Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

       

Štítky článku: •  

Poslední kompro?

Potenciální průšvih na obzoru — naštěstí ne náš. Kompro, které soudruzi vymysleli na předáka a ministra rakouských Svobodných Stracheho, může být jedním z posledních úspěšných materiálů tohoto druhu.

Kauza je vcelku jasná

Soudruzi (není úplně jasné, kdo, zda rozvědka nacionalistického totalitního státu Izrael, nebo postnacistické síly v Německu, nebo postnacistické, = „pokrokové“, síly v Rakousku) natočili video, kterak Strache, lehce posilněn alkoholickým nápojem, komunikuje se ženou, vydávající se za dceru ruského oligarchy a probírá s ní, jaké benefity by mohla oplátkou dostat (či spíš její tatíček) za finanční pomoc v předvolební kampani Svobodných.

Prvním problémem zcela jistě je, že Strache v podstatě neslíbil nic, co by jako politik demokratického státu nemohl udělat, aniž by překročil platné zákony, a také neslíbil nic, co běžně nedělají politici „demokratických“ stran, včetně rakouských, pro svoje finanční sponzory.

Druhým problémem je, že video leželo v Německu dva roky (±), než bylo vhodně, před volbami do EUroparlamentu, vytaženo. Čímž by se pachatel videa, pokud by bylo pravé a zachytilo nějaké skutečné nezákonnosti, dopustil trestného činu neoznámení zločinu.

Další aspekt kauzy

Třetím problémem je, řečeno s trochou nadsázky, že za ty dva roky by video se Strachem a „ruskou oligarchyní“ dokázal obrázek po obrázku namalovat i sbor mírně vycvičených opiček v malování pro Windows, tedy v jednom z nejprimitivnějších volně dostupných grafických editorů.

Zcela jistě existují (a jsou více-méně, či zcela a naprosto oficiálně, volně dostupné) kvalitnější nástroje, které by podstatnou část práce ušetřily (byť jejich ovládání je již za horizontem možností mírně vycvičené opice).

A pak existují specializované nástroje (tajné služby zcela jistě mají možnost se k nim dostat, a to samé platí i pro velké žurnalistické firmy), které umožňují například dostat tvář konkrétní osoby na tvář figuranta, s nímž se video natočí.

Možnosti se přitom neustále rozšiřují.

Před pár lety, kdy „letěla“ série filmů o Harry Potterovi, byly servery s „choulostivými“ obrázky přímo zaplaveny montážemi hlavy/obličeje Emmy Watson na těla obnažených pornohvězd. Dnes není problém, a to i v amatérských podmínkách, vygenerovat nikoli pouhý obrázek, ale celé takové video. Třeba sexu Hermiony s lordem Voldemortem.

Důsledky

„Pokrokové síly“ se v podstatě samy, a svou vlastní blbostí, zbavily důvěryhodných médií (prostě nástrojů tzv. bílé propagandy, které přinášejí výlučně pravdivé informace, padni komu padni, a proto se těmto informacím dá opravdu silně důvěřovat) tím, že prakticky všechna média v jejich dosahu uveřejňují informace, spadající do ranku šedé nebo černé propagandy. Důsledkem toho stavu je, že v situaci, kdy kompro video bude automaticky podezřelé z toho, že bylo vytvořeno nějakým manipulačním software, bude věrohodnost takového videa silně (až výlučně) záviset na věrohodnosti zdroje, na němž bylo uveřejněno. I na schopnosti tohoto média včas, ne až statisíce lidí zaplavují web jízlivými poznámkami o „lžimédiích“, přiznat něco ve smyslu „naletěli jsme podvodníkům“.

Problém současné doby je, že se na straně „pravdy a lásky“ celosvětově nevyskytuje médium, splňující výše uvedené požadavky. Tedy takové, kterému by lidé, vzhledem k jeho dosavadní důvěryhodnosti i morálnímu kreditu personálu, věřili natolik, že by možnost výše uvedeného zmanipulování odmítli.

Kombinace krátkozraké politiky „lhaní za účelem bezprostředního efektu“, která vedla k totální diskreditaci tzv. mainstreamových či „veřejnoprávních“ médií, v kombinaci s nezastavitelným technickým pokrokem (včetně fenoménu volně/svobodně dostupného software pro manipulaci videa) vedla k tomu, že kompro akcí, jako byla ta proti Strachemu, bude ubývat. Kompromitovaný politik totiž bude s to takovýto materiál odmítnout jako zfalšovaný a pokud nebude úplně blbý a zaplatí si tým kvalitních „spindoktorů“, tak naopak nasadí psí hlavu protivníkům. A to i v případě, že komprovideo bude pravé.

Píše Pergill na upergilla.blogspot.com

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 168 × | Prestiž Q1: 5,28

+5 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Poslední kompro?

Žádné komentáře

top