Štítky článku: •  

Utopický zápas 16leté Grety Thunberg

Gretě Thunbergové bylo v lednu 16 let a poslední měsíce se stala tváří globálního ekologického aktivismu.

greta-thunberg.jpg (36,356 kiB)
Greta Thunbergová, foto: wikimedia

Začalo to před rokem v srpnu, Greta nastoupila do deváté třídy základní školy, blížily se zářijové volby ve Švédsku a ji znepokojovaly požáry a horka, která se spojovala s tématem globálního oteplování. „Cítím, že kdybych neprotestovala, umírám zevnitř,“ řekla o svém postoji. Tím se stala stávka (!), čti protest před budovou švédského parlamentu, před kterým seděla s transparentem, protože nešla do školy. Do zářijových voleb tam seděla každý den a záškoláčtila pak každý pátek.

Z individuálního protestu se stalo hnutí, do kterého se postupně zapojili další, v listopadu a prosinci již stávkovalo údajně přes 20 tisíc žáků po celém světě ve 270 městech, v březnu tohoto roku i žáci v Liptovském Mikuláši, Bratislavě, Ostravě či Košicích.

Gretina rodina (otec herec, matka operní pěvkyně) šla ve svém jednání dále, rodiče údajně původně nesouhlasili, ale respektují její názor, rodina časem přešla na veganství, nelétají letadlem, Greta cestuje vlakem (např. i do Davosu), vystupuje v TEDxech, konferencích od Londýna po Katovice, setkává se s politiky, chválí a povzbuzuje ji papež František, odcházející předseda Eurokomise Jean-Claude Juncker či levicový senátor a kandidát na amerického prezidenta Bernie Sanders. Greta působí skromně, vystupuje klidně, ale naléhavě (volá například po snížení produkce skleníkových plynů o 80 procent), i své indispozice (trpí Aspergerovým syndromem a selektivním mutismem) využívá pro svůj zápas, např. svou patologickou neschopnost hovořit tím, že mluví, jen když musí. A to je případ klimatických změn. Za to vše se dočkala letos nominace na Nobelovu cenu.

gt-v-ep.jpg (83,760 kiB)
Na půdě Evropského parlamentu. Foto: EP / flickr.com

Chcete-li se dozvědět více, stačí dát do Googlu nebo na YouTube její jméno, můžete si prohlédnout její promluvy, přečíst článek pro Guardian a podobně.

Nic proti osobnímu přesvědčení a zánícení 16leté Švédky, každý, kdo chce šetřit životní prostředí a změnit kvůli tomu své chování, si zaslouží lajk.

Jen problém je trochu složitější, jak napovídá dětská tvář sympatické Švédky. Nejen tím, že veganství a nepoužívání letectví prostě není cestou, ale utopií.

Když jsem před pár dny sledoval televizní diskusi, kde postoje mladé Grety komentovali přizvaní experti, vyrušilo mě, jak se to celé stává nástrojem politické manipulace.

Vždyť co je nejsilnější na gestu mladé Grety?

Že je dítě. To znamená, že o jejím přesvědčení se nediskutuje, zpochybnit ho totiž znamená zaútočit na dítě a to se stále nedělá.

Je to širší fenomén a dnes univerzálnější než kterékoli náboženství — děti jsou děti, chováme se k nim jinak. Nebylo to tak vždy, stačí si vzpomenout na krutost indiánských kultů či antickou Spartu, které narozené děti často obětovaly, ale dnes je všechno jinak. Dětské armády, velký problém Afriky a zaostalého světa, ozbrojené, zfanatizované a často zdrogované bojující děti — to je přece věc, proti které se musíme postavit jinak než proti běžným vojákům. Právem, vždyť ty děti jsou také oběti. Nebo pedofilní skandály v církvi, o všem se dá diskutovat, o celibátu, homosexualitě kněží, o klerikalismu, ale jakmile jde o děti, je konec diskuse, není o čem. Emeritní Benedikt XVI. správně píše, že problém je tak vážný, že napadá samotnou víru.

Greta je jiný příběh, samozřejmě, ale jedna věc je podobná: Jak chcete s dítětem diskutovat o tom, že zvyšování daní na dieslová auta a další ekologické požadavky způsobují často více horších důsledků, než přinášejí řešení? Kdo by měl to srdce postavit 16letou Gretu vůči 56leté Claudine z Burgundska, která by mohla mít oblečenou žlutou vestu a rozpovídala by se o sociálních dopadech ekologických reforem prezidenta Macrona? Nebo takové požadavky Green New Deal, i to je více nových problémů než řešení. Taková vždy byla a vždy bude povaha utopie.

gt-s-tajanim.jpg (62,527 kiB)
Na setkání s předsedou Evropského parlamentu. Foto: EP / flickr.com

Viz tuto fotku, kde přijímá předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani Gretu Thunbergovou, o co si myslíte, že na tomto setkání opravdu šlo? A kdo se bude jednou cítit zneužit? Děti nepatří do politiky nejen kvůli tomu, čemu věří, ale zejména jako tomu věří a co s nimi mediální a politický kolos může udělat, kvůli tomu, jak funguje svět.

Nedejte se zmýlit, Greta není holčička z Andersenovy pohádky, nežijeme totiž v pohádkovém světě, kde by si nikdo nevšiml průsvitných šatů mocného krále. Naopak, žijeme ve světě, kde nám chce někdo namluvit, že o některých politických tématech se nemá diskutovat. Zejména pokud si někdo jako to milé mladé švédské děvče myslí, že téma klimatu je největším tématem v dějinách lidstva.

Děti mají být hrdiny pohádek, ne bojišť či politiky. Adolescentokracie není řešení, ale nový problém.

Základem naší civilizace je škola a disciplína v ní, pokud chcete věřit v lepší svět; dětské stávky, to je scestí, od dětí je třeba žádat více disciplíny a znalostí ve školách. Například i o tom, jak krásné a jak škodlivé byly utopie minulosti.

Píše pan Jaroslav Daniška na slovenském Postoj.sk

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 240 × | Prestiž Q1: 10,71

+19 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top