Štítky článku: •  

EU, imigrace a politický rozvrat v Británii

Stačilo málo a premiér David Cameron by byl vyhrál referendum o brexitu (2016), to kdyby ale německá kancléřka nepovažovala tenkrát sebemenší omezení přistěhovalců z Evropské unie za porušení posvátného ideologického dogmatu. Něco takového si ani nečlenové Švýcarsko a Norsko v budovatelské Evropě nesmějí dovolit.

Dogma nedogma, Cameronově nástupnici Therese Mayové kontrolu hranic a možnost vybírat si pracovníky podle svého unionisté kupodivu povolili, obchodní vztahy s Británií ale svázali všemi existujícími i neexistujícími čili budoucími obchodními pravidly a tarify, z nichž by se Británie nesměla nikdy vyvázat a v dohodě se navíc objevila podivná podmínka o volné hranici v rozděleném Irsku, jež měla vázat ony politickoekonomické směrnice na EU (ergo Dublin).

Chudák premiérka se třikrát marně pokusila dohodu v parlamentu prosadit, až jí ty reparáty politicky zlomily vaz. Stejný problém ovšem čeká nového premiéra, kterým bude nepochybně Boris Johnson, bývalý dvojnásobný starosta Londýna, jenž tento týden už v prvním volebním klání na vůdce konzervativců získal 114 hlasů, a i kdyby jej už v dalších dvou kolech nikdo nevolil, jeho protivník může získat nanejvýše 199 zbývajících poslanců a o tom, kdo z těch dvou pak bude lídrem a premiérem, rozhodnou řadoví členové euroskeptické strany. A ti masivně podpoří oblíbeného Johnsona. Ten jim také slíbil, že je odklad vystoupení z Unie 31. října poslední, a pokud se nic lepšího v té krátké době vyjednat nepodaří, vypadne Británie z EU bez dohody.

Lehko se řekne, chcete-li potěšit a získat straníky, ale národ je trpce rozdělen a aritmetika Dolní sněmovny se nezměnila, z 650 poslanců hlasovali pro brexit právě jen ti, co mu nyní dali hlas. Parlament už jednou, byť nezávazně, rozhodl, že Británii z EU bez smlouvy nepustí. A z Bruselu se už ozývají hlasy (Barnier et al.), že o žádné nové dohodě se vyjednávat nebude, dobře totiž vědí, jak to v ostrovním království vypadá.

A tak všichni předpokládají, že Johnson po neúspěšném jednání, ze kterého obviní neústupné eurokraty, vyhlásí volby, zažehná nebezpečí Farageovy strany Brexit (ta získala v eurovolbách 30 procent) a odvrátí nebezpečí vlády staronového marxisty Jeremyho Corbyna.

Kéž by byly dějiny a politika tak jednoduché! Většinový volební systém je postaven na dvou stranách. Johnson by se musel s Faragem rozdělit o volební obvody, aby si nekonkurovali (a tajně mu slíbit účast na vládě), nikdo ale neví, zda je strana Brexit vůbec schopná někde labouristy porazit, právě se jí to nezdařilo v doplňovacích volbách v Peterborough. Přetahuje převážně konzervativní voliče a ve všeobecných volbách na rozdíl od bezvýznamných eurovoleb ji moc voličů nepodpoří. A už stoupá hvězda strany levicových liberálů, která je na rozdíl od labouristů jednoznačně pro setrvání v EU.

Se čtyřmi stranami si většinový systém neporadí, jedni berou druhým a s malým počtem může vyhrát kdokoli, i když lidé volí takticky.

Brexit národ tvrdě rozdělil. Mayová nechtěla voliče zradit, a proto prosadila kontrolu hranic a neusilovala o model Norska, jež není v celní unii, kontroluje rybolov, řídí se jurisdikcí Evropského hospodářského prostoru a má značnou obchodní svobodu. Brexit způsobila nejen nadvláda Bruselu, ale také masová imigrace. Do přelidněné Anglie proudí z bývalých kolonií neméně tolik lidí jako z Evropy, ale politici se báli nařčení z rasismu a dveře nezabouchli.

Takovou mocí vládne politická korektnost. Co udělá liberál Johnson, nevíme, ale ohledy na lid mít nebude.

Píše pan Alexander Tomský na Novinky.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 227 × | Prestiž Q1: 9,68

+16 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top