Štítky článku: •  

Právníci ve zprávě pro vládu rozcupovali návrh zákona o EET

Hned dva zpravodajové Legislativní rady vlády doporučili hodit zákon o elektronické evidenci tržeb do koše. Zákonem, který výrazně zasáhne do podnikání statisíců lidí, se vláda má zabývat tuto středu.

Na existenci odmítavých stanovisek dvou expertů, docentů právních věd, upozornil webový projekt České souvislosti. HlídacíPes.org teď publikuje obě „Zpravodajské zprávy k návrhu zákona o evidenci tržeb“ v plném znění (ke stažení níže).

Experti: Babišův návrh zamítnout, nebo totálně předělat

ingsoc-by-rnzrte.jpg (18,775 kiB)
Big brother is watching you

Autorem jedné je Doc. JUDr. Bohumil Havel, Ph.D. z advokátní kanceláře PRK Partners, druhou vy­pra­co­val Doc. JUDr. Petr Mrkývka, Ph.D. z Masarykovy univerzity v Brně. Obě expertizy byly vypracovány pro jednání Legislativní rady vlády 7. května.

Oba právníci nezávisle na sobě shodně doporučují předložený návrh zákona o evidenci tržeb zamítnout, v horším případě přerušit jednání Legislativní rady vlády a vyzvat předkládající ministerstvo financí k předložení přepracovaného návrhu.

Legislativní rada vlády 7. května skutečně pro­jed­ná­vá­ní návrhu zákona přerušila. Vrátila se k němu již na konci května a doporučila návrh zákona o e­lek­tro­nic­ké evidenci tržeb vládě ke schválení. S tím, že ministr financí Andrej Babiš následně do konečného znění zákona zapracuje poměrně vážné výhrady k původnímu návrhu, které Legislativní rada zformulovala ve svém stanovisku z 28. května.

Finance: Ještě se bude diskutovat

O definitivní podobě zákona zjevně není rozhodnuto. Potvrzuje to i odpověď ministerstva financí na dotaz HlídacíPes.org, zda a v čem konkrétně byl původní návrh zákona o evidenci tržeb předěláván.

„Ministerstvo financí projednávalo návrh zákona v rámci Legislativní rady vlády na několika jednáních. Většinu dohodnutých změn zapracovalo ministerstvo do návrhu zákona, který ve středu předloží vládě. O několika koncepčních změnách navržených na jednání LRV 28. 5. se bude diskutovat. Po schválení návrhu zákona budeme informovat o konkrétních detailech,“ sdělil Michal Žurovec z oddělení vnějších vztahů ministerstva financí.

Hlavní výhrady právníků Havla a Mrkývky:

  • „Základním problémem je, že bez věcného záměru lze jen stěží pochopit, oč předkladateli vůbec šlo. Text má na mnoha místech triviální vady, které vzbuzují pochybnosti o základní orientaci v reáliích fungování podnikání a konec konců i v právu. (Mrkývka)
  • „Zdůvodnění v důvodové zprávě je politické, věcně staví na hypotézách, které jsou obtížně verifikovatelné, a to včetně knowledge transferů z Chorvatska (…) — zkušenost jednoho státu nezakládá funkční model“. (Havel)
  • „Je zjevné, že cílem celého procesu je primárně posílení kontrolní role státu, a to z velké části na náklady soukromých osob, což je v rozporu s principy i práva evropského. (Havel)
  • „Problémem není jen srozumitelnost jednotlivých ustanovení. Problémem je srozumitelnost celého zákona.“ (Havel)
  • „Je otázkou, zda generální zavedení evidence tržeb v on-line informačním systému je opravdu nezbytnou nutností a nenabízí-li staré demokracie jiné možnosti, které nezatíží zejména drobné podnikatele dalšími povinnostmi a sekundárními investicemi bez efektu pro jejich podnikatelskou činnost“. (Mrkývka).

Celé analýzy jsou ke stažení zde: Bohumil HavelPetr Mrkývka

Autorem textu je pan Ondřej Neumann

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 509 × | Prestiž Q1: 6,42

+4 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top