Štítky článku: •  

Výzva ke slušnosti

Dnešní sloupek bych rád věnoval fenoménu, který mě u nás štve. A sice negativnímu myšlení. Vysvětlím.

Uplynulý týden jsem pochopitelně dost věnoval novému politickému hnutí, které tady v rámci objektivity nebudu rozebírat. Ale nešlo si nevšimnout jedné věci. Neustále mě někdo upozorňoval, co kdo o mně, ostatních, dokonce o mojí nebožce babičce … napsal hnusného a abych to jako věděl. Někteří si i mysleli, že to budu nějak řešit.

Řešil jsem to tak, že jsem na soukromém facebookovém profilu umravňoval příznivce, cituji: „Prosím neposílejte mi takové věci. Neberte si do hlavy tu jejich mentalitu. Řešit ostatní lidi; takovýto »hlavně aby sousedovi chcípla koza«; »Franta je blbec, proto ehm volte mě«… Udělejte něco pozitivního — přemluvte slušné lidi ve svém okolí, ať se nebojí a podpoří Trikolóru. Nebo přečtěte dítěti/vnoučkovi před spaním pohádku. Nebo něco posuňte v práci.“

Ale nejde o mě a jedno politické hnutí. Tahle negativní mentalita, často od mladých lidí, neprospívá nikomu. Mladí mají mít vzletné ideály, třeba i naivní, ale přece „chtít něco vytvořit“ — to je smysl života. Nikoli to, že sám jsem nevytvořil nic, ale budu se snažit, aby Franta taky nevytvořil nic?

Kádrovácká mentalita — starání se o druhého člověka. S kým mluví, jaký má plány, čeho všeho je schopnej. (Teď mi, koukám, naběhl do textu kus rapového úryvku Ektora z alba Detektor. Sloka tuším končí „ten tupej hejt je tak mocnej, kdykoli maj šanci — tě potopit, bouchaj šáňa, jsou v hajku, z…i, …, bacha na ty kanibaly — maj to v krvi“.) Ale nechme vzpomínky na pubertu mých dětí, a co vše nám muselo hrát v autě. Sedí to.

Jednou z částí těchhle negativních emocí je závist. Tenhle pán něco má, tak to asi musel něco hroznýho provést. Ale drtivá většina solventnějších lidí — zbohatla prací. A lepší než závidět, je být sám činorodý a pracovitý. Ale o závisti dnes nechci psát.

Chci psát o tom, že je potřeba věřit v republiku, v sebe sama, že dokážu svůj život zlepšit, že za každým inteligentním úsilím je odměna. Byť to někdy trvá.

Že za to, co se mi v životě nepovedlo, si můžu většinou sám.

Že pokud je třeba největší žábou na prameni štěstí mého života — Babiš —, pak je správná cesta porazit ho ve volbách nebo to aspoň zkusit.

Ale zase pozitivně — tím že něco podpořím. Třeba „Dominik Feri je hrozně inteligentní a vtipný, má dar vést lidi, volme Dominika …“ Nebo si vyvěsím na barák Petra Fialu v nadživotní velikosti. (Já teda ne, to byl příklad.)

Demonstrace v roce 1989 měly obrovskou sílu, ale z velké části proto, že nesly pozitivní emoci. Chceme „svobodné volby!!“ Pozitivní emoce — to spojuje lidi a hledá v nich to dobré.

Ale já vidím málo pozitivního programu u většiny českých politických sil. Zato mravokárců, kteří jen čekají, až jejich soupeř ukáže nějakou slabinku, a vystartují — ty bychom mohli prodávat.

Ale nejde jen o vrcholnou politiku — to je rozlezlé společností všude možně. Jde v jádru o lidskou slušnost. Kdyby třeba můj soused byl velký fanoušek a volič exministryně Valachové, tak k němu asi nebudu chodit na víno rozebírat školskou politiku, ale to neznamená, že si naše děti nemohou spolu hrát na zahradě a my se bavit o fotbale a nevímčem … a především to neznamená, že já nebo on je lepší člověk. Má prostě jiný názory.

