Štítky článku: •  

Co ČR znamená pro Západ a Evropskou unii?

Když jsme v květnu 2004 vstupovali do EU, naivně jsme se domnívali, že pro Západ budeme rovnocenní partneři. Že budeme mít možnost spravedlivě se podílet na rozhodnutích a řízení celého společenství, že budeme mít rovné podmínky jako ostatní členské státy, a že náš hlas bude EU brát vážně. Bláhově jsme uvěřili tvrzení, jak to s námi myslí dobře, a jak nám po 40 letech komunistické totality ekonomicky pomohou. S odstupem času se bohužel ukazuje, co Česká republika (a vlastně celá Východní Evropa) pro Západ znamená.

Brzy po „sametové revoluci“ západní firmy a korporace pochopily, že Česká republika (tehdy ČSFR) je pro jejich ekonomiku zlatý důl. Využili naší slabosti, a za mrzký peníz výhodně získali prakticky všechny prosperující podniky včetně bank, ale také strategické zdroje jako je energetika, vodohospodářství, nemalý podíl na těžbě nerostných surovin, aj. Především ale získali levnou, a kvalifikovanou pracovní sílu. A k tomu všemu si ještě vymohly různé daňové výhody a možnost naprosto legálně odvádět z republiky nezdaněné miliardové zisky. Tím „dojení“ naší republiky začalo, a bohužel pokračuje dodnes, snad s ještě větší drzostí a intenzitou.

 Každý jistě slyšel o problému dvojí kvality potravin, kdy např. v Německu či v Rakousku, je „stejná“ potravina o řád kvalitnější a často i levnější než u nás. Už se zdálo, že se začíná blýskat na lepší časy a že tomu EU konečně udělá přítrž. A jak to dopadlo? Předsedající Rakousko celou kauzu smetlo ze stolu s tím, že to nyní EU řešit nebude, protože je to nepodstatné a nepodložené!!! Údajně máme úplně jinou chuť než obyvatelé Západu, takže nekvalitní potraviny vlastně vyžadujeme. Tak tomu se říká vrchol nehoráznosti a pohrdání lidskou důstojností! Západní výrobci jsou teď samozřejmě na koni, mnou si ruce a radují se, jak na levných surovinách a odpadcích, budou ve Východních zemích nadále vydělávat. A Češi dál budou konzumovat odpad (nyní už legálně), který by na Západě nejspíš ani nepustili na trh. Abych byl konkrétní, tohle není jen problém potravin — stejně nekvalitní produkty nám Západ draze prodává i formou oblečení, drogerie, elektroniky, apod. A co na to naši europoslanci? Místo aby zvedli hlas, a tvrdě a nekompromisně trvali na spravedlivém a důstojném přístupu k našim občanům, stáhli ocas mezi nohy a dál Bruselu poklonkují.

Zdroj: brnenskadrbna.cz/…/12816-rakousko-potopilo-navrh-na-zakaz-dvoji-kvality-potravin-v-eu

 Na Primě zase poukázali na banky a úroky z krátkodobých půjček. Chtěl bych jen zdůraznit, že prakticky všechny banky v ČR jsou v zahraničních rukách, a to včetně tzv. „České“ spořitelny, která má bohužel s Českem společný jen název. Ve zprávách porovnávali, kolik klient zaplatí na úrocích z 10 000 Kč půjčky na jeden rok, v některých státech EU. Žádných slov asi netřeba, snad postačí přiložená tabulka…

obr-1.jpg (72,431 kiB)

A to nemluvím o nehorázných, často naprosto nesmyslných poplatcích (např. za založení účtu, za předčasné splacení úvěru, apod.), které by si banky v Západních státech vůbec nedovolily. A kam že tečou ty miliardové zisky, které banky u nás na nekřesťanských poplatcích vydělají? Hádáte správně, našemu státu nezůstane prakticky nic. Všechny zisky jdou do sídel zahraničních bank, stejně tak jako od nás odcházejí obrovské zisky Facebooku, Twitteru, Googlu a podobných gigantů, kteří tu neplatí téměř žádné daně. A co na to naši politici? Opět NIC!!! To je klasika…

 Zastavil bych se ještě u jednoho problému, a to je poskytování mobilních a internetových dat jednotlivými operátory. Není žádným tajemstvím, že máme nejdražší hovory i data v celé Unii (viz. graf).

obr-2.jpg (70,275 kiB)

Operátoři to nepříliš duchaplně zdůvodňují tím, že ty veřejné ceníky vlastně neplatí, protože si zákazníci většinou stejně vyjednají jinou cenu. Už to vypadalo, že se konečně začalo něco hýbat. A tak jste možná zaregistrovali, že zhruba před třemi týdny premiér Babiš vyzval zástupce všech tří operátorů, aby mu do týdne dodali skutečné ceny dat, s odůvodněním jejich výše. A jak to dopadlo? Operátoři se Babišovi nepřímo vysmáli tím, že mu skoro po čtrnácti dnech poslali jen nic neříkající blábol s několika grafy, které jsou navíc běžně dostupné na internetu (viz. odkaz). A schválně si tipněte — kolik peněz z těch obrovských zisků operátorů zůstane v České republice?

