Štítky článku: •  

Střípky (213)

☕ Darmožrouti už zase válčí (Josef Lebduška) ☕ Komu slouží politika EU? (Josef Lebduška) ☕ Ohromující výsledek finského experimentu (Helena Mallotova) ☕ Kterak býti Pelištejcem (Zdeněk Švrček) ☕

Darmožrouti už zase válčí

Jestlipak také Karel IV. žvanil o průmyslové revoluci? Byla to zřejmě asi jen 1.05.

Všichni politici a jinak jen bezvýznamní vyžírkové žvaní o průmyslové revoluci 4.0, jako kdyby nebylo jich, tak ještě štípeme pazourek.

Přitom například BMW má motorárnu ve Steyru, kdy na motor při montáži lidská ruka nesáhne, a to někdy od roku 1980. A byl jsem ve spoustě fabrik, kde lidé jen dohlíží na to, jak stroje — roboti makají, ve skladech, kde lidská ruka sahá na skladované zboží jen při nakládání na manipulační dopravník a odeslání do dílny.

A najednou je z toho 4.0, aby se spousta lidí mohla živit strategiemi, o kolik ubude pracovních pozic a kecy o tom, jak z toho budou všichni nezaměstnaní, jak je třeba danit roboty, zkracovat pracovní dobu a podobně.

Nikoho nenapadne, že takových revolucí v dějinách bylo, počínaje vynálezem bronzu, přes různá vodní kola, až po pásovou výrobu Forda a Bati. Ani po masivním zavedení počítačů a programů neubyla potřeba různých účetních, administrativních pracovníků, jen namísto 40 účetních ve mzdové účtárně je jen jedna, totéž platí o materiálové účtárně, zásobovačích, korespondentkách a podobně. Ba ani už nejsou pracovníci v děrovně štítků. Jednoduše některé činnosti vymizely, vyvstaly nové a zaměstnanců je pořád málo.

Josef Lebduška via Kapitalistická vysílačka · FCB


Komu slouží politika EU?

Tedy EU v čele s Německem přijímá sankce proti Rusku a české firmy, z nichž mnohé působily v Rusku v pozici generálních dodavatelů, kvůli tomu přišly v roce 2015 o 22 miliard, v r. 2017 o 32 miliard. V r. 2012 činil podíl exportu do Ruska 4 %, v r. 2016 kvůli sankcím už jen 1,7 %. Ruská vláda spustila program importozaměšenija, což znamená náhradu dovozu zahraničního zboží domácí produkcí.

A tak zatímco české firmy na ruském trhu ztrácí, z pozic generálních dodavatelů v Rusku se stávají subdodavateli německých firem pro ruský trh, německé firmy si tam čile budují pozice a firmy. Tento týden Mercedes otevřel v Rusku nový závod na výrobu Mercedesů.

Komu tedy slouží politika EU?

Josef Lebduška via Kapitalistická vysílačka · FCB


Ohromující výsledek finského experimentu

Ze zajímavého článku: Koncem roku 2016 byl ve Finsku nastartován experiment, pro nějž bylo náhodně vybráno 2000 dlouhodobě nezaměstnaných osob, které po dobu 2 let dostávaly měsíčně tzv. základní příjem ve výši 560 euro, což přibližně odpovídá výši sociálních dávek. Účast na experimentu bylo možné odmítnout jen z velmi závažných důvodů. Tato myšlenka základní mzdy pro všechny bez jakýchkoliv podmínek je ve Finsku velmi přitažlivá.

Fascinující je otázka, jak se bude společnost vyvíjet, když bude každý od státu dostávat peníze, nikdo nebude nucen pracovat a všichni se budou moci realizovat, aniž by byli vystaveni materiálnímu tlaku. A to bylo také cílem experimentu. Nově zvolená liberálně-konzervativně-pravicově nacionalistická vláda však tento program seškrtala, protože se nechtěla podílet na společenské utopii.