„Je velmi snadné milovat lidstvo a nenávidět souseda.“
(G. K. Chesterton)

Podobně když skupina jiných lidí využije svého ústavního práva se sdružit v politickém uskupení — tak máte několik možností. Můžete se radostně přidat, můžete to zcela ignorovat anebo si myslet, že jsou to takoví pitomci, že začnete aktivně podporovat někoho jiného, aby radši vyhrál on.

Zkrátka chci vyzvat k pozitivnímu myšlení, starání se v první řadě o sebe a svoji stopu ve společnosti. Aby byla slušná a morální.

Pokud to fakt jinak nejde a musíte útočit na jiné lidi, ocituji opět Chestertona: „Chcete-li napsat dobrou satiru, tak aby napadený útok pocítil, musíme nejen vidět chyby, ale velkoryse uznat i jeho klady.“

Hezký týden

Píše pan Václav Klaus ml. na Novinky.cz


Pozn. red.:  A tradiční dávka nenávisti a žluče z diskuse:


Walter Hörmann, Brno

Souhlasím | Nesouhlasím | +12 / -68

Dokud byl v ODS, jeho názory byly i přijatelné. Až mu přišli na levoty, zlodějiny, StBácké manýry a musel s hanbou opustit jedinou volitelnou stranu, ukazuje se v pravém světle. Jsou z něj cítit „moudra“ jeho otce, Zemana a Babiše. Jablko nikdy nepadne daleko od stromu a zločinec zůstane navždy zločincem, přátelé.


Michal Michálek, Praha

Souhlasím | Nesouhlasím | +24 / -32

Stačilo by, kdyby rodinka Klauzů přestala vysávat český stát a bylo by hned možné více pozitivně smýšlet .-) Takže to máte jen ve svých rukách! Děkujeme, odejděte a už se nevracejte :-)


Jiří Trnka, Sezemice

Souhlasím | Nesouhlasím | +12 / -22

- uznávám, že touto překrásnou rétorikou se rodině Klausů povedl největší tunel národního majetku. Tak že i přes krásné řečičky pro tetičky a babičky, ode mě hnutí i pohnutí zástupců této povedené rodinky hlas nezíská. (S tím Dominikem se mi to líbilo)


Josef Ponert, Praha 3

Souhlasím | Nesouhlasím | +17 / -15

Tahle negativní mentalita, často od mladých lidí, neprospívá nikomu. — proč opět kádruje lidi. To škatulkování od Klause je hrozné


Antonín Růžička, Brno

Souhlasím | Nesouhlasím | +12 / -14

V tom aby se prase vyznalo:

VKml. 1: „Mladí mají mít vzletné ideály, třeba i naivní, ale přece „chtít něco vytvořit“ — to je smysl života.“

VKml. 2:“Nemyslíme, že světovou průmyslovou politiku má určovat šestnáctiletá puberťačka ze Švédska, s diagnostikovanými psychickými problémy.“

Ale nebojte, Slušní lidé Trikolóru jistě podpoří.


Adam Emanuel Marek, Staré Město

Souhlasím | Nesouhlasím | +5 / -12

Bylo by dobré, pane VK ml, kdybyste se držel školy. Doporučuji k seberealizaci výuku tzv. společenských věd. Tam se dá žákům vykládat jakekoliv prázdné fráze (včetně šílených příkladů jako je ten o Dominiku Ferim) a pak jim nechat z rozdaných papírků přečíst, co si mají myslet. Jinak se s vašimi řečmi obraťte na svého otce, zodpovědného za rozkradení republiky, který především sám sobě udělil amnestii. Půjdete případně i proti němu, (mimochodem členu Trikolry!) „moralisto“? Určitě ne. Vaše strana je jen další chyták, prázdná bublina.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 284 × | Prestiž Q1: 9,90

+16 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top