Štítky článku: •  

Čína zavádí systém sociálního kreditu

Gordon G. Chang napsal článek, ve kterém čtenáře, kteří pocházejí hlavně ze Západního světa, informuje o systému sociálního kreditu, který čínská vládnoucí strana nedávno zavedla ve své zemi. Systém G. Chang popisuje takhle:

Tento systém, který existuje přibližně dva roky, přidělí každému člověku v Číně neustále aktualizované skóre založené na pozorovaném chování. Například případ přecházení silnice mimo přechod pro chodce zachycený jednou z těchto kamer, bude mít za následek snížení skóre. Ačkoli úředníci mohou doufat, že omezí přecházení silnic mimo přechody pro chodce, zdá se, že mají i mnohem zlověstnější ambice, jako je zajištění souladu chování ve společnosti s politickými požadavky komunistické strany. Stručně řečeno, vláda vypadá, jako by byla odhodlána vytvořit to, co časopis Economist pojmenoval „první digitální totalitní stát na světě“.

Úředníci zabránili novináři Liou Chuovi podniknout cestu letadlem, protože měl nízké skóre. Podle komunistickou stranou kontrolovaných novin Global Times od konce dubna 2018 úřady zatím zablokovaly jednotlivcům cestu u 11,14 milionů letů a u 4,25 milionů jízd vysokorychlostním vlakem.

Čínští úředníci však tyto seznamy nepoužívají jen k rozhodnutí o tom, jestli někoho pustí do letadel a vlaků. „Nemohu si koupit majetek. Moje dítě nemůže jít do soukromé školy,“ řekl Liou. „Cítíte, že jste seznamem stále ovládáni.“

Jinými slovy, pokud v Číně budete dělat něco, co se vládnoucí třídě nelíbí, budete mít problém. Nebude vám umožněno získat prestižní zaměstnání, podnikat, cestovat letadlem, studovat na kvalitní škole, získat půjčku a podobně. Mnozí čtenáři třeba z USA, nebo Británie byli tímhle systémem zděšeni. Ale proč? V jejich zemích byl podobný systém zaveden už dávno. 

Na Západě už funguje dlouho

Předseda americké vlastenecké organizace Proud Boys Enrique Tarrio reprezentuje názory, které se elitám nelíbí. Jak dopadl? Tarrio předal médiím kopii dopisu od banky Chase, která mu suše oznamuje, že k 1. 4. ruší jeho bankovní účet a to bez udání důvodů. Ačkoliv důvod je jasný. Tarriova politická orientace. Jen před několika dny mu ta samá banka, a její procesor karetních plateb, zrušila účet na jeho webu 1776.shop. Ten se specializuje především na prodej oblečení s patriotickými motivy ve vztahu k USA. Tarrio se svěřil, že kromě toho, že nyní nemá jak přijímat peníze, a tím není schopen zajistit svou rodinu, byl již „zlikvidován“ na následujících internetových platformách:

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Airbnb
  • FirstData
  • Square
  • Stripe
  • PayPal

Další příklad:

Student a člen strany UKIP, který tvrdil, že zdravotní péče by neměla být zdarma pro přistěhovalce a který kritizoval islamizaci Británie a halal porážky zvířat, byl suspendován z univerzity.

Další příklad:

Student, byl nazván transfobním po tom, co re-tweetnul, že „ženy nemají penisy“ a byl vyloučen z diskuse o svobodě slova na univerzitě v Bristolu kvůli „obavám o bezpečnost“.

Další příklady:

Alex Jones: zablokován na Facebooku, YouTube (Google), Apple, Spotify a na mnoha dalších technologických platformách — vše v během 48 hodin.

Gavin McInnes a proud boys: Zablokován Twitterem kvůli falešným tvrzením o „podpoře násilí“ a „extrémistické skupině“ , navzdory tomu, že McInnes a jeho skupina Proud Boys opakovaně odmítají násilí.

Robert Spencer : Mastercard přiměla Patreon, aby odstranil Spencerovo platební zařízení kvůli nepodloženému obvinění z propagace násilí. Také blokován na sociálních sítích.

Tommy Robinson: permanentně zablokován na sociálních sítích twitter, facebook a instagram

Jinými slovy, pokud na Západě budete dělat věci a zastávat názory, co se byrokraticko-korporátno-univerzitno-mediální elitě nebudou líbit, dostanete se do problémů.

Váš pomyslný sociální kredit se sníží se všemi s tím spojenými důsledky. Můžete přijít o zaměstnání v korporaci a ztratit možnost získat dobře pracovní místo ve velkých firmách. Ztratíte možnost být aktivní na sociálních sítích. Můžete zapomenout na kariéru na nějaké univerzitě, nebo ve státní správě. Vaše možnost vydělávat peníze nebude omezena pouze tím, že vás korporace a úřady nezaměstnají ale navíc i váš web nebo youtube kanál může být demonetizován. Navíc ztratíte možnost být financován společnostmi jako je Paypal nebo Patreon. Nemůžete chodit na vysokou školu nebo získat práci v akademické sféře, pokud neprojevujete dostatečné nadšení pro černochy, muslimy, homosexuály a migranty atd…

Naopak pokud budete dělat to, co se vládnoucí třídě líbí — vyjadřovat sympatie k menšinám, migrantům, homosexuálům, LGBT komunitě a budete podporovat islamizaci vaší země, váš pomyslný sociální kredit se zvýší. A otevřou se vám dveře k dobře placenému místu v korporaci, na úřadě, v neziskovce nebo k různým dotacím.

Jak vidíme, něco velice podobného čínskému systému sociálního kreditu na Západě už celkem dlouho funguje. Rozdíl je v tom, že Západní systém je méně transparentní, nikdo přesně neví jaké jeho pomyslné skóre je a za co a kolik bodů se strhává a získává.

Dalším rozdílem je, že čínský systém sociálního kreditu je založen většinou na podpoře a trestání věcí v souladu s tradiční čínskou kulturou (která je velice odlišná od té naší). Západní systém sociálního kreditu většinou trestá za věci, které byly v minulosti v Západní civilizaci považovány za správné — odvaha, samostatnost, schopnost vyjádřit vlastní názor, podpora tradičních západních hodnot, boj proti nepřátelům Západu (Islám) a odměňuje za chování, které je v rozporu se západními hodnotami — zbabělost, dekadence, podpora islámu, rozvracení západní civilizace a křesťanství….

Bohužel, čínští soudruhové zavádějí ve své zemi něco, co už v mnohem horší podobě funguje na Západě celkem dlouhou dobu.

Píše Mike na voxpopuliblog.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 242 × | Prestiž Q1: 9,74

+16 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top