Štítky článku: •  

Střípky (215)

♣ Conquista (Mojmír Náplava) ♣ Nekorektně o vodě (Kapitalistická vysílačka) ♣ Socialismu dvé druhů (Kapitalistická vysílačka) ♣ Mentální bolševici (Kapitalistická vysílačka) ♣ 

Conquista [1]

Fiktivní rozhovor člověka z naší doby, třeba pana Karla (K), s Ferdinandem II. Aragonským (FA) před 500 lety:

FA: A jak teda bude probíhat conquista za vašich dob?

K: Budou se k nám plavit hordy nevzdělaných zubožených lidí přes moře.

FA: To je jasné. A budou mít dobré lodě, děla a pušky?

K: Ne, budou mít jen chatrné čluny.

FA: A vy nebudete mít loďstvo a armádu?

K: Ale budeme, budeme mít nejmodernější zbraně s obrovskou palebnou silou a skvěle vycvičenou armádu.

FA: Tak proč je nepotopí ještě na moři?

K: No, armáda je bude pomáhat zachraňovat.

FA: Tomu nerozumím. Pak je budou prodávat na trhu jako otroky?

K: Ne, pak jim zajistí ubytování a peníze ze sociálních dávek.

FA: Co to jsou sociální dávky?

K: To je, že stát vezme peníze těm, kteří něco dělají, a rozdá je těm, co nic nedělají.

FA: Takže si vlastně budete dovážet a vydržovat žebráky?

K: Vlastně se to tak dá říct.

FA: A jak pak bude probíhat to kolonizování, když na vás budou pořád závislí? Neumím si představit, že by se nějací žebráci spojili a ovládli mé království. Kdo by jim pak taky dával almužny, že?

K: No, sami jim umožníme, aby se dostali k moci.

FA: A proč? Provedou nějakou vzpouru nebo povstání?

K: No, pár z nich bude umět vyrábět a odpalovat výbušniny, pár jich někoho zastřelí nebo podřeže nožem za to, že je křesťan, ale půjde to celé mírumilovnou cestou.

FA: Pořád tomu nerozumím.

K: No, nakonec vyhrají v demokratických volbách.

FA: Jako, že je necháte kandidovat do úřadů?

K: Ano.

FA: Proti tomu se přece musí šlechta a měšťanstvo postavit!

K: No ti, kteří se proti tomu staví, jsou zavrženíhodní rasisti. Vzdělanci naopak budou bojovat za to, aby se tady cítili co nejlépe, byla co nejvíc respektována jejich kultura a zvyky, a aby mohli i volit a být voleni.

FA: I když to budou barbaři?

K: Ano, i tak. Oni nás budou svou kulturou a svými zvyky obohacovat, násilí proti nám bude páchat jen menšina z nich.

FA: Aha, to mí poddaní chtějí, abych je před barbary chránil, a abych zajistil uchování a šíření našich zvyků a naší kultury.

K: To ale není demokratické a humanistické.

FA: Vy mi přijdete nějací divní. Kdo jsou vůbec ti vaši dobyvatelé?

K: Muslimové.

FA: Muslimové? S těmi jsme se vypořádali jednou provždy. Tohoto chlápka znáš (ukazuje na obraz)? To je Rodrigo Díaz de Vívar — El Cid, náš národní hrdina.

K: Já vím, ale o něm se u nás nesmí mluvit, uráží to náboženské cítění našich muslimských spoluobčanů.

FA: A jak se vlastně jmenuje ten váš podivný kontinent?

K: Evropa.

FA: Evropa? To si snad děláš srandu, v Evropě by nikdo nic takového nedopustil. Zavolejte mi Cortése. To je náš přední conquistador, řekneš mu to ještě jednou, to ho pobaví.

Petr Štěpánek · 17. dubna 2017, od Mojmír Náplava, dokonalé!!!


[1] Conquista [konkista] je španělské slovo, které se dá přeložit jako dobývání. Zároveň je to i termín, kterým se označuje dobývání určitého území.


Nekorektně o vodě

iDnes.cz: Voda ve vyprahlé půdě dojde už příští měsíc, děsí se zemědělci.

Andrej Ruščák:

„…V Polsku sucho není, u nás ano. Srážek máme podobně, ale je tu několik rozdílů:

  • V Polsku je spousta menších polí, mezi nimiž jsou meze, což zadržuje vodu
  • Řekám se nechávají přirozené břehy, kolem nichž se pak dělají protipovodňové valy, místo betonových koryt, ovšem nechávají se jak nivy, tak lužní lesy, tak meandry.
  • Mají podstatně víc rybníků a dalších vodních nádrží, než my, což poznáte už z prostého pohledu na mapu
  • Kdo půdu obdělává ji také zpravidla i vlastní
  • Nedělali tolik meliorací, jenom tam, kde to bylo absolutně nutné. Naopak, mají kolem polí často strouhy udělané takovým způsobem, že pole vypadají jako holandské poldry, co mají kolem sebe vodu. Nevysoušeli mokřady, mají jich pořád ještě docela dost.

