Štítky článku: •  

Střípky (219)

♣ Pečeněgové z jurty (Tomáš Tyl) ♣ Dávkomat Maláčová (FCB) ♣ Došly peníze (Vladimír Pikora) ♣ Proč odejít z EU? (Jiří Hemerle) ♣ Mileniálové jsou jiní (Vladimír Pikora) ♣

Pečeněgové z jurty

Ta včerejší debata kandidátů na šéfa Evropské komise je v médiích velmi podceňovaná a přitom nám ukazuje, jak moc rudého Junckera budeme mít za šéfa. Stojí za zhlédnutí, aspoň kousek. Pochopíte, jak moc EU iritujeme, jak moc nás chce trestat, jak moc jsme odlišní a jak moc je to nereformovatelný spolek.

Jan Zahradil tam byl jak Dubček v Moskvě. Vysvětloval. Obhajoval. Nevysvětlil. Neobhájil. Mluv s volem o sobotě, když jde v pátek na porážku.

Ale co si „europané“ myslí, to bylo jasné z potlesku i ze skladby celé debaty. Vůbec nás neberou jako partnery. Jsme pro ně Pečeněgové, Kumáni z východu, kteří byli vzati na milost do spolku Povznesených. Jsme popelnicí Evropy, protože si to zasloužíme — podle nich. Jsou ublížení a na nás naštvaní. Je to ten pocit, když havaruje letadlo, všichni utrpí nějaké ztráty a škody, několik lidí přijde o život, jen ten somrák s batůžkem, co dostal od letušky tři bonbony navíc a dvě kafe, je v pohodě a ještě drze tvrdí, že nemůže přispět na pozůstalé, protože sám nic nemá. Co s ním?! Je nesolidární! Potrestejme ho!

Včera v televizi dávali Obsluhoval jsem anglického krále. To je o nás. O nás a EU. Nikdy nebudeme u stolu s milionáři. I kdybychom s nimi drali peří ve vězení. Už to konečně pochopte…

Tomáš TylFCB


Dávkomat Maláčová

„Maláčová je úkaz, trefně ve Sněmovně přezdívaný Dávkomat. Je v permanentní volební kampani a je schopná slíbit cokoliv, o čem se domnívá, že to přinese procento volebních preferencí pro ČSSD. Přitom jako správný koaliční nepřítel nedbá na to, co se vyjednalo na koaliční radě a dělá nátlakovou politiku přes média. Nejlepší je, když zdůrazňuje své ekonomické vzdělání, dokonce britské (šorošovské). Zapomíná, že jí je reálná ekonomika naprosto cizí.

Takové individuum je těžké přesvědčit, obzvlášť když vyhrabala ze šuplíku všechny scestné Špidlovy nápady a zabejčeně a za každou cenu je prosazuje.

Je trapná, ale volební body to ČSSD stejně nepřináší. A to je jen dobře.“

FCB


Došly peníze: Andrej Babiš vymýšlí nové druhy zdanění lidí a firem

Hospodaření státu se v posledních měsících dramaticky zhoršilo. Zatímco loni hospodařil za první čtyři měsíce roku s přebytkem 0,8 miliard korun, letos za stejné období s deficitem 29,7 miliard Kč. To je nejhorší výsledek od roku 2012. Jak je to možné?

Vysvětlení je jednoduché. Zatímco příjmy státního rozpočtu letos rostou o 6,5 procenta, výdaje rostou více než dvakrát rychleji — vyskočily o 13,4 procenta. Daň z přidané hodnoty (DPH) jako dojná kráva rozpočtu zklamala. Zázrak spojený se zavedením EET se rovněž nekonal. Inkaso daně vzrostlo meziročně jen o dva a půl procenta.

Za růstem výdajů stojí kupování hlasů voličů. Na sociální dávky vynaložil stát o 9,2 procenta více než před rokem, a to i přesto, že máme rekordně nízkou nezaměstnanost. Růst důchodů byl prostě výrazný. Hodně šlo také neziskovkám. Kapitola „Neinvestiční transfery neziskovým a podobným organizacím“ meziročně vyskočila o nevídaných 37,0 procenta.

Docházejí peníze

Socialisté dlouhodobě vidí dojnou krávu v bankách, pojišťovnách a mobilních operátorech. Už kdysi dávno navrhoval někdejší premiér za sociální demokracii Bohuslav Sobotka bankovní daň.

Nejvyšší sazba 0,3 % měla podle tehdejšího návrhu platit pro banky s aktivy nad 300 miliard korun a nejnižší 0,05 % pro banky s aktivy do 50 miliard korun. Mnoho voličů v tom tehdy socialisty podporovalo. A tak svou myšlenku přednedávnem oprášili.

Mnozí voliči vidí vysoké odvody dividend do zahraničí — často to napadaný jev. A říkají si, že sektorová daň je dobrý způsob, jak odtok peněz zastavit či kompenzovat. Věc je ale potřeba vidět v souvislostech: Taková daň je zároveň velký vzkaz pro všechny další zahraniční investory, že kdyby se jim jednou u nás dařilo, nasolíme jim novou extradaň, aby se jim už nedařilo tolik.

Píše pan Pikora na Reflex.cz


Proč odejít z EU?

Kde se nejvíce neshodneme s mnohými přáteli na FB, je můj postoj k EU. Takže proč chci vystoupení z EU:

EU měla být unií suverénních států a místem svobodného obchodu, včetně pracovního trhu.

