Štítky článku: •  

V pátek zatahujeme školu a v pondělí bráníme justici

V uplynulém týdnu okolo mě prošly dvě demonstrace. Dospělá, ta byla o justici, a dětská, ta byla o oteplování planety. Obě měly velké mediální pokrytí, ta druhá asi větší.

Na zprávy a televizi skoro vůbec nekoukám — tak to pro mě byla ve městě novinka. V pondělí po osmé večer jsem se vracel z pracovního setkání k autu na Starém městě a najednou šli proti mně lidi, co měli na transparentu napsáno „Justice“. Už to spíš tak schovávali pod kabát, neb to byli 30+ občané, šli domů a nechtěli dělat scénky po ulici.

A v pátek před obědem jsem se nemohl dostat od Sněmovny na schůzku na Vinohrady. Kolaps dopravy, k metru Malostranská to nešlo — tak jsem objel půl města, říkám si asi bouračka tramvaje a zacpaná křižovatka, nebo zas někde „zklidnili dopravu“ a něco uzavřeli a teprve v autě slyším nadšenou hlasatelku, jak hlásí, kolik stovek studentů demonstruje u Úřadu vlády a co volají o klimatu.

Rovnou vám jako pedagog a dlouholetý ředitel gymnázia řeknu, kdy má vyučovací hodina nejmenší přidanou hodnotu z hlediska vzdělávání. Je to ve chvíli, kdy v učebně není přítomen učitel. Proto jsme vždy párkrát za rok „na tajňačku“ měřili, kolik vteřin po zvonění se začíná ve třídě učit. A kdo se opakovaně objevil s nějakým blbým časem, měl s tím problém. Nebylo to ve sboru moc populární, ale odbory jsem tam neměl. A ta korelace s výsledky vzdělávání tam byla. Vzdělávacím výsledkům jsme se pochopitelně věnovali i jinak a systémověji, ale hodně věcí začíná takhle normálně a jednoduše — jako třeba „na tréninku jsme včas“.

Když není kantor ve třídě, tak se moc neučí. Když tam není student, jde o podobně negativní jev. Dokonce prudce rostoucí absence středoškolských studentů jsou jednou z nezanedbatelných příčin stagnace/úpadku českého školství. Těžko se s tím bojuje, třídní učitelé se bojí být zásadoví vůči rodičovským omluvám — nikdo se jich většinou nezastane. Plnoletí studenti si leckde mohou omlouvat absence sami — to jsem nikdy jako říďa nepřipustil (a možná tím porušoval nějaký debilní předpis či zákon). Navíc jsme zavedli opatření, že kdo má víc než 15 % absencí v předmětu, nedostane žádnou známku a jde automaticky k rozdílové komisionální zkoušce. Taky to nebylo moc populární. Ale ve výsledcích státní maturity jsme byli jako škola vždycky první v republice.

No a teď máme stovky studentů, kteří v pátek nechodí do školy a chrání klima. Doba je tak pomatená, že pochybuju, že se nějaký třídní učitel či ředitel odváží je za to kázeňsky potrestat. Ale (pozor, nezpochybňuju právo se shromažďovat; právo blokovat dopravu už míň) každý by si přece měl rozhodnout (svobodně), zda chce studovat a být pak lékařem, právníkem nebo inženýrem, nebo chce být revolucionářem na plný úvazek jako Vladimír Iljič Lenin. Neboli každý den, ani každý pátý den v pracovní době demonstrovat prostě nemůžete. To nejde.

K justici: Demonstrující protestují, že premiér navrhl na post ministryně spravedlnosti paní Benešovou a prezident (má k ní dlouhá léta politicky blízko) ji jmenoval. Tady moc tomu rozhořčení nerozumím, a to mi paní Benešová, coby bývalá členka ČSSD, fakt není blízko ani politicky, ani odborně. Jde o zcela ústavní krok. Babiš drtivě vyhrál volby, sestavil vládu (já hlasoval proti) — tak má právo vybírat ministry. Prezident Zeman vyhrál volby s převahou taky, a tak dle ústavy ministry jmenuje. Paní Benešová už jednou ministryní spravedlnosti byla, působila v úřednické vládě Jiřího Rusnoka. Spravedlnost se za její vlády moc nezlepšila, ani zas asi moc nezhoršila, co se pamatuju.

A pokud jde o výtky, že bude sledovat zájmy prezidenta? Prezident přece disponuje právem milosti. K tomu, aby zastavil něčí trestní stíhání, nepotřebuje povolného ministra a složité intriky. Může to udělat, kdykoliv si zamane, a o znovuzvolení už neusiluje.

Větší nadšení médií ale budí ti študáci chránící naše klima a oteplování (za oknem tady v Peci mezitím zrovna chumelí — je květen). Aby bylo jasno, já se v lecčems shodnu, že se máme chovat šetrně k přírodě. Třídím odpad, neberu si v supermarketu na vše igelity a nechávám na sebe mračit pokladní, že mám česnek a cibuli a vše možné jen tak, abych si nebral devět igelitových sáčků. Pivo kupuju ve flaškách vratných. Vodu piju z kohoutku doma a netahám si balenou. Kupuju radši české a místní zboží. Jezdím většinou metrem a tramvají po Praze (i teď v kvádru).

