Štítky článku: •  

Opět o svátku zavřené obchody

Státní intervence do podnikání a trhu práce zaměstnancům zhoršují podmínky a snižují mzdu. Státní intervence nepomohou, svobodný trh ano.

Je rozdíl mezi otroctvím a dobrovolnou směnou, dobrovolným kontraktem. Prodavačky v obchodech nejsou otrokyně, jsou tam dobrovolně. Nikdo je nenutí tam být. Pokud tam jsou, byla to jejich volba a byla to pro ně lepší možnost, než jiné možnosti, jinak by tam nebyly. Zákaz jim odepře tuto jejich nejlepší možnost, zbude jim nějaká jiná, v pořadí druhá nejlepší možnost, která je pro ně horší, než byla ta první nejlepší možnost, kterou si původně samy zvolily.

Historie je plná takových státních intervencí, které měly lidem pomáhat, ve skutečnosti jim ale škodily. Neznalost těch příkladů a tudíž poučení z nich jsou obvykle mizivé.

Odkud vůbec stát bere legitimitu intervenovat do obchodních vztahů mezi lidmi? V zastupitelské demokracii si volíme své zástupce, kteří nás zastupují. Delegujeme na ně naši moc, naše práva. Pokud já nemám žádné právo zakazovat sousedovi, kdy si nesmí otevřít obchod, pak toto neexistující právo nemůžu delegovat na svého demokraticky zvoleného zástupce. Jakým právem tedy politici zakazují prodej o svátcích? Proč mají někteří lidé pocit, že mají právo jiným lidem takto intervenovat do jejich života?

Vlastnictví znamená možnost nakládat s majetkem podle rozhodnutí majitele. Kapitalismus znamená soukromé řízení výrobních prostředků, socialismus znamená veřejné řízení výrobních prostředků. S každou další podobnou státní intervencí přechází část rozhodování od majitele na stát, na politiky. Znamená částečné znárodnění, zestátnění. Další krůček k socialismu.

Lidé si často neuvědomují, že každá taková státní intervence je vynucována násilím nebo pod hrozbou násilí. Je tady otázka etiky, jak lze obhájit násilnou intervenci do nenásilného dobrovolného jednání lidí.

Dobrovolnost přináší lidem větší prosperitu. Dobrovolný obchod je výhodný pro obě strany, protože jinak by se dobrovolná směna neuskutečnila. Donucení naši prosperitu snižuje. Chcete, aby bylo líp? Kde je svoboda, tam je i prosperita.

Státní intervence do podnikání a trhu práce zaměstnancům zhoršují podmínky a snižují mzdu. Deregulace, ústup státu od intervencí do ekonomiky, bude znamenat větší hospodářský růst, více a jednodušších podnikatelských příležitostí, větší a jednodušší možnosti přejít z práce zaměstnance na vlastní podnikání. To bude vytvářet ekonomický tlak na zaměstnavatele pro lepší podmínky zaměstnaných prodavaček. Svobodný trh zaměstnancům a prodavačkám pomůže, na rozdíl od státních intervencí, které zaměstnancům škodí.

Já chci žít ve svobodné společnosti, v kapitalismu. A co vy?

Píše pan Jindřich Pilc na blog.idnes.cz


Pozn. red.: Je nezbytné do omrzení opakovat, že stát zasáhl svým omezením prodeje ve vybrané dny pouze z nenávisti k soukromému podnikání a z nepochopení podstaty tržního hospodářství. Žádná argumentace, kterou použili zákonodárci na podporu tohoto zákazu, nemůže obstát, zejména ne ta, která hovořila o chudinkách vykořisťovaných prodavačkách, které chtějí být ve svátek s rodinami.

V první řadě: ve sváteční dny jsou v zaměstnání nejen ti již notoricky profláklí policisté či zdravotní sestry, nýbrž desítky a desítky dalších zaměstnání, počínaje servírkami a číšnicemi v restauracích a kavárnách, zaměstnankyněmi benzinových pump, zaměstnanci kin, divadel, muzeí, přes nejrůznější řidičky autobusů, zaměstnankyně televizí a rádií a další a další.

A znova je třeba opakovat, že výměra, nad kterou není dovoleno ve sváteční den prodávat (což však ne vždy znamená, že musí být zaměstnanci doma), je určena na 200 m2, a jak zákonodárce argumentoval, prý se tak týká pouze hytlermarketů. Což však zdaleka není pravda a jen ukazuje, že zákonodárce si matematicky neporadí ani s plošnou výměrou, protože 200 m2 není plocha 200 × 200 m! Ve skutečnosti znamená běžné obchody o straně 14 × 14 m, tedy většinu běžných samoobsluh.

Navíc je poměrně známé to, že o tyto směny (placené se stoprocentním příplatkem) byl naopak zájem veliký a dobrovolný, nikoliv, že museli zaměstnavatelé zaměstnance nějakým nátlakem nutit. Stejně tak neobstojí argumentace, že v sousedním Rakousku je tomu také tak. I když připustíme, že v Rakousku skutečně zákonodárce podobnou pitomost také přijal, výsledkem je pouze to, že prodejci v inkriminované dny přehradí část prodejní plochy provazem, čímž sníží prodejní plochu. Pouze vyhoví liteře zákona a prodávají dál. Tedy na Švejkovská řešení, kdy vlk se nažere a koza zůstane celá, nemáme monopol. A samozřejmě neobhajitelná je pozice toho, že zákonodárce ví lépe, jak mají lidé svůj čas trávit.

Úplně nejlepším řešením je zkušenost, kterou zaznamenal pan inženýr Paulczyňski a tak by se měli zachovat všichni: ‪Tak jsem si šel koupit k Vietnamcovi něco na večeři: chleba, rohlíky, pivo, klobásky, utopence, vepřové v rosolu. Povídám: »jak to že máte otevřeno, když máte tak velkou prodejnu?« A on povídá: »protože na ně séru«. Ten šikovný chlapec je zjevně domestikovaný.“ Vystrčit na zákonodárce holý zadek! Ať se vykašlou na společenský inženýring a telecí nápady obdobné těm, které napadají socialistické zvrhlíky typu Venezuely Maláčové a jí podobné.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 119 × | Prestiž Q2: 12,61

+15 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top