Zdroj: mobilmania.cz/…/babis-chtel-realne-ceny-mobilniho-internetu-odpoved-operatoru-ho-nastvala/

 A tak by se dalo pokračovat. Příkladů, kdy služby, kvalita, případně sortiment zboží v ČR zaostává za západními zeměmi, ale ceny jsou naopak podstatně vyšší, by se našlo dost a dost. A tady se zákonitě vnucuje otázka: Kdo je za to zodpovědný? V prvé řadě jde o celkový přístup EU k ČR a zemím Východní Evropy, pro kterou jsme jen levnou pracovní sílou (montovnou), odbytištěm odpadu a dojnou krávou, která nemá prakticky skoro žádná práva, jen povinnosti. S jakým pohrdáním a arogancí s námi jednají, jak se snaží vnutit nám (často i výhružkami) naprosto nesmyslná byrokratická nařízení, která se normálně uvažující mozek zdráhá vstřebat… toto jednání už dalece překračuje pravidla rovnocenného partnerského vztahu. Tohle že je ta vysněná Unie, do které jsme vstoupili? Tohle jsme chtěli? Velkou měrou se na našem neutěšeném stavu vazalského satelitu podílí také liknavost a zřejmě i neschopnost našich zákonodárců, kteří ve snaze zavděčit se bruselským byrokratům, raději zvednou ruku prakticky na všechny nesmyslné nápady, které se v jejich senilních hlavách zrodí.

 Na úplný závěr ještě poznámka. Jak dlouho ještě tohle chceme trpět? Jak dlouho se ještě necháme Evropskou unií šikanovat, ponižovat a vykořisťovat? To nemáme vůbec žádnou hrdost? Budeme dál jako ovce tiše čekat, až nás tenhle spolek zvrácených byrokratů přivede do pekel a k totálnímu kolapsu? Nebylo by už konečně na čase říct: „DOST!“ a odejít se vztyčenou hlavou, dokud je ještě čas? Současná EU nemá s tou původní bohužel vůbec nic společného. Její politika se zvrhla v cosi, co odporuje zdravému rozumu a tím si pod sebou podřezává čím dál víc, už takhle nalomenou větev. EU je v této fázi naprosto nereformovatelná a nezadržitelně spěje ke svému konci. A to spolu s některými zeměmi západního světa, které tlaku Unie podlehly a sdílí s ní stejně zvrácenou politiku.

Zaslal mailem pan Richard Horčic


Z průvodního dopisu vyjímám: 

Já jsem se politikou nikdy příliš nezabýval. Ale to, co se děje v posledních několika letech, mě rozhodně nenechává chladným. Kdybych řekl, že politický vývoj ve světě a zejména v Evropské unii mě přinejmenším znepokojuje, budu vlastně lhát. Protože „znepokojuje“ je příliš slušné a slabé slovo na to, co opravdu pociťuji. Určitě nejsem žádný spisovatel ani bloger zvyklý psát, ale poslední události (zejména v EU a na české politické scéně) mě donutily zasednout k PC a jednoduše si „vylejt srdíčko“…

Nechám plně na Vaší úvaze, zda můj ryze amatérský výtvor zveřejníte či nikoliv, rozhodně na tom nijak nelpím. Pro mě osobně je důležité, že jsem mohl alespoň takto ulevit svým vnitřním pocitům. Proti případnému zveřejnění svého jména nic nemám. Myslím, že nemám zapotřebí schovávat ze za nějaký anonymní nick, a že snad ještě mohu svobodně a beztrestně projevit svůj názor. Což podle posledních událostí může bohužel už brzo skončit.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 341 × | Prestiž Q2: 16,72

+34 plus Známkuj článek minus –23

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 1 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Karel

Celé tak trochu nepochopení tržní společnosti. Bohužel nestačilo ani téměř 30 let napravit škody co způsobil Vítězný Únor. Pokud v Čechách někdo prodal něco cizincům, tak asi měl na paměti více svoji kapsu s krátkodobým výhledem přísunu peněz, než výhled na vývoj svého národa (za ten si logicky nic nekoupí, tržní společnost je odvozena od slova utrhnout)Samozřejmě se lépe prodává to co bylo v minulosti už několikrát ukradeno a ne to co bylo vlastnoručně vybudováno. Za stejné nepochopení považuji maloobchod. Pokud něco kupuji posoudím kvalitu, důvěryhodnost prodejce a požadovanou cenu. Pokud toho nejsem dostatečně schopen není to problém prodávajícího. Pokud mě zajímá jen poslední parametr je vývoj předurčen. Veškeré zboží co se na trhu prodává se prodává jen proto, že ho někdo kupuje. Přeji hezký den.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top