Štítky článku: •  

Demonstrace antibabiš

Ještě jedno krátké zamyšlení nad vzedmutím antibabišovského hnutí: podle organizátorů se dnes na Václaváku sešlo nějakých 120 tisíc lidí. Babiše volilo v roce 2017 milion a půl voličů při účasti 60 %. V eurovolbách ho volilo[1] půl milionu lidí při účasti 28 %.

Klíčová otázka nyní je: ŽIJEME V DEMOKRATICKÉM SYSTÉMU, kde o politickém uspořádání rozhodují voliči ve volbách, NEBO JE ROZHODUJÍCÍM ČINITELEM DAV NA NÁMĚSTÍCH? Pokud by hrozilo nebezpečí zrušení demokratických voleb, nebo by už byly zrušeny, pak jsou demonstrace naprosto legitimním politickým nástrojem.

Pokud naproti tomu existují demokratické volby, pak demonstrace jsou ve své pravé podstatě korigujícím mechanismem, který může v naprosto výjimečných klíčových momentech zabránit nejhoršímu, ale jinak spíše nastavují zvoleným politikům zrcadlo. Pokud demonstranti požadují od Babiše demisi, a výsledek volby tedy chtějí vymazat[2], znamená to, že považují institut demokratických voleb za jaksi neplatný nebo vnitřně narušený tak, že jej není nutné respektovat?

Pokud tomu tak je, pak máme vážný problém. Je jedno, jestli tady vládne Babiš nebo někdo jiný. Tohle sahá na samou podstatu parlamentní demokracie. Činí ji to slabou.

Jestliže by se totiž ukázaly protibabišovské demonstrace jako účinné, znamená to, že je náš demokratický systém náchylný padnout k nohám komukoliv, kdo sežene sto dvacet tisíc demonstrantů! Že jakýkoliv výsledek voleb lze vzápětí napadnout prostřednictvím ulice. To by vposledku znamenalo, že systém parlamentní demokracie je zde nemožný a že o něj přijdeme. Protože dnes sice možná na ulicích proti Babišovi demonstrují celkem normální lidé, s víceméně čistými úmysly, třebaže jejich ideologické myšlenkové premisy mohou být značně pochybné, ale už zítra mohou stejně tak účinně demonstrovat ti, kteří by chtěli znárodnit továrny, zavést milionářské daně, kolektivizovat zemědělství, vystoupit z NATO, nebo zavést cenzuru tisku. Stačí jen dostatečný dav.

Přeji si, aby Babiš zmizel. Ale mám velké obavy, jaká Pandořina skříňka se otevře, pokud bude odstraněn prostřednictvím demonstrací. Je jedno, jak silný je Babiš. Jde zde o sílu systému parlamentní demokracie. Babiš má být pokud možno odstraněn nezpochybnitelnou demokratickou volbou. Zajímalo by mě, zda si to organizátoři Milionek chvil pro demokracii uvědomují.

Luboš Zálom · Sponzorováno


Páně Zálomův příspěvek komentuje pan Jiří Oukropec:

1) Demokracie skutečně nejsou jen volby jednou za čtyři roky a tím to hasne. Je to neustálá živá diskuze, vyjadřování se, tedy i demonstrace. Lidé by měli mít možnost (a využívat ji) vyjadřovat svůj názor na starší i novější události.

2) Zkus si sehnat 120 tisíc demonstrantů, tedy procento z celé republiky a přesunout je na jedno místo v ČR, aby demonstrovalo. To opravdu není jen tak reálné, pokud důvod není velmi výrazný. Proč nezahrnuješ do toho zamyšlení i demonstrace v dalších městech, které se uskutečnily před týdnem po celé ČR a troufnu si říct, že množiny demonstrujících budou značně odlišné?

3) Není fér srovnávat demonstrace s volbami. Demonstrace vyžadují o dost větší iniciativu a vlastní aktivitu. Kdyby volby obnášely takové politické zapojování jako demonstrace, zajisté by procento voličů velmi výrazně pokleslo. a) Proč to porovnáváš s demonstrací a ne např. s peticí, kde je momentálně necelých 400 tisíc podpisů, přičemž je to s výsledkem voleb mnohem souměřitelnější? b) Proč neporovnáváš počet demonstrujících s počtem kroužků pro Babiše[3], kterých bylo 49 tisíc, tedy žádný milion a půl?

4) Pokud na Letnou přijde násobně více lidí, což se nedá vyloučit, tak budeš psát jinak? Pokud bude demonstrovat milion lidí (vím, že nebude), tak otočíš a podpoříš to, protože to je více než hlasů ve volbách?

5) Srovnávat demonstraci za demisi a za protiústavní věci opravdu není fér argument. Nehledě na to, že tyto tvoje navrhované podněty k demonstraci sami vylučují „dostatečný dav“.

6) Pokud se ve volebním období objeví nové závažné události, které nebyly známy v den voleb, tak by měl v silné a kvalitní demokracii sám odstoupit či jinak adekvátně reagovat, jak se to děje v jiných zemích (viz naposledy Rakousko a to přitom nic neprovedl).

7) Nikdo na demonstraci nevyhazuje Babiše násilím, proti jeho vůli. Požadují, aby odešel sám, požadují, aby s ním politici nespolupracovali, požadují a snaží se takto hlídat, aby justice zůstala dále nezávislá a probíhaly spravedlivé procesy. Mám pocit, že nikdo nezpochybnil výsledek hnutí ANO. Nevšiml jsem si, že by byl požadavek na to, aby hnutí ANO odešlo z poslanecké sněmovny.

8) Jak si to tedy představuješ? Podle tebe se nemá vůbec a nikdy demonstrovat? Sám ses dříve nějakých účastnil.

J. O.


[1] Pozn. red.: To je velmi nepřesné tvrzení! První část ano, ale v euro-volbách Babiš nekandidoval a tudíž ho žádných půl miliónu lidí nevolilo. Demonstrace nejsou proti hnutí ANO, ale proti persóně Babiš. To je míchání jablek a hrušek. I když vím, že do značné míry lze tvrdit, že ANO = Babiš. Ale to jen potvrzuje vůdcovský princip ANO 2011.

[2] Pozn. red.: Ještě jednou to samé: výsledkem demokratických voleb je (ne zase až tak reprezentativní) mandát politického hnutí ANO. Že je Vůdce Babiš ztělesněním hnutí ANO, je až sekundární. Demonstrace nepožadují odstranění výsledku voleb, ale Babiše.

[3] Pozn. red.: Pro přesnost: Babiš získal v parlamentních volbách 25,68 % preferenčních hlasů (48 645), zbylé ¾ obdrželi jiní kandidáti. Pro zajímavost: Babiš Andrej Ing. — 48 645 = 25,68 %, Stropnický Martin MgA. — 18 449 = 14,82 %, Vondrák Ivo prof. Ing. CSc. — 15 592 = 8,03 %, Pelikán Robert JUDr. Ph.D. — 14 699 = 11,81 %, Pokorná Jermanová Jaroslava Ing. — 14 553 = 7,68 %. A ještě doplňující poznámka: na hnutí ANO bylo v euro-volbách aplikováno 158 684 preferenčních kroužků, přičemž do mandátu bylo přetaveno šest kandidujících s úhrnem 113 224 kroužků.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 305 × | Prestiž Q1: 7,86

+14 plus Známkuj článek minus –4

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top