Štítky článku: •  

Deset otázek na nové rádio Jerevan

Ti mladší z nás už asi nebudou vědět, co znamenaly dotazy pro rádio Jerevan… Rádio Jerevan [rusky aрмянское радио, armjanskoje radio] je fiktivní rozhlasová stanice, vymyšlená za dob socialismu pro potřeby vtipů. Zatímco v SSSR byly vtipy typu rádio Jerevan běžné i na témata nepolitická (tchyně, sex, národnostní stereotypy atp.), v zahraničí se daleko největšího rozšíření dostalo vtipům politickým. O jejich popularizaci se zasloužila zejména rozhlasová stanice Svobodná Evropa. Rádio Jerevan v jejích vtipech symbolizovalo nástroje socialistické propagandy (Tisková agentura Sovětského svazu, Rudé právo atd.) — zprávy byly směšně překroucené nebo hloupé kouzlem nechtěného. Smutné je, že dnes je Nové rádio Jerevan znovu aktuálním nástrojem. Včetně čtení mezi řádky.

Je pravda, že Moskva zakázala Ukrajincům chovat vepře nad 100 kg?

Tento mýtus musíme kategoricky odmítnout. Za prvé, zákaz chovu vepřů nad 100 kg byl jednomyslně schválen politbyrem, kde sedí zástupci všech svazových republik včetně Ukrajiny. Nelze proto ze zákazu vinit Moskvu. Za druhé, zákazem si rolníci ve skutečnosti polepší, protože chovem štíhlejších vepřů ušetří až 10 % nákladů na výkrm a sníží tím zátěž životního prostředí.

Je pravda, že KSSS zakazuje sovětským dělnicím nosit v práci boty s podpatkem?

To je výrok zcela vytržený z kontextu, komunistická strana podpatky nikdy nezakázala. Na zákazu podpatků se dobrovolně dohodli zástupci odborových organizací na posledním Všesvazovém odborovém sjezdu. Pouze shodou okolností se sjezd konal v Moskvě a KSSS zmíněný zákaz ruče zapracovala do svých směrnic.

Je pravda, že komunisté regulují kulatost pirohů?

Tato tradiční revizionistická kritika je od základu lživá. KSSS pouze sjednotila v celém Sovětském svazu parametry pečiva, mezi něž patří i tvar pirohů. Jednotné normy jsou nutnost, která pracujícímu lidu zaručí kvalitní potraviny, např. piroh s odchylkou od kulatého tvaru nejvýše 2 cm.

Je pravda, že v Sovětském svazu je zákonem zakázáno používat v domácnostech příliš výkonné samovary?

Je to lež, zákon reguluje pouze příkon, nikoliv výkon. Závislost výkonu na příkonu je buržoazní pavěda.

Existuje v Sovětském svazu cenzura?

Neexistuje, Sovětský svaz zaručuje svým občanům svobodu projevu. Svoboda projevu ovšem nesmí být zneužita k páchání jiných zločinů, např. šíření nenávisti či falešných zpráv namířených proti komunistické straně.

Je pravda, že od příštího roku budou sumky na příděl, konkrétně 2 kusy na osobu a týden?

Je to sprostá demagogie. Ve skutečnosti mohou sovětští občané kupovat až 90 sumek osobu a rok.

Je pravda, že KSSS zakázala občanům nosit lovecké nože?

Tuto zlovolnou dezinformační kampaň musíme rázně vyvrátit. KSSS nic nezakázala, pouze doporučila. Konkrétně doporučila místním sovětům, aby občanům zakázaly nosit lovecké nože.

Je pravda, že na ústředí KSSS je zbytečně mnoho byrokratů?

Je to mýtus, ve skutečnosti jich není ani desetina toho, co sedí na krajských a oblastních komisařstvích.

Je pravda, že sovětský komunismus je ve skutečnosti diktatura Kremlu?

Nevěřte imperialistické propagandě. Musíme si uvědomit, že není žádný zlý Kreml versus hodní občané. Kreml jsme my. Každý politicky uvědomělý soudruh může kandidovat a konstruktivně reformovat komunismus zevnitř.

Mně se stejně zdá, že malé národy, jako třeba Estonci, nemají šanci cokoliv prosadit proti Rusům. Nebylo by Estonsko svobodnější, kdyby vystoupilo ze Sovětského svazu?

To je naprosto vyloučené. Estonsko je příliš malé, aby se mohlo samo prosadit na světové scéně, aniž by se připojilo k většímu celku. Podívejte se třeba na sousední Finsko. Formálně suverénní stát, fakticky se musí přizpůsobovat politice SSSR. Aniž by přitom Finsko mělo vliv na její tvorbu, který by mělo jako svazová republika.

Да здравствует Eвроcоветский союз, товарищи

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 148 × | Prestiž Q1: 17,91

+42 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top