Štítky článku: •  

Pohádka o hospodářském růstu

Naše socialistická vláda se bije v prso, jak zajistila meziroční 3,3% hospodářský růst v I. kvartálu tohoto roku. Byla toho plná média a pěly se oslavné ódy.

cnb-nadhled.jpg (13,979 kiB)
Česká národní banka

Se statistikami se dají dělat kouzla, proto jsem se na to podíval z jiného směru.

Železná opona a ostnaté dráty na hranicích již neexistují, tedy fyzicky, proto je nutno se na náš hospodářský růst podívat z globálního hlediska. Jako měřítko jsem zvolil ekonomiku Británie, která je v konjunktuře, a konzervativní investici – zlato.


HDP může být definován, resp. spočten třemi způsoby:

  • produkční metodou,
  • výdajovou metodou 
  • důchodovou metodou

Použití kterékoliv z uvedených metod vždy vede ke stejnému výsledku. Předpokládám, že byla zvolena výdajová metoda, jelikož tento výpočet je nejjednodušší.

Protože různé výrobky a služby vyjadřujeme v peněžních jednotkách, ceny jsou faktorem, který může vinou inflace ukazatel HDP zkreslovat. Rozlišují se proto dvě kategorie hrubého domácího produktu dle způsobu jeho ocenění:

  • Nominální HDP
  • Reálný HDP

Zatímco nominální HDP je ukazatel v běžných (skutečných) cenách, reálný HDP představuje ukazatel ve srovnatelných (stálých) cenách (např. v cenách určitého výchozího, základního roku. Ukazatel je tedy očištěný od inflace a zvýšení reálného HDP naznačuje skutečný nárůst fyzického objemu produktu během daného období. Tolik citace z webu finance.cz

Výsledek ČSÚ je jistě nominální HDP, což znamená, že občané a firmy utratily ve zmíněném I. kvartálu o 3,3 % víc než za stejné období v roce loňském. Nelze předpokládat, že se o 3,3 % zvýšila produkce nebo, že si občané koupili o 3,3 % víc zboží… Je známo, že v eurozóně proběhlo v průběhu sledovaného období, tedy od 31. 3. 2014 do 31. 3. 2015 masivní kvantitativní uvolňování a Česká koruna trend oslabování Eura vůči Dolaru a Libře násilně následovala.

Jak se vyvíjel kurz CZK k GBP:

  • 31. 3. 2014 – 33,121
  • 31. 3. 2015 – 37,864

Pokud v tomto kontextu posoudíme růst virtuálního HDP o 3,3 %, pak pouhým přepočtem na GBP nám vyjde hospodářský pokles o 9,6 %. Upřímně řečeno, když jsem se do toho pouštěl, tak hrozně špatná čísla jsem nečekal. Tedy stačilo na Britský trh vyvézt o toto procento méně zboží, abychom zaznamenali v této oblasti „hospodářský růst“. Pokud zaznamenají Britové hospodářský růst, znamená to skutečný hospodářský růst. Občané a firmy si pořídili více statků, tudíž na tom jsou materiálně lépe a lépe je na tom i státní rozpočet. U nás je na tom, pomyslně, lépe státní rozpočet, jelikož víc vybral, občané a firmy jsou na tom podstatně hůř, jelikož za méně statků zaplatili více peněz.

Teď porovnání ke komoditě, jejíž cenový vývoj signalizuje důvěru investorů k ekonomice. 31. 3. 2014 byla cena zlata 1283,4 USD za troyskou unci, což v přepočtu na tehdejší kurz CZK k USD 19,901 znamenalo 25 540,9 CZK za troyskou unci. O rok později, tedy k 31. 3. 2015 byla cena zlata 1183,1 USD, což v přepočtu na tehdejší kurz CZK k USD 25,586 znamenalo 30 270,8 CZK za troyskou unci.

Z toho jasně plyne, že ekonomice USA investoři věřili, proto zlato k dolaru oslabilo, ekonomice ČR investoři nevěřili a zlato k České koruně podražilo o 18,5 %, takže pokud bychom výsledky České ekonomiky za inkriminované období vyjádřili ve zlatě, vyšel by nám hospodářský pokles o 12,85 %.

Jak jsem psal výše, s čísly a statistikami se dají dělat kouzla, aby výsledky dopadly tak, jak si přeje zadavatel těchto statistik. Socialistická vláda si přála pozitivní zprávy, proto na její příkaz vykouzlil ČSÚ hospodářský růst. De facto jsme za zmiňované období, společně s eurozónou, významně zchudli. Nevím, jak ČSÚ počítá reálný HDP, já jsem se o to pokusil amatérskou formou. Česká koruna za zmiňované období v podstatě devalvovala ke světovým měnám, k GBP o 14,3 %, k USD o 28,56 % a ke zlatu o 18,5 %. Toto jsou výsledky hospodaření socialistů, jak Evropských, tak Českých.

Jistě budu podroben obrovské kritice, že tomu vůbec nerozumím, ať se starám o své věci a nekecám odborníkům do jejich práce, používám diletantskou metodiku, ale já jsem použil jen holá, ničím nepřibarvená fakta.

Pokud naši výrobci jakéhokoliv zboží jdoucího na export se musejí podbízet cenou, je něco velmi špatně. Je vidět, že „Stát řízený jako firma“ nějak nefunguje. Devalvace, růst cen, inflace, rostoucí chudoba občanů jsou příznaky úpadku ekonomiky. K těmto jevům dochází v přebyrokratizované společnosti s extrémním zdaněním nebo v zemích, které vedou válku. Příklady: Hitlerovské Německo a Sovětský svaz před koncem války, Itálie a Polsko za komunistických vlád, Argentina taktéž. Ani se tomu nechce věřit, ale my se tam hrneme taky.


Pozn. redakce: Je jen otázkou, která z těch dvou variant je pro naši zemi více platná. Možná pravdě nejblíže je to, že naši vládcové vedou válku proti vlastnímu lidu.

Autorem článku je pan Jaromír Hlubek

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 032 × | Prestiž Q1: 6,29

+4 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top