A výsledky experimentu? Překvapující a šokující, jak říká titulek článku. Autor experimentu, sociolog Ohto Kanninen, hovoří o stále podivnějších výsledcích, které jsou zatím uveřejňovány postupně, tak jak jsou vyhodnocovány. Údaje si buď odporují, nebo si vědci nejsou některé schopni vysvětlit. Například nechápou, proč dlouhodobě nezaměstnaní příjemci základní mzdy nejsou úspěšnější při hledání práce, i když jsou obrovsky zvýhodňováni. Pokud by si totiž našli práci, mohli by si ponechat nejen základní příjem, ale jejich příjem z práce by byl zdaněn mnohem nižší částkou, než je obvyklé. 1000 navíc vydělaných euro je zdaňováno 53 %, účastníci experimentu by ale odevzdávali ze stejné částky 41 %, v extrémních případech by jejich daňové zatížení bylo o 23 % nižší. Vědci jsou výsledky šokovaní, neboť veškerá zvýhodnění neměla žádný signifikantní dopad na zaměstnanost. „Vypadá to, jako by…“ nadechl se autor experimentu, zarazil se uprostřed věty, odmlčel se, hlasitě vydechl a větu nedokončil. Místo toho řekl: „Později bychom mohli tento experiment rozšířit na osoby s nízkým výdělkem.“

Zdroj

Helena Mallotova · FCB


Kterak býti Pelištejcem

Tohle mi přistálo v mailu, další indicie k tomu, co se tam vlastně na tom Palestinsko-Izraelském pomezí děje:

„Minulý týden jsem byl na církevním zájezdu v Izraeli a v autonomních palestinských oblastech. Byl to krásný zájezd, poznávání svaté země a historických míst Bible. Nejvíce mne dojalo, že slovo Čech je v Izraeli slovo kouzelné, Izrael nás má opravdu velmi v oblibě a díky tomu jsme nebyli za celý zájezd ani jednou kontrolováni.

Zájezd mi zároveň otevřel oči v otázkách uprchlické krize, jelikož jsme navštívili oblasti na území Palestiny, kde se nachází mnoho uprchlických táborů. BYL JSEM NAPROSTO V ŠOKU!

Na zdech byly načmárány hákové kříže, uprostřed ulice se zrovna konaly hovězí jatka a všude špína a nepořádek. Uprchlické tábory byly velmi odlišné, nějaké se podobaly luxusním hotelům a některé pavilónu opic.

Chvíli jste mohli mít dojem, že je tam těžká chudoba, ale ten dojem byl mylný. Ta špína a nepořádek není otázkou peněz, ale otázkou mysli, jim to prostě nevadí. Navíc uprchlické tábory jsou tučně sponzorovány OSN. Život uprchlíka není tak těžký, jak nám zde vsugerovávají sluníčka, uprchlíci se mají lépe než většina Evropanů.

Život uprchlíka v Palestině:

 • žádné zákony pro něj neplatí, protože je jako uprchlík nemusí znát
 • pokud provede něco nezákonného — třeba i znásilnění, tak hádejte, co se mu stane…něco podobného, jako když u nás nezletilý vykouří cigaretu
 • ačkoliv je nabídka práce, tak většina uprchlíků nepracuje…Proč? Vždyť vše zaplatí OSN
 • silná většina uprchlíků jsou muslimové, tudíž mají právo na všechny církevní a duchovní procedury… hádejte, kdo to platí, můžete třikrát
 • v případě, že potkají Izraelce, tak neváhají ani sekundu a použijí všech možných prostředků, aby ho zabili, čím brutálněji, tím lépe
 • vynikají ovšem v mnoha věcech, během minuty dokážou sestrojit Molotovův koktejl, který umí skvěle používat
 • skvěle umí provozovat jatka, nejlépe brutálně a veřejně, aby každý viděl, jací jsou to šikulové
 • stravování mají lepší než v českém Grandhotelu Pupp, každých 14 dní fasují metrákové zásoby delikátního jídla — převážně skopové maso na všechny různé způsoby, popř. hovězí, či drůbeží… dost záleží na tom, jak právě mají mlsný jazýček
 • samozřejmě také musí dostat kapesné na zmrzlinu — 10 dolarů denně
 • ošacení mají stylové, většinou vyřazené outlety z obchodů, žádné druhořadé ani secondhandové zboží
 • na vzdělání, kulturu a cestování mají právo… stačí otevřít ruce a říct částku
 • mají vlastní nemocnice se špičkovým vybavením
 • v případě, že se poblíž nachází nějaká památka, či historický komplex (např. Šalamounovy bazény v Betlémě), tak ji velmi rádi zkulturní svým stylem, ke svému umění potřebují hlavně odpadky
 • v případě, že se uprchlík rozhodne postavit svůj vlastní dům, tak nepotřebuje žádné povolení (jako ostatní), ale může si svévolně stavět, kde chce a jak chce… na vlastní bydlení dostane samozřejmě dotaci, ale i tak toho využije velmi zřídka, jelikož by ztratil statut uprchlíka, což by se mu nevyplatilo.

