Štítky článku: •  

O bytostných projevech demokracie

Máme to za sebou. Lid se projevil a na letenském pódiu, ve studiích, redakcích i v opozičních stranických sekretariátech to vyvolalo tsunami nekonečných orgasmů nad jeho přirozenou moudrostí, která se prý nejvíce projevuje právě touto panensky čistou formou demokracie. Tedy když lid sám a bez prostředníků přímo vyjeví svou politickou vůli. Politici by měli v takovém případě sklopit uši a tuto vůli bez okolků naplnit. Tak jsem alespoň pochopil ducha dnešního letenského happeningu a následného mediálního hemžení.

Například populární bojovník s dezinformacemi a známý elf Bob Kartous z pódia demonstrantům sdělil toto:

„To, že jste tady, je bytostný projev demokracie. Je třeba si to uvědomit a využít této síly… nenechte si znovu ukrást demokracii.“

A v podobném duchu pohovořili i téměř všichni ostatní řečníci.

Zajímavé. A jistě lze než souhlasit. Taky si myslím, že lid má mít právo pomocí tohoto bytostného projevu demokracie, tedy přímého projevení své vůle, tuto demokracii bránit má-li pocit, že je ohrožena nebo se takto bytostně demokraticky projevit kdykoliv, pokud získá dojem, že politici v nějaké věci nejednají v souladu s vůlí značné části občanů, které mají zastupovat.

Jsem šťastný, že média i velká část politiků konečně prozřela, protože to podle jejich reakcí vidí velice podobně, jako pan Kartous. Takže se velice těším, až v nejbližším možném termínu parlamentem hladce projde zákon o obecném referendu. Pochopitelně ne ten paskvil, co tam zahnívá teď, ale realistický zákon odrážející kromě vůle značného množství občanů také tento svěží duch nové doby oslavy bytostných projevů demokracie. Čímž mám na mysli nějaké realistické číslo nutných podpisů a žádná omezení témat.

Předpokládám, že opozice se do toho hned pustí jako jedno ono, a i když by to snad kvůli odporu toho nechutného oligarchy neprošlo, jistě to demokratický bloček zařídí ihned, jakmile se toho kriminálníka, co furt o parník vyhrává všechny volby, podaří konečně nějak bytostně demokraticky sestřelit.

Protože referendum, tedy přímé vyjádření vůle lidu, je v podstatě jen jinou formou bytostně demokratických demonstrací. Větší množství občanů přijde v určitý čas na určité místo a tam se projeví. Bez politiků, bez mezistupňů, bez vykladačů snů, bez jasnovidců. A dokonce i bez pódiových roztleskávačů, zvukových aparatur, zvláštních autobusů a pítek, takže je tento bytostný projev demokracie ještě o stupeň bytostnější a demokratičtější.

A stejný přístup těchto médií, politiků a občanských aktivistů — tedy nadšené jásání nad bytostným projevováním demokracie — předpokládám ode dneška i v případech, kdy do ulic nejenom u nás v Kotlince vyjdou občansky aktivní občané zastávající pravicově konzervativní, euroskeptické, euroatlantickoskeptické nebo prostě jen jiné názory a tam je bytostně demokraticky vyjeví.

Protože i to je přece slovy pana Kartouse obdivuhodně občansky zodpovědný „nesouhlas se stavem věcí veřejných, bytostný projev demokracie, uvědomění si síly“ a stejně krásné vyjádření touhy „nenechat si ukrást demokracii“. Nebo snad ne?

Takže až se zase příště bytostně demokraticky projeví například voliči SPD, předpokládám, že se všichni ti bytostní demokraté, co se dneska rozplývají a dalších čtrnáct dnů ještě rozplývat budou, nad dnešním úžasným projevem občanské společnosti, budou rovněž rozplývat nad bytostným projevem demokracie Okamurovců, přestože jde o skupinu občanů s kapánek odlišnou politickou orientací. A když ne rozplývat, což bych i pochopil, tak že minimálně alespoň nebudou škodit, jak mají ve zvyku pokaždé, když se bytostně demokraticky projeví někdo s odlišnými názory.

A v první řadě tento přístup pochopitelně ode dneška očekávám od veřejnoprávních médií. Od prostého a věcného informování bez negativních podtónů, až po studia plná mluvících hlav, které budou minimálně z poloviny reprezentovat zástupce těch, co se právě nějak bytostně demokraticky projevili.

Protože různost je přece tak báječná. A na různosti názorů, jejich vzájemné konfrontaci a soutěži je přece bytostná demokracie založena.

Nebo snad ne?

Píše Lu Lina na nonserviam.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 249 × | Prestiž Q1: 4,45

+11 plus Známkuj článek minus –9

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top