sdílením řetězových mailů a odkazů od svých bývalých spolusoudruhů v boji.

Informaci v mainstreamu nehodnotí porovnáním s indiciemi odjinud, které říkají že tomu tak opravdu je, nýbrž je zaplácne strohým prohlášením anonymního internetového našeptávače, že tomu tak prostě není. Pak se jim lehce stane, že o Doněcké republice, jejímž velitelem se stal důstojník ruské tajné služby pro zvláštní úkoly Girkin, prohlásí, že tam žádnej Rus nebojuje a nikdy nebojoval. Místo medaile za objektivitu by spíše těmto lidem slušela ústavní léčba.

Proti všem

Tento druh objektivisty staví na tom, že celý svět je jedna velká lež a mimo něj to nikdo netuší. A k tomu nepotřebuje ani odkazy začínající třemi vykřičníky a pokračující Capslockem ve čtyřech barvách, z nichž sytě rudá je ta převládající. Prostě je to lež a basta wifina. Na diskuzích se teatrálně vysmívá všem statistickým číslům průměrnou mzdou počínajíc a cenou benzínu konče. Je skálopevně přesvědčen, že u nás máme, ostatně jako i v jiných státech světa, ministerstvo lží, které sídlí uprostřed Václaváku v baráku s velkým nápisem: Přísně utajená budova ministerstva konspirací.

Rád hltá zprávy o kde čem jen proto, aby je vzápětí ihned negoval a ještě se přitom optal diskutéra pod sebou: Ty tomu opravdu věříš? No to jsi teda pěkně naivní! Je pro něj samozřejmostí, že svět je řízen odkudsi z podzemí Bilderbergu doktorem Zlounem židovského původu s tlustou kočkou na klíně. Jeho největším intelektuálním výkonem je potom tvrzení, že všichni podnikatelé to dělají jen pro peníze. Takovýto člověk neuvěří ani vlastnímu pohřbu, dokud si ho osobně nevyfotí.

Kolik třešní, tolik višní

Tento akademik zase staví vyváženost na tom, že ke každé kouli patří nutně i krychle. A tak u zpráv a tvrzení, které mu nevoní, vás ihned briskně upozorní, že musíte vypsat i negativa „z druhé strany“, jinak lžete. Zkrátka že sice ano, ale zapomněl jste, autore, napsat (jak rádi vtipně poznamenávají), že v USA… a následuje něco jako: zase bijou černochy. A tak u popisu ozbrojeného konfliktu Rusů v Gruzii požaduje vypsat, kolik indiánů tehdy zabili Američané, a u zjevné Zemanovy lži se logicky dožaduje seznamu nesplněných předvolebních slibů ODS.

Je přesvědčen, že má svaté právo v rámci objektivity toto požadovat a nařizovat jiným o čem a jak mají psát. Pokud je se svým požadavkem svižně poslán na konec tlustého střeva, bere to, jako že svého oponenta odhalil, diskusně znemožnil a morálně zdeptal. I tento diskusní exponát, jako i ti před ním, se domnívá, že objektivita je to když ostatní píší jen věci, které on chce slyšet a s kterými by souhlasil. Vše ostatní jsou fejky a on jediný na světě má oči otevřené a mysl jasnou. A přitom jediná chvíle, kdy se těmto chlapákům rozsvítí v hlavě, nastane až tehdy, když jim baterkou posvítíte do ucha.

Píše pan Petr Burian na blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 148 × | Prestiž Q2: 11,49

+10 plus Známkuj článek minus –7

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top