Štítky článku: •  

Střípky (224)

♣ Antibabiš demoška (PeTaX) ♣ ♣ Tak si musíme zodpovědět pár otázek (Pavel Kolář) ♣ ♣ Rozpočtové schodiště (Hana Lipovská) ♣ ♣ Čau lidi (David Forbelský) ♣

♣ Antibabiš demoška ♣

Ačkoliv jsem názoru, že Babiše nám byl čert dlužen, nemyslím si, že ta demonstrace je schopna odstranit příčiny, proč tam je. A ačkoliv bych byl strašně rád, aby táhl někam … dopryč … je tu pořád jen 250.000 lidí na demošce proti 1.500.000 hlasům, které získal ve volbách. To je šestkrát více lidí.

Ta demonstrace, zejména s některými dost provařenými hlavami, nadto ještě s neomarxistickými tématy, eurohujerismem a s nesourodou směsicí témat, neodstranila ty, jimž Babiš konvenuje a kteří ho budou volit i příště. A možná těch příznivců Babiše teď bude ještě více. Ani nezapůsobí na Babiše, protože ten je splachovací a nemá svědomí. Zná jen své zájmy.

A slova „svoboda“ a „konec státního útlaku“ tam nezazněla ani jednou.

* * *

Ovšem, je třeba dodat: Babiš ty volby prostě vyhrál. I když s dost slabým mandátem, vyhrál je. A voliči, kteří mu dali hlas, věděli, jaký je a přesto ho volili. Přesněji: volili ho PROTO, jaký je.

A pokud jde o Zemana, Babiš mu slíbil, v jednom rozhovoru před kamerami, že zde hodlá zavádět švédský typ socialismu (nebo fašismu?), který je Zemanovým vlhkým snem.

PeTaX ∙ FCB


♣ Tak si musíme zodpovědět pár otázek ♣

  1. Co dělá v normální parlamentní demokracii politik, u kterého je důvodné podezření na nějaké neetické, korupční nebo podvodné jednání, nebo kterého trestně stíhá policie, byť není obžalován nebo dokonce odsouzen?

Zpravidla sám odstoupí.

  1. Co dělá koaliční partner v běžné parlamentní demokracii, v případě, že se tak nestane?

Zpravidla nejprve partnera vyzve k vyřešení takového problému, nejlépe výměnou za politika bez podobných kauz.

  1. Co má dělat veřejnost v případě, že se nic z toho nestane?

Má dáti najevo vhodnou formou nespokojenost s daným stavem.

  1. Je demonstrace projevem jdoucím proti parlamentní demokracii?

Ne není. Je to normální právo na svobodu projevu. Naopak popírání práva na demonstraci je s touto svobodou v rozporu.

  1. Je přípustné zneužít takovéto demonstrace podsunutím nesouvisejících témat?

Ne, toto je morálně závadné. Účastníci demonstrace se sešli za cílem, který byl deklarován ve svolánce, nikoliv za cíli, které tam někdo podsunul a nyní se chlubí účastí.

  1. Může demonstrace „sundat vládu“?

Ne nemůže. Na to jsou jiné parlamentní mechanizmy. Nicméně vyjádření názoru je nejen legitimní, ale i nutné.

  1. Je správné se zastávat pochybného politika, protože svolavatel demonstrace proti němu podsouvá nesouvisející témata a snaží se z dané nespokojenosti vytěžit politické body?

Ne, to není správné. Nijak ho to neospravedlňuje. Ale zato je správné odsoudit snahu organizátora demonstrace/í nestoudně zneužít nespokojenost k dalším cílům.

Pavel Kolář — FénixFCB


♣ Rozpočtové schodiště ♣

Ospravedlnit, omluvit nebo okecat rozpočtový schodek 40 miliard korun pro rok 2020 nejde, ani kdyby se vláda dušovala, že v roce „dvacet-dvacet“ jiný schodek než 20+20 být nemůže.

Škrtat přitom lze.

Oproti prvnímu rozpočtu sestavovanému v samostatné České republice (během roku 1993 pro rok 1994) totiž máme 15 (slovy patnáct) nových rozpočtových kapitol souvisejících se státními institucemi. Z toho pět vzniklo během posledních dvou let.

Před 15 lety jsme snad byli chudší o 15 institucí, tyto instituce však dnes dohromady projí 34 miliard korun, které do státního rozpočtu coby daňoví poplatníci odevzdáme.