Dále pak díky všem těm mezím, remízkům, atd., nemají problémy s létavým hmyzem (jeďte tam autem a zjistíte to sami).

Takže ne klimatická změna, vážení přátelé, ta dopadá na nás stejně, jako na ně. Chyba je

1) u bolševiků, co tu zemi zplundrovali pod heslem „poručíme větru, dešti“,

2) velkých zemědělských firem typu Agrofertu, co se k půdě chovají tak, jak se k ní chovají.

To první napravit bude drahé, ale musíme to udělat, a to druhé… lidem se to musí přestat líbit. Měli by pochopit, že mezi podnikatelskou činností velkých zemědělských firem a suchem je spojení a neměli by ho ignorovat.“

Kapitalistická vysílačka · FCB


Socialismu dvé druhů

Petr Zdeněk: „…existují minimálně dva druhy socialismu. První je sovětský model, kde výrobní prostředky vlastní stát. Druhý je nacistický model, Němci nazývaný Zwangswirtschaft. Výrobní prostředky zde formálně stále patří majiteli, ale úřednický výbor rozhoduje za majitele, jaké smlouvy se uzavřou se zaměstnanci, co se bude vyrábět, za kolik prodávat a komu. Je to, jako byste vlastnil byt, ale domovní výbor vám určoval, kdo v něm bude bydlet a kolik vám bude platit.

Dnešní systém se svými regulacemi je v podstatě ten nacistický socialismus.

Zwangswirtschaft (něm.): „Hospodářský systém plně podřízený vládní kontrole. Zwang znamená přinucení, Wirtschaft znamená hospodářství … něco jako nucené hospodářství.“ [zlaterezervy.cz/…/zwangswirtschaft-nem]

Kapitalistická vysílačka · FCB


Mentální bolševici

„Neušklíbám se nijak nad dary osvícených miliardářů na opravu vzácné památky. Rozhodně je nehodlám poměřovat se vším tím, „co by se dalo za ty peníze zachránit“. Pokud jsou ale dva jedinci z nejbohatšího procenta schopní odevzdat během několika hodin na dřevo 700 milionů eur, aniž by se po zemi okamžitě rozesely gulagy lemované frontami na pomeranče, mohli bychom se konečně začít bavit o progresivním zdanění jako dospělí lidé.“

Petr Bittner · 17. dubna v 19:52

Vláďa Krupa: „Hmm tohle je dobrej úkaz jevu „cokoliv, co se stane, umíme naspinovat tak, aby to zapadalo do naší agendy.“ Kdyby miliardáři nedali ty prachy, byl by to důkaz toho, že lidi jsou nezodpovědní a proto musej bejt vyšší daně, protože kdo by opravil důležitý kulturní památky. Když miliardáři ty prachy daj, je to důkaz toho, že můžou bejt vyšší daně, protože kdo si může jen tak dovolit dát takovou pálku..

A btw tohle tu půjde dobře k příspěvku o Sandersovi, kterej pro jistotu ze svýho nedává nikomu nic (ačkoliv měl za poslední roky příjmy přes milion doláčů ročně)…

…Ještě malej rozbor toho, proč je Bittner s tím progresivním zdaněním mimo mísu.

Progresivní zdanění příjmů nedopadá ani tak na ty, kteří už velký majetky mají (proto ta fronta zdánlivě filantropických miliardářů, co po progresivnějším zdanění příjmů volá). Progresivní zdanění aktuálních příjmů dopadá především na ty, co si teprve to bohatství tvoří — tedy na konkurenci a potencionální konkurenci současných miliardářů.

Jestli má Bittner a socani políčeno na majetky současných miliardářů, museli by to udělat nějakou formou majetkové daně, což je ale zase další plechovka červů sama o sobě. Třída současných miliardářů ale má pravděpodobně štěstí v tom, že socani jsou totálně ekonomicky negramotní a rádi sehrají roli užitečných idiotů v prosazení něčeho, co dopadne především na konkurenci stávajících miliardářů.“

Kapitalistická vysílačka · FCB

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 150 × | Prestiž Q1: 8,87

+15 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat, pokud neporušíte pravidla zmíněná výše. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top