Takže skoro nejvíc mě při té minulé (větší) demonstraci ti mládežníci naštvali tím, jaký chlív po sobě zanechali na náměstí a u odpadkových košů — a vesměs to byly obaly z nadnárodních globálních řetězců sídlících tam okolo. No ale nejsem jejich maminka, tak radši pár myšlenek Iana Plimera, australského geologa a autora světového bestselleru o klimatu Heaven and Earth. Třeba aspoň dva z těch mladých — nebo jednoho — to přiměje k zamyšlení:

Neboť

0) Lidé myslí stádně, šílenství propadají ve stádech a k rozumu přicházejí jen pozvolna, jeden po druhém.

1) Pokud je klimatická změna vinou člověka tak jistá, musí se okamžitě zastavit financování výzkumu dokazování těchto „změn“, zavřít všechny tyto instituty a ušetřené miliardy dolarů věnovat na výživu populace, šlechtění odolnějších plodin a podobně.

2) Dávno před industrializací byly doby, kdy bylo mnohem tepleji než dnes. Nelze je tedy zdůvodnit lidskou činností a tato období nebyla ani katastrofická, ani nevratná. Proto klimatické souručenství ze své mantry vytěsňuje historii, archeologii a geologii.

3) Vědecký konsenzus je z povahy věci nesmysl. Věda je založena na empirických datech. Příroda neposlouchá akademie věd, státní byrokracii, politiky ani aktivisty. … Jakmile určitá skupina vědců vyhlásí konsenzus, takřka vždy v tom hraje roli jejich zájem o vlastní výhody a privilegia. Žádný vědecký objev nevznikl konsenzem. Vždy je učinili badatelé, kteří šli s kůží na trh a postavili se soudobému stavu poznání.

4) Spousta lidí na severní polokouli jezdí na dovolenou do teplejších podnebí a v USA se lidé za teplem běžně stěhují v důchodu. To jsou skuteční „klimatičtí uprchlíci“.

5) Kdybychom chtěli klima Země změnit, museli bychom zabránit bakteriím, aby dělaly to, co dělají, změnit oběžnou dráhu Země, dostat pod kontrolu variabilitu sluneční aktivity a mít schopnost ovládat výbuchy supernov.

6) Nejméně 95 % skleníkového efektu v atmosféře zajišťuje vodní pára.

7) Řada těchto lidí (Austrálie) tvrdí, že v důsledku uhlíkových emisí vzroste mořská hladina o metry. Často ale právě oni žijí přímo na pobřeží v luxusních domech koupených za peníze získané od bank, vlád a obchodníků s emisemi díky jejich eko-kampaním.

8) Fotovoltaika byla vynalezena v roce 1839 a lidstvo tak mělo 170 let, aby získávalo obrovské množství elektřiny. Nestalo se, neb solární energie je beznadějně neefektivní.

Píše pan Václav Klaus ml. na Novinky.cz


Pozn. red.: Z komentářů pod článkem vyjímám pouze ty negativní (bez jazykové korektury):


Jana Drdulová, Plzeň: Jak může být vzdělaný člověk a ještě ředitel školy takový demagog? Co to proboha plácá? Ano, byla tu doba, kdy bylo výrazně tepleji a taky tu byla doba kdy, v atmosféře bylo jen zanedbatelně málo kyslíku. To, že tu byla a Země se vždy nějak přizpůsobila ale neznamená, že to umíme i my lidé. Nevím jak pan Klaus, ale my ostatní, na rozdíl od přírody, takové změny neustojíme. Možná pan Klaus neví, že ikdyž hodně z nás oteplení o pár stupňů uvítá, ruku v ruce se změnou teploty přichází také cyklóny, povodně a vyschlá jezera, změny, ze kterých už nikdo tak nadšený není. Možná pan Klaus chtěl upozornit na to, že ke změně by došlo i bez přičinění lidí. Neuvědomil si ale, že dětem, které si naordinovali jedno ředitelské volno navíc, jde o celkový stav naší planety pro nás a pro zvířata, která jsou tu s námi teď. Že je toho k řešení o mnoho víc než jen skleníkové plyny. Já se před 20 lety ve škole učila jak musíme chránit planetu. A planeta je na tom ještě hůř. Ve škole se to asi nevyřeší.


Milan Harmáček, Praha 2: Jablko nepadá daleko od stromu. Pana VKjra. považuji za podvodníka ve službách Kremlu.


Daniel Studený, Praha: To jsou zase bláboly, panebože. Od Benešové přes studenty, přes Zemana, přes tradiční „já byl nejlepší říďa na světě“, až po klasické „jaké oteplování, když je zima?“. Chybí mi tu ještě „Země se může někomu jevit jako kulatá“ a „nadnárodní korporace na nás pouštějí chemtraily“. Už se tu pomalu rýsuje program strany KKK, která zanedlouho vznikne.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 199 × | Prestiž Q2: 10,05

+20 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top