Štítky článku: •  

Opět k demonstracím a trochu k trikolóře

Často je mi některými lidmi vytýkáno, že organizuji, řečním a v poslední době se „jen“ účastním demostrací, proti Babišovi. Částečně mají pravdu.

Kdyby mi vadil premiér estébák měl, jsem demonstrovat už proti Tošovskému, který dokonce estébáky úkoloval.

Kdyby mi vadil politik čerpající dotace pro své firmy a neplní pro ně podmínky, měl jsem demonstrovat proti Schwarzenbergovi a jeho dotacím na rybníky.

Kdyby mi vadil politik, který ovlivňuje pro své zájmy policii a tajné služby, měl jsem demonstrovat proti Nečasovi a jeho hrátkám s vojenskou rozvědkou.

Kdyby mi vadil politik, který komplikuje podnikání, měl jsem demonstrovat proti Kalouskovi a jeho nápadům s registračními pokladnami a spolehlivými plátci včetně ručení za DPH.

V podstatě bych za posledních 30 let nesměl slézt z náměstí a pódia.

Říká se, že Babiš je plodem předchozích politiků, ne on je jejich esencí a sjednocením. Ztělesňuje vše, co mi v jednotlivostech na předchozích politicích vadilo. V jeho osobě je prostě tohle všechno. Navíc je to člověk, který dnes a denně popírá to, co kdy řekl a je schopen během několika hodin změnit názor na cokoliv, pokud mu to přinese krátkodobý zisk. V byznusu (jak on sám rád říká) to není až takový problém.

Ale my jsme dali politikům takovou moc, že podobný predátor může velmi snadno ovládnout v podstatě každý aspekt našeho života. Politici určují kde, a jak se smí rodit děti, jak se vaše dítě smí jmenovat. Určují kam a jak dlouho musí chodit do školy, a co se v ní bude učit. V zaměstnání vám politik určuje jak dlouho smíte pracovat a kolik si smíte za práci říct, mohou vám zakázat do práce jít, kdy chcete vy i zaměstnavatel. Politik vám určuje, co smíte jíst, pít nebo jinak dostávat do těla. Jak se to smí jmenovat, co to má, nebo naopak nesmí obsahovat. Ve volném čase vám politik určí, jak dlouho se smíte bavit, na kterých místech nebo co při tom smíte a nesmíte poslouchat za hudbu.

Ne nadarmo se říká, že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly.

Všechna tato omezení vznikla proto, že si nějaký politik vybral problém a ten začal „řešit“. Vždy draze a neúčinně a vždy se našlo dost blbých voličů, kterým se zrovna toto řešení líbilo.

Nic z toho demonstrace neřeší; nevyřeší. Mně bude ale stačit, když se Babiš dozví, že není idolem všech. Ano stále bude mít dost oveček na to, aby ho zvolili, ale bude jich ubývat, byť jen dočasně, jak jsme viděli po listopadu 89. Během několika měsíců se až na malé výjimky začali lidi stydět za podporu komunistů a jejich regulací. A zase se nám vrací, jen pod různými jmény. Ale i tehdy v prvních dnech listopadových událostí byly požadavky hlavně na odstoupení těch nejhorších komoušů, až časem si lidi uvědomili, že když vymění tupého Biľaka třeba za celkem přijatelného Adamce, mnoho se toho nezmění. Doufám, i když myslím, že marně, že něco podobného dojde lidem i dnes.

Prohnilý je celý systém „dobra“ páchaného státem. Ať už jde o dotace, regulace mezilidských vztahů i sociální péče.

Dnes některým lidem svitla naděje, když mladší z Klausů oznámil vznik nové pravicové strany.

Osobně vidím problém v tom, že to není strana, ale hnutí a zatím představil jen vágní prohlášení o tom, jak si hnutí vezme stát zpět a představil opět některé regulace, na které opět někteří budou slyšet a jim se budou líbit. Třeba podpora technického vzdělání. Další politik, který „ví“ jaké vzdělání je „dobré“. Dokud neřekne, že vzdělaní je investice jednotlivce a tedy by mělo být hrazeno studentem, bude to stejné jako dnes. Jen místo snížené laťky v humanitních oborech se sníží laťka v těch technických. A stejně jako je zde spousta špatných (třeba) sociologů, protože jsme si řekli, že vysokou školu musí mít 40 % lidí, budeme mít spoustu techniků, kteří nebudou vědět, zda pro výpočet plochy pod křivkou je třeba derivovat, nebo integrovat, ale budeme mít spoustu technicky vzdělaných lidí.

Takže to není strana a já si nemyslím, že je pravicová.

Ale úspěch asi mít bude. Jen to bude úplně stejná strana jako mnoho dalších, jen bude říkat opak. Ale jinak naše životy chce řídit jako ostatní.

I proto myslím, že má smysl pokračovat ve Svobodných, ze kterých odejdou ti, kteří státem chtějí chránit hodnoty, které by měly být výsostným právem svobodného člověka a ti přejdou třeba právě do trikolory. Snad u nás zůstanou lidé, kteří chápou, že rodinu ve které je mamka, taťka a děti jim stát opravdu nezajistí. A když, tak takovým způsobem, že se jim to asi moc líbit nebude. Ostatně i model rodiny zakladatele hnutí obsahuje mnohem víc prvků, než onen vzývaný tradiční, mamka, taťka, nový taťka, bývalý nový taťka, děti nové mamky, děti bývalé mamky a strejdy co byl taťka jinde.

Ano je to běžné, ale konzervativci ještě tak před 50 lety, a v USA ještě dnes, by z tohoto politikova modelu asi trefil šlak.

Takže velké naděje do tohoto „konzervativního a pravicového“ hnutí nevkládám…

Kde je Klausovic krédo o tom, že hnutí jsou na nic, soutěžit mají strany. No jedno uspělo, tak proč neopustit sem tam názor, který se nehodí. Nepsal jsem už o tom někdy na začátku?

Píše pan David Forbelský na Forby.cz


Pozn. red.: S tím závěrem o Klausech zrovna moc nesouhlasím, ale je to Forbyho názor. Mě spíš překvapuje ta masivní hysterie proti sotva vyhlášené straně. Kromě jediného vystoupení včera odpoledne ještě nikdo neví, co budou prezentovat, ale všichni už vědí, že je to špatně a fungovat to nebude.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 207 × | Prestiž Q1: 3,37

+8 plus Známkuj článek minus –8

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top