Štítky článku: •  

Jsou šikovní Žaponci s kapitalismem na konci?

Japonsko komunisty nepotřebuje. Znárodňují tam bankéři.

Japonskou ekonomiku, kdo by si to pomyslel, plíživě znárodňuje centrální banka. Japonští centrální bankéři v zoufalé snaze uniknout deflaci a oživit ekonomiku zvyšují nabídku peněz tím, že nakupují státní dluhopisy (jak nové, tak staré) i akcie a dluhopisy soukromých společností. Vyrábějí z nich nové peníze ve víře, že podpoří chuť Japonců utrácet.

Dělají to cílevědomě a vytrvale. Japonská centrální banka (日本銀行, Nippon Ginkō) je už dnes většinovým akcionářem ve 23 velkých společnostech. Kromě toho patří mezi top 10 akcionářů v polovině firem zalistovaných na tokijské burze.

Co zajímá centrální bankéře

Taková situace nemá nic společné s tržní ekonomikou, s kapitalismem, jak ho známe (z učebnic). Ceny akcií přece mají odrážet reálnou hodnotu společnosti, ne makroekonomické cíle centrální banky. Copak centrální bankéři můžou zainteresovaně a odpovědně rozhodovat o obchodní strategii té či oné společnosti?

Centrální bankéře nemusí příliš zajímat, kolik nesou dividendy. Nemusí jim ležet na srdci kapitálové zisky firmy. Musí se starat hlavně o to, aby odvrátili deflaci.

Jistě, centrální banka se může vzdát kontroly většinově vlastněné společnosti a přenechat ji minoritním vlastníkům. Může však minoritní vlastník být zainteresován na prosperitě firmy tak jako (soukromý) vlastník majoritní?

Je to každopádně absurdní situace. Ještě v osmdesátých letech si sotvakdo dokázal masivní znárodňování centrální bankou v Japonsku představit. Země platila za výkladní skříň kapitalismu.

Po válce, jako jiný poražený stát — Německo, liberalizovalo Japonsko ekonomiku. A podobně jako Německo prodělalo hospodářský zázrak, jen nakrátko přerušovaný vnějšími krizemi.

V osmdesátých letech však japonská centrální banka, na rozdíl od německé, pozdě reagovala na konjunkturu vyššími sazbami a na japonských trzích s akciemi a nemovitostmi praskly bubliny. A s nimi japonský zázrak skončil.

Od té doby dělají vláda i centrální banka všechno možné i nemožné, aby ekonomice vrátily někdejší dynamiku. Akciový index Nikkei se však maximálním hodnotám z roku 1989 dodnes ani nepřiblížil.

Hory špatných úvěrů, a především stimulační opatření kromě toho vyhnaly vládní dluh na kolosálních 250 procent HDP. Japonsko se stalo nejzadluženějším státem světa.

Nákupní horečka

Centrální banka v devadesátých letech stlačila úrokové sazby k nule, aby odvrátila deflaci. Držela je tam s výjimkou období po krizi. Pak je poslala až do minusu, kde jsou dodnes. A už na přelomu století, deset let před Amerikou a Evropou, spustila kvantitativní uvolňování, začala ve velkém nakupovat dluhopisy od komerčních bank a výměnou jim dávala nové peníze. Později začala hromadně kupovat také akcie.

A nemá v plánu s tím skončit. „Jsme odhodlání nadále podporovat ekonomickou aktivitu společností i domácností,“ ujistil v dubnu guvernér banky Haruhiko Kuroda během slyšení v parlamentu. Letos i v příštím roce se centrální banka chystá nakoupit akcie za šest bilionů jenů (53 miliard dolarů).

Analytici z tokijské burzy spočítali, že v listopadu 2020 se centrální banka stane největším individuálním vlastníkem akcií v Japonsku. V té době překoná státní penzijní fond (největší penzijní fond na světě), který drží šest procent japonského akciového trhu.

Může ale centrální banka zmíněnou strategií pohnout s ekonomikou? Výsledky jejích experimentů jsou zatím žalostné, Japonsko se pohybuje na hraně recese a k deflaci nemá ekonomika daleko.

A je vůbec možné oživit ekonomiku státu se stárnoucí a rychle vymírající populací?

Zlověstná demografie

Demografická data vypadají zlověstně. Počet obyvatel ostrovní země by mohl v roce 2050 klesnout ze současných 127 milionů o čtvrtinu — na 95 milionů. Víc než 40 procent populace by přitom v té době mělo být starší 65 let. Důsledkem bude samosebou klesající poptávka a deflační tlaky.

Vláda se podporou mateřství, zaměstnávání žen a liberálnějším přístupem k přistěhovalectví snaží populační malér odvrátit. Jenže její politika se může projevit až za desítky let.

Co si do té doby počne centrální banka, pokud její nynější experimenty nebudou zabírat? Že by bankéři začali „shazovat domácnostem peníze z vrtulníků“? Vypadá to šíleně, ale…

Politika centrální banky vyvolává další otázky. Co třeba banka udělá s horou vládních dluhopisů? Pokud své dluhopisové tažení dotáhne do konce, bude jediným věřitelem vlády. Vyhlásí potom kabinet platební neschopnost a centrální banka dluh odepíše?

Kdo ale od banky koupí tu nebetyčnou horu akcií, proti které je hora Fudži titěrný krtinec na zahrádce?

Píše pan Pavel Jégl na NP


Pozn. red.: Já tedy nevím… ucelené ekonomické vzdělání nemám, i když jsem přečetl velké množství různých ekonomických knih. Ale mám těžké podezření, že z deflace se udělal nějaký příšerný strašák. Zejména vyznavači keynesovské školy vycházejí z teorie, že trvalá inflace je zdravá a naopak, jakýkoliv náznak deflace je čirá pohroma. A vyvodili přičinnou souvislost, že pokud deflaci připustí, dojde nutně ke zničující, hluboké krizi, v podstatě k zastavení ekonomiky, tudíž ji prostě nepřipustí. Já samozřejmě chápu, že v prostředí zničených peněz a gigantických státních dluhů vládám mírná inflace vyhovuje, protože jednak inflací vlastně dodatečně (a neviditelně) zdaňuje, jednak si jí částečně dluh umořuje. Nicméně jsem názoru, že v přirozeném prostředí (a solidní měně) by se měla období mírné inflace a deflace střídat, přičemž v různých segmentech ekonomiky v různých časech. Takto, kdy se centrální banky pokoušejí ekonomiky plošně centrálně řídit (stimulovat a tlumit), dochází jen k potlačování samoregulačního mechanisu a problém se odsouvá do nejasného budoucna, kdy (podle mého soudu) bude jednou nadkriticky explodovat. Soudím, že právě Japonsko k tomu kráčí mílovými kroky. Osobně si myslím, že závislost je přesně opačná: ne, že deflace vyvolá krizi, ale že deflace je funkcí krize; jejím logickým důsledkem. A proto, že tlačit vodu zpět do přehrady sice nějakou dobu lze, ale nakonec stejně přeteče, nebo se protrhne.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 222 × | Prestiž Q1: 7,54

+10 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top