Štítky článku: •  

Občané nepotřebují diktát

Narazil jsem dnes v iDnes na komentář Martina Komárka: „Smlouva (Lisabonská) není hezká, ale podepišme ji“. Ač bych možná polemizoval s meritem článku, jako velmi trefný se mi jeví předposlední odstavec: „...česká politika má totiž všechny znaky, které Klaus a spol. vyčítají té unijní. Je byrokratická, zákony složité a nesrozumitelné, politici rozhodují za zády lidí, hledí jen na svůj prospěch...“

To je, myslím, kamenem úrazu a i odporu proti Unii. Vytvořili jsme si zde stát, který není službou občanu, ale obuškem, který trestá nejmenší vybočení z předpokladů byrokratů. A s lítostí musím konstatovat, že neobyčejný nárůst byrokracie dostal kojenecké mléko právě za éry premiéra Klause. A žádná vláda po něm neudělala nic proti zvůli státu prostřednictvím úředníků. Málo si uvědomujeme, že mlhavá doporučení EU k té, či oné otázce, dovedli k absurdnu právě čeští úředníci jakýmsi rektálním horolezectvím.

Důsledkem je, že český občan se potácí od čerta k ďáblu, od úřadu k úřadu, sbírá potvrzení, povolení, souhlasy, razítka. Problém razítek je zvlášť úsměvný. V době, kdy Vám vyrobí jakákoliv firma na počkání jakékoliv razítko, (snad s výjimkou kulatých, nebo dvoubarevně oble rohých), razítkuje se zde, jak na běžícím pásu. Co beran, to krůček k vytouženému cíli, povolení státu. Napadá mě fragment z páně Svěrákovy/Smoljakovy tvorby: „já ho tam prostě prdnu“, tedy to razítko, nebo „razítkování s mezidobou“. Pošťačka nic nedá na Váš vlastnoruční podpis, vyžaduje svého obětního beránka v podobě berana.

Já už prostě tento stát nemám rád. Úplně stejně, jako pan president nemá rád €U. Jen každý z nás z jiných důvodů. Vadí mi také byrokracie bruselská, také mi vadí zásahy do pravomocí evidentně vnitřních, státních. Ale více, než to, vadí mi byrokracie interní, záležící na zneužívání pravomocí veřejných činitelů, úředníků. Nepochybuji, že správa státu jejich výkony potřebuje. Ale je ke vzteku občanů, když svoji moc ohyzdně zneužívají.

Setkal jsem se před dvěma lety s jakousi úřednicí (za účelem seznámení). Sedli jsme si spolu do jakéhosi podniku, poručili vínečka, a ona spustila svůj monolog, jak jim, těm za okénkem, tvrdě dává sežrat, kdo je zde pánem. No, ani jsme nedopili a rozešli se. A neseznámili se.
A promiňte mi Vy všichni, kteří jste uchopili svoji úřední moc zodpovědně a slušně, jako službu.

Nechci hlásat Gottwaldovo heslo „inteligence do výroby“. Ostatně „Most inteligence“ je dodnes mementem padesátých let. Ale chtěl bych hlásat: přestaňte cizopasit na snaze lidí být suverénními občany tohoto státu. Jděte a snažte se něco užitečného vytvořit, místo abyste zuby, nehty bránili každé snaze, která se vymyká Vaší kontrole, nebo se nevejde do €U doporučení!

Občané nepotřebují diktát, více potřebují pomoc. Nebo spíše svobodu!!!

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 703 × | Prestiž Q1: 22,88

+68 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top