Štítky článku: •  

Eurovolby 2019: Šokující postřeh z Německa

Kdyby ten volební slogan nebyl v němčině, ale třeba v perštině, takové pozdvižení by nevyvolal. Jenomže on v němčině je — a je i na sloupech v německých městech. V originále: „Israel ist unser Unglück“. Česky: Izrael je naším neštěstím.

Abychom byli úplně korektní, není to předvolební heslo nikoho jiného než neonacistů. Strany Die Rechte[1], jejíž kandidátkou do Evropského parlamentu je devadesátiletá Ursula Haverbecková. Českému internetovému publiku nikoli neznámá. Ano, je to ona „nacistická babička“, toho času v kriminále, kde si odpykává dvouletý trest za popírání holocaustu. (Její příznivci doufají, že když bude zvolena, z vězení se dostane dřív, než jí trest vyprší.)

Naději na úspěch má tato partaj Hitlerových pohrobků pramalou. O to větší pobouření ovšem svými plakáty vyvolává. Asi nemá smysl se ptát, proč by měl být Izrael pro Němce či Spolkovou republiku neštěstím. Logiku to nemá žádnou — a ani mít nemůže. Je v tom ale něco děsivějšího. Jako by se ožily hnědé stíny. Portál Jpost.com připomíná, že jde o upravené heslo německého historika a publicisty z 19. století Heinricha G. von Treitschkeho „Die Juden sind unser Unglück“ (Židé jsou naším neštěstím), které pak „zpopularizoval“ nacistický týdeník Der Stürmer.

Je to udivující. Vypadá to tak, že napsat „Židé jsou naším neštěstím“ by v Německu představovalo problém; nahradíme-li ale slovo „Židé“ termínem „Izrael“, můžeme heslo bez obav vyvěšovat.

Šokován je mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Emmanuel Nahšon. Na svém Twitteru napsal: „Je to hanebné, neuvěřitelné, odporné. Jak může být něco takového povoleno?“

Abychom byli féroví a vše uvedli na pravou míru. Německá ambasadorka v Izraeli Susanne Wasum-Reinerová reagovala slovy: „Vláda a jiná oficiální místa odsoudily předvolební kampaň strany Die Rechte co nejdůrazněji a vyzvaly radnice, aby podnikly příslušné kroky.“ Deklarovala naprostý souhlas s tím, že antisemitismus nelze tolerovat.

Mluvčí Nahšon ovšem kontroval argumentem, že termínem „Izrael“ označovali nacisté všechny Židy mužského pokolení. Pokud dnes neonacisté říkají, že „Izrael je naše neštěstí“, odvolávají se přesně na toto. Je politováníhodné, že německý právní systém se rozhodl být pokrytecky naivní v době, kdy je zapotřebí odvahy.

Zkusme se zamyslet nad tím, co tato stupidní, ale zároveň velice nebezpečná věta znamená. Začněme u té původní, převzaté nacisty od von Treitschkeho. Pakliže Der Stürmer uváděl (viz ZDE — úplně dole), že Židé jsou pro Německo, Němce a tehdejší režim neštěstím, je nutné připomenout i ono tragické „B“. Je-li někdo takto definován, pak je třeba se ho zbavit — a přesně to nacisté dělali. Než byli poraženi, zvěrsky povraždili šest milionů těch, kdo pro ně byli oním neštěstím.

Současný slogan „Israel ist unser Unglück“ obsahuje stejné „poselství“. Je-li Izrael neštěstím, pak jediné účinné řešení je zbavit se ho. Neštěstím je jeho samotná existence (tak jako pro nacisty byla neštěstím samotná existence Židů), proto je nutné Stát Izrael vymazat z mapy světa. Jedině tak přestane být neštěstím.[2] Zbývá dodat jediné: v tomto způsobu uvažování si mohou němečtí neonacisté podat ruku s těmi nejhoršími nepřáteli lidské civilizace: s íránským režimem a jím podporovanými teroristickými skupinami (Hamas, Islámský džihád, Hizballáh) — ti všichni bojují za jediný cíl, kterým je politická mapa Blízkého východu bez židovského státu. Tím se kruh uzavírá: mezi neonacisty a teroristy můžeme položit, pokud jde o ideologii a programové cíle (nikoli metody!), rovnítko.

Němečtí neonacisté si kromě toho snad ani neuvědomují svoji nebetyčnou omezenost. Na jedné straně aktivně vystupují proti imigrantům — za „čistotu“ Německa a jeho společnosti, jistě i z oprávněných obav před islámským terorismem; na druhé straně se staví plně na stranu těchto teroristů a považují za neštěstí pro Německo existenci státu, který s tímto terorismem aktivně a účinně bojuje. (Stejnou idiocií ve svém úsudku se vyznačují také někteří čeští náckové, kteří se zhlížejí v Hitlerovi a zapomínají na to, jaké byly záměry nacistů s českým národem: většinu germanizovat, menšinu částečně vysídlit, částečně vyhladit.)

Z této šokující zkušenosti vyplývá, že je třeba mít se na pozoru — a mít bystrý politický úsudek. Strana Die Rechte je odstrašujícím příkladem formace, která se pod vlasteneckými proklamacemi („Vorwärts für Deutschland“) hlásí k čistokrevnému antisemitismu. Není jediná — a nejen ve Spolkové republice.

Tím není v žádném případě řečeno, že by oficiální německá místa měla cokoli společného s antisemitismem. Ne, tisíckrát ne! Jde pouze o údiv, že zmíněná odporná a nesmyslná protiizraelská kampaň, ve svém důsledku ovšem kampaň antisemitská, má v Německu, jak se zdá, volné pole působnosti.

Povinností všech historií poučených lidí, kteří dokáží vnímat všechny souvislosti, je na tyto projevy upozornit. Je ovšem věcí německých úřadů, jak si s těmito a podobnými urážlivými a nebezpečnými předvolebními aktivitami poradí.

Píše pan Lubomír Stejskal na blog.idnes.cz


[1] Pozn. red.: Předem je třeba upozornit, že Die Rechte je třeba překládat jako „práva“, ne jako „pravice“, což by se mohlo některým překrucovačům historie na první pohled hodit; ultralevicová práva. Protože ten absurdní nesmysl, že nacismus byl pravicový, je už dávno jednoznačně vyvrácen. Nebyl! Byl to Národní dělnický socialismus, Hitler byl socan jako poleno, a nacismus se od socialismu sovětského odlišoval jen svou rasovou nenávistí. Jinak to byly dva zcela srovnatelné, extrémně levicové režimy. Jen některým vykladačům historie se to stále ještě nehodí do krámu.

[2] Pozn. red.: Je ovšem nutné připomenout, jaký postoj k Izraeli, respektive k neexistujícímu státu Palestina (ano, ještě roku 2018 nejsou členským státem OSN dvě deklaratorní země: Vatikán a Palestina!) zaujímá Evropská unie. Kdybych snad proti EU neměl žádných námitek (jako že jich mám přehršle), pak ryze nepřátelský postoj EU k Izraeli a neskrývaná ideologická i finanční podpora Palestinců je pro mne dostatečným důvodem, proč v EU nebýt a proč ji neuznávám jako svého zástupce.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 487 × | Prestiž Q1: 8,61

+12 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top