  1. NENÍ — je to byrokratický superstát s hymnou, vlajkou a desítkami tisíc úředníků a astronomickým rozpočtem.
  2. NENÍ — trh nenarovnává od cel, ale ničí dotacemi, kvótami a protekcí.
  3. NENÍ — je nedemokratická rozhodováním nevolené EK.
  4. NENÍ — zavádí cenzuru a sestavuje „síť ověřovatelů zpráv“
  5. NENÍ — pokud národní parlament neimplementuje právo z EU, jde k soudu, tím jsou národní parlamenty poníženy na odsouhlasovací aparáty EU
  6. NENÍ — jednotná měna euro zničila ekonomiku států se slabší měnou (Řecko, Itálie, Španělsko)

A to je jen minimum základních problémů. Rozumím tomu, že zejména mladí lidé, dnes nemají srovnání. My, kteří jsme vyrůstali a žili v socialismu, srovnávat můžeme.

Ano, EU je politický, levicový projekt (neplést si s Evropou, jako zeměpisným pojmem, soudruzi z TOP09), který velmi rychle dostává tvář a veškeré nástroje nesvobodných socialistických režimů. Od potírání opozičních názorů, centralizace, regulace a plánování, přerozdělovaní, porušování principu subsidiarity až po nástěnky, nástěnkáře, 30 mld. (pro rok 2019) na vlastní propagaci, vymývání mozků malých dětí, korupcí a adorací vlastních symbolů.

Bude následovat ještě větší potlačování demokracie (ostatně lepšolidé v čele s lepšoherci již vyzývají euroskeptiky k neúčasti ve volbách). Už pomalu a jistě, začíná vytvářet i své disidenty (tlakem na soukromé společnosti vynucováním cenzury a blokování účtů „nepohodlných osob“)

Ano, i před druhou světovou válkou byli lidé, kteří rozpoznali včas nebezpečí, varovali před ním a prchali z Evropy (u některých se stav opakuje dnes v souvislosti s náboženskými střety vyvolanými podporovanou migrací) jiní s Hitlerem „vyjednávali“.

Já nehodlám EU reformovat, ani s nevolenými úředníky vyjednávat. Myslím si, že stále platí, že žít za cizí peníze je ostuda a chlubit se tím, že jsme z EU dostali víc peněz, než jsme odvedli, je podle mého, hanba naší země (i když, ve skutečnosti, ty peníze skončily jinde). Nemyslím si, že Němci by o svých životech měli nechat hlasovat Čechy v EP a stejně tak je nepřijatelné, aby lidé z jiných zemí nastavovali pravidla v Čechách.

Politikům se má moc omezovat na nezbytně minimální a ne naopak. Lidé se rodí svobodní a měli by svobodně a odpovědně žít. Jako by nestačilo, že je buzeruje stát prostřednictvím kdejakého úředníčka (stavební povolení trvá dva roky a na soud čekáte i sedm let), ještě na nich skáčou pitomci z Bruselu.

Jiří Hemerle · FCB


Mileniálové jsou jiní

Minulou sobotu jsem vzal dceru a neteř do Divadla Na Vinohradech na hru Ucho. Vzhledem k tomu, že budou také brzo volit, chtěl jsem, aby nesedly na lep komunistům a pirátům a chápaly, jaký byl minulý režim a co to je nesvoboda.

Bohužel až na místě jsem pochopil, že tato generace to už nepochopí. Oni totiž nechápou nic jako my. Jsou prostě jiní. Chápou děj hry, odposlechy apod., ale mnoho podstatných věcí neznají, a to nejsou ty znalosti ze školy. Jsou to věci, které musí odpozorovat nebo zažít.

Holky třeba nevěděly, co to znamená pozdrav: „Čest!“ Ptal jsem se jich, kdy se ten pozdrav používá, a ony si myslely, že jen při odchodu. Chápu, že socialismus nezažily, ale já také nezažil válku a dost o ní vím. Prostě nová generace je jiná.

My jsme neznali internet. Ještě jsme se ale dívali s rodiči na televizi. Tam byly jen dva kanály a na obou často válečné filmy. Člověk dost odchytil a dost mu toho rodiče řekli. Dnes se děti ale dívají jen na Youtube a tam jen na nějaká „trdla“, co si říkají youtubeři. Od nich se toho moc nedozví.

Myslím, že jsme se také hodně ptali. Jenže dnes je vývoj tak rychlý, že se ptám spíš já jich, jak se která technologie ovládá. Starší děti rozhodně netráví večery s rodiči.

Děti znají dějepis jako seznam letopočtů. To mou dceru ve škole opravdu drilují. Ale nechápe souvislosti a smysl dějů ve společnosti. Zná mnoho detailů, ale nechápe koloběh dějin, a že mnoho z toho, co dnes vidíme, jsme tu v trochu jiné podobě už někdy měli.

Člověk často zapomíná, co všechno dnes už mladí neznají, protože to nezažili. Člověka ani nenapadne jim to říct. Před časem jsme byli na hře Žena za pultem II v divadle Kalich. Krásný výsměch socialismu, ale zase jsem se nestačil divit. Dcera např. nevěděla, co to je pionýrský šátek. Vlastně jak by to měla znát? Ve škole se to neučí, protože přes pravěk v dějepise a Ruchovce a Lumírovce v jiných předmětech se k pionýrům nedostanou. Piráti a jejich voliči pak pochopitelně nemohou vidět paralely mezi EU a RVHP.

Ale abych se vrátil k Uchu. Moc hezká inscenace. Velmi zajímavě řešená scéna a dobré herecké výkony. Doporučuji, ale pokud sebou chcete vzít mládež, dejte jí dlouhé školení. To moje nestačilo.

Vladimír Pikora · FCB

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 129 × | Prestiž Q2: 11,63

+14 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top