Ačkoliv Miloše Zemana nemám příliš v oblibě, tak jeho vztah k Izraeli a odpor k Palestině je úžasný, v Izraeli je velmi váženou osobou. Nejvíce nyní Izraeli pomůžeme, když mu vyjádříme podporu a distancujeme se od Palestinců a hlavně nebudeme přijímat tyto ekonomické vyčůránky.

Pokud vás ale opravdu tíží srdce, že chcete mermomocí na podobné účely finančně přispět, tak doporučuji házet peníze do záchodu, spláchnutí vyjde levněji než poštovné.“

Věcná otázka:  Mají Palestinci svůj jazyk anebo to je jen banda Arabů?

Odpovídá Vladimír T. Gottwald: Palestinci prý mluvili indoevropským jazykem, snad blízkým mykénštině. Ale s určitostí se to už nejspíš nedozvíme, dochoval se jen jediný nápis, a ani o něm není jisté, že je od nich. Oni holt zmizeli z historie už někdy před dvěma a půl tisíciletími. Tak to aspoň platilo až do poloviny minulého století. Jenže potom si někteří Arabové vymysleli nový národ, aby vytvořili zdání nároku na Palestinu, začali si říkat Palestinci. A v zájmu Arabů pak chudáky původní Palestince (u nás je známe jako biblické Filištíny) dodatečně přejmenovali na Pelištejce, aby se to nepletlo.

Edit 8/4 10:43: Návazný dotaz: Nechci se hádat, Vladimíre, ale nazývat původní obyvatele z mykénské doby „Palestinci“, není korektní. Někdo by pak mohl argumentovat „Vidíte, už před 2,5 tisíci lety tam byli Palestinci“.

Odpověď: Co naplat, ale právě po nich holt byla později Římany Palestina pojmenovaná (najust Židům, tuším po potlačení povstání, snad Bar Kochbova). To, že se někteří Arabové začali relativně nedávno nazývat Palestinci, je podobné, jako kdyby si teď v Česku Romové začali říkat národ Bohemů, a na základě toho uplatňovali nárok, aby tady jejich národ získal samostatný stát Bohemia.

Dotaz: Definice dnešního Palestince prosím, ať můžeme dále pokračovat.

Odpověď: To se různí. Já tvrdím, že žádní dnešní Palestinci neexistují. Jak už ostatně přiznal i bývalý vysoký funkcionář OOP Zahír Músejn: „Žádný palestinský národ neexistuje. Vytvoření palestinského státu je pouze prostředkem pokračování našeho boje proti státu Izrael za naši arabskou jednotu… O palestinském lidu mluvíme dnes pouze z politických a taktických důvodů, protože národní zájmy Arabů vyžadují, abychom jako účinný prostředek boje proti sionismu vyzvedli existenci zvláštního »palestinského národa«.“

Zdeněk Švrček · FCB

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 166 × | Prestiž Q1: 7,21

+10 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top