Štítky článku: •  

A se mnou přijde zákon

„A se mnou přijde zákon,“ pronesl nenapodobitelnou dikcí Limonádový Joe. A myslel to dobře. Kdyby to myslel dobře dnes, musel by říci: „A spoustu zákonů zruším!“

Nedělám si iluze, že občané nějak moc sledují dění ve Sněmovně. A je to normální například v noci spát a ne se dívat na televizní záznam z interpelací. Za svůj život si koneckonců pamatuju jedinou interpelaci, a to když měl malér tehdejší premiér Gross a bývalý poslanec Bratský mu tam začal hrát na kytaru „Proč ta růže uvadá“.

No, zkrátka a dobře, lidé se logicky věnují své práci a rodině a koníčkům a odpočinku. Jenomže jejich život zákony vzniklé ve Sněmovně pak stejně otravují.

V pátek se Sněmovna čtyři hodiny hádala o jednacím řádu. Kdyby se opozice se stejnou vervou hádala o zákonech pro občany, možná by to bylo v republice o chlup lepší. Jestli hádanici někdo sledoval, musel si myslet, že je v blázinci a musely ho napadat nedemokratické myšlenky. Ale já to kvitoval ze dvou důvodů. Zaprvé jsem měl čtyři hodiny čas na práci, zadruhé čím víc se Sněmovna hádá o pitomostech a procedurách, tak je to pro občana velmi dobré, neboť v tu dobu nepřijímá žádné zákony. A 95 procent zákonů, nových a nových, jsou pro občana další regulace, buzerace, lobbistická legislativa, zmatek, a už je toho po krk.

Psal jsem tu, že 58 procent přijatých zákonů pochází z EU, nikoli od nás.

Ale dnes nechci psát o tom, že ztrácíme suverenitu. Dnes jen o tom počtu. Na právě proběhlé schůzi Sněmovny (trvala tři týdny) bylo na programu přes 200 (!) zákonů. Tedy, abych byl korektní: 140 zákonů, 29 smluv, 6 voleb do (nesmyslných) orgánů a zbytek zprávy těchto nesmyslných orgánů a jejich schvalování.

A teď se schválně zamyslete, co potřebujete pro svůj život. Jaký další zákon vám nějak hrozně chybí? Jeden? Dva? Nebo 140? Nestačilo by vám snížit daně, třetinu zákonů zrušit a ze zbývajících polovinu matérie vyhodit?

Zákon o elektronických komunikacích; zákon o realitních kancelářích (bude to nově vázaná živnost a ti makléři budou muset být vysokoškoláci a smlouvy a vše bude složitější a úložky budete dávat u notáře — prodraží to proces pronájmů; vyžene řadu lidí z trhu); vládní návrh o regulaci podnikání na finančním trhu; vládní návrh o Státním fondu rozvoje bydlení (kvůli zeleným mužíkům a neuvěřitelné byrokracii a délce stavebního řízení a šikanování developerů se žádné byty skoro nestaví — jde tedy o zcela pomatenou organizaci); vládní návrh o náhradě újmy způsobené povinným očkováním (název zní dost slibně); vládní návrh o základních registrech; vládní návrh o rostlinolékařské péči; zákon o regulaci reklamy; a tak dál.

Jo, když tak kritizuju — dva zákony jsou moje.

Jeden o registru smluv, aby z něj byly vyňaty školy. Dosud je to tak, že se tato dosti nová (zákon pár let starý) byrokratická povinnost netýká škol v menších obcích, ale ve městech (tzv. trojkové obce) ano. Takže škola jede na školu v přírodě nebo na lyžák, na což má smlouvu, a ředitel nemá jistě nic lepšího na práci, než ještě celou agendu někam zapsat, zalogovat se, naskenovat (hrozí pochopitelně postihy a pomalu kriminál) do státního registru. Myslím, že to neprojde — to moje zmírnění.

Druhý je zákon proti cenzuře na Facebooku a sociálních sítích — na ten se asi hned tak nedostane, neb se elitám nelíbí.

Abych byl korektní — jeden zákon (taky jsem ho spolupodepsal) se týká výlučně rušení zákonů. Ovšem zákonů prehistorických (které jen v legislativním prostoru visí) ještě z Rakouska-Uherska — jakože dobytek se žene středem ulice a podobně.

Ovšem rušení zákonů musí chytnout úplně jinou dynamiku, jinak nás ty regulace a byrokracie udáví.

Píše pan Václav Klaus ml. na Novinky.cz


Pozn. red.: Popravdě řečeno: ač je článek publikován na Novinky.cz, většina komentářů je souhlasných. Vybral jsem jen dva z těch několika málo kritických (bez gramatické korektury).


Klaus ml. už na novinkách jede svojí předvolební agitku. Bohužel hodně hloupou a průhlednou.

Sám až bude v jakékoli vládě bude muset jednat o zákonech a přijímat je. Bude muset je sestavovat a dávat k projednání. Jinak se dá říci, že se totiž žádné reformy ustanovit nedají.

Ostatně jakou, že mocí je ta, kterou zastává? Moc zákonodárná. Tedy vy rozumnější jistě již tohoto slova zákonodárná chápete jaký protimluv probírá na mnoha řádkách svého textu.

Ostatně v tomto se velmi přiblížil ke svému otci, který právě onou nechutí schvalovat a připravovat zákony připravil prostředí pro korupčníky a mafiány 90-tých let.

Ostatně to je i krásnou ukázkou proč mu nevadí spolupráce s trestně stíhanými premiéry. On prostě vyrůstal v prostředí kde platí, že peníze nesmrdí a na to by očividně rád navázal v politice.

ODS udělala moc dobře že se jej zbavila.

Václav Říha, Praha


Pana Klause nemám rád a jeho stranu nikdy volit nebudu. Česká republika je pro mě natolik důležitá, že starat se o nějakou další zoufalou extrémstraničku je ztráta času.

Václav Vančura, Tábor


Pane Klausi, já si pamatuji (před Listopadem), že jsem měl doma celkem útlou knížku, která byla právním rádcem pro prosté občany. Byly tam vzory různých druhů výpovědí, i stručné a jasné vysvětlení kdy , jak a proč mohou být různé výpovědi (ze strany pracovníka i zaměstnavatele). Byly tam rady pro dědické řízení, pro nejčastější občanské spory, pro řešení dluhů, pro otcovství, alimenty a tak podobně.

V podstatě se člověk ve většině případů obešel bez advokáta.

Nový Občanský zákoník je v takovém znění, že bez advokáta nejde řešit ani hádka se sousedem. (kdo na tom asi vydělává?).

Také nechápu nutnost neustálého přijímání nových zákonů. Pochopil bych asi vývojem nutné novelizace, popřípadě zrušení zastaralých. Ale co nám přinášejí ty nové, nikomu neprospívající?

A to už nemluvím o Vámi „oblíbených“ zákonů, vydupaných legislativou EU.

Mirek Jeřicha, Praha

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 251 × | Prestiž Q1: 11,69

+22 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top