V čem dělá život takového daňového poplatníka lepším Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí? Co z jeho úkolů by nemohlo dělat (nadále) vnitro?

Co přesně z agendy Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře nemohla plnit doprava?

Proč musí být TAČR oddělen od GAČRu a obojí svorně od AV ČR (když už ta musí, po sovětském vzoru, existovat)?

Konečně pak — co dělá Ústav pro studium totalitních režimů tak propastně odlišného od běžné činnosti historických ústavů českomoravskoslezských veřejných vysokých škol? V čem je nezávislejší, je-li zavěšen na státním rozpočtu a závisí-li tedy i na libovůli vlád a poslanců?

Pár úřadů samozřejmě také odešlo. Kupříkladu ministerstvo pro správu národního majetku a jeho privatizaci coby obdoba německého Treuhandanstalt skončilo spolu se svým úkolem.

Jiné úřady byly pohlceny ministerstvy většími a silnějšími.

Jak psal poslední francouzský klasický liberál Frederic Bastiat (ekonom tak klasicky liberální, jako by ani Francouzem nebyl):

„Nuže! Chci se dohodnout s kopáčem, že mi na poli udělá strouhu za odměnu pěti franků. A právě v okamžiku, kdy je naše dohoda uzavřena, přijde výběrčí, vezme mi těch pět franků a odevzdá je ministru vnitra.

Můj obchod je zmařen, ale pan ministr má k večeři o jeden chod navíc. Na jakém základě se odvažujete tvrdit, že toto úřední vydání je přínosem pro národní průmysl? Nechápete, že tu jde o pouhou realokaci spotřeby a práce?

Je pravda, že ministr má svůj stůl bohatší; také je však pravda, že rolník má svoje pole hůř odvodněno. Restauratér v Paříži vydělal pět franků — s tím každopádně souhlasím; avšak vy musíte souhlasit se mnou, že venkovský kopáč ztratil pět franků. Zde lze pouze říci, že ministrova hostina a uspokojený restauratér je to, co je vidět; zatopené pole a nezaměstnaný kopáč, to je zase to, co není vidět.

Dobrotivý Bože! Co to stojí úsilí, aby se v politické ekonomii dokázalo, že dvě a dvě jsou čtyři! A jestliže se vám to podaří, začnou lidé křičet: „Je to tak jasné, že je to až nudné.“

A pak přikročí k hlasování, jako byste nebyli dokázali vůbec nic.“

Měl někdo včera na demonstraci transparent požadující vyrovnaný rozpočet?

Požadoval někdo odpovědné veřejné finance?

A vůbec: dostala by do ulic více lidí demonstrace za rozpočtový přebytek anebo demonstrace proti rušení dotací, grantů, subvencí a úřadů?

Anebo 2 + 2 = 4 neplatí pro ty, kdo chvilkově počítají jen v řádu milionů?

Každý, kdo by chtěl být ministrem financí, měl by proto s červenou tužkou v ruce seškrtat rozpočet minimálně do podoby vyrovnané. Jen demonstrovat nestačí.

--- --- ---

* Národní sportovní agentura NSA jako novorozeně má v ČR na rok 2020 zatím sice svoji kapitolu, její objem je však nulový.

Hana LipovskáFCB


♣ Čau lidi ♣

Čau Andrejko, zase jsi nepochopil češtinu. Lidi nejsou nasraní, přestože pumpuješ. Lidi jsou nasraní, protože je nutíš pumpovat, abys ty, a tví kamarádi mohl čerpat. V češtině je mezi pumpováním a čerpáním rozdíl, byť obě činnosti spolu úzce souvisí (jak bys řekl ty, je tam souvis).

A čím víc budeš nutit lidi pumpovat, a tuhle jsi zase prohlásil, že potřebuješ, abychom ti napumpovali o 30 mld. víc, tím víc budeme nasraní.

Bohužel nejen na tebe, ale čím dál víc i na ty, kterým námi napumpovanou vodu dáváš.

Ale abych tě uklidnil, podobně jsem byl nasraný i na tvé předchůdce, ti jen neměli tak blbé kecy, a asi tu vodu, kterou jsme napumpovali my, nekradli tak okatě a hloupě jako ty. Jak říkal Cimrman, kterého se svojí slovní zásobou prostě znát nemůžeš, co jsi to za eso, když ses nechal chytit?

I proto to tykání, jak si tě můžu vážit, když sám na sebe na Slovensku práskneš, že stále ovládáš své firmy a že tedy tu naši vodu kradeš hