Štítky článku: •  

Když Piráti přepadnou svůj vlastní koráb

Zatímco na některé komedie jsou lístky beznadějně vyprodané, výhodou politických komedií bývá to, že žádné lístky nejsou potřeba. Vše je možné sledovat takřka v přímém přenosu.

„Pusťte nás na ně“ se změnilo na „Pusťte se do sebe“

Současnému humornému představení v režii Pirátské strany rozhodně nechybí žádný podstatný rys, který je zárukou kvalitní podívané. Najdeme zde divácky vděčný partnerský trojúhelník, béčkovou zápletku v podobě soukromého mailu zatoulaného k nechtěným adresátům, a pak trochu toho osobního vyřizování účtů, které je navíc okořeněno špetkou šťavnatých výrazů, publikovatelných až po 22. hodině.

Nyní už je nad slunce jasné, že ani Pirátům se nijak nevyhnuly klasické neduhy zavedených politických stran, jako je vytahování afér na spolustraníky a veřejné praní doma ušpiněného prádla. Jen to celé v pirátském podání působí ještě o kousek hloupěji a trapněji než jsme běžně zvyklí.

Abychom byli fér, dodejme, že politika se nedá dělat bez politických střetů, a že každý politický střet s sebou nevyhnutelně nese i jistý střet osobní. Je ale vždycky zajímavé, když se o této zákonitosti na vlastní kůži přesvědčí ti, kteří politiku přece chtěli dělat jinak. Ti, kteří šli do politiky proto, aby ji jinak dělali. Ti mladí, kteří to „těm starým“ chtěli ukázat a nandat.

Začalo to podivnými schůzkami někdejší šéfky pirátského zastupitelského klubu Michaely Krausové s Tomášem Tenzerem, manažerem reklamní společnosti JCDecaux. Podivnými proto, že pokud by byly pracovní, byly by jistě transparentně oznámeny na pirátském webu, zvláště v době, kdy se v Praze chystá nový tendr na venkovní reklamní plochy. Sama Krausová schůzky nejprve popsala jako „scházení se s whistleblowerem v dobré víře“, což je nepochybně originální zdůvodnění, ze kterého by měl pan doktor Plzák se svým „zatloukat, zatloukat, zatloukat“, jistě velkou radost.

Tím ale pirátské potíže teprve začaly. Vcelku banální aféra začala nabírat na obrátkách a nyní může stát křeslo oficiálního partnera Krausové, místopředsedu Jakuba Michálka. Ten se dostal pod palbu kritiky nejenom pro svůj vztah s Krausovou, v němž řada kolegů vidí jakýsi vnitrostranický konflikt zájmů a nepotismus, ale také kvůli svému přístupu ke stranickému aparátu.

Na interním pirátském fóru se do Michálka opřela vedoucí personálního oboru Jana Kolaříková, která požaduje jeho odvolání. A používá celkem tvrdá slova: „Máme totiž v předsednictvu člověka, který je arogantní a užívá si bossing svých „podřízených“ (zejména vedoucích odborů). Správný lídr/vedoucí by se měl snažit nepřenášet své problémy na ostatní a neuspokojovat si své ego tím, že se k někomu chová vyloženě hnusně.“ Aktuálně jejímu kroku vyjádřilo podporu zhruba 70 % hlasujících spolustraníků, což stačí na to, aby se podnětem na odvolání zabývaly stranické orgány.

Co nám tedy aktuální dění o Pirátech říká? Jednak to, že strana, která chtěla ostatním partajím ukázat, jak se dělá politika, ukázala jen to, že neukáže nic — tedy alespoň nic, co bychom ještě neviděli. Za druhé, že vztahy mezi Piráty zdaleka nejsou tak idylické, jak by se na první pohled mohlo zdát, což bude pro nejednoho pirátského fandu nepříjemné překvapení.

A konečně za třetí nám současná kauza říká, že Piráti mají naprosto chybně nastavený vnitrostranický systém. Protože ve straně, kde může „pouhý“ zaměstnanec iniciovat odvolání řádně zvoleného místopředsedy, prostě není vše v pořádku. Provozní a politický aparát musejí být striktně odděleny — a to i za situace, kdy je zaměstnanec současně také členem strany. Pokud tomu tak není, je na malér zaděláno!

Všechny ty vnitrostranické šarvátky působí dojmem, jako že se část Pirátů rozhodla přepadnout svůj vlastní koráb a heslo „Pusťte nás na ně“ se v přímém přenosu mění na „Pusťte se do sebe“. Možná by na to amatérské pošťuchování odrostlých politických teenagerů byl i docela veselý pohled. Kdyby ovšem ti odrostlí teenageři nebyli druhou nejsilnější politickou silou v zemi.

Píše paní Karolina Stonjeková na prima.iprima.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 444 × | Prestiž Q1: 12,50

+23 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 2 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Olda Knížek

Почему вы потопили наш корабль?

Marian K.

Tak prý podle platného námořního zákona, piráti, myšleno jakožto - zločinci, obohacující se trestnou činností a páchající zločinné skutky především na mořích mají být trestáni pověšením na ráhno. Tak nevím. Toliko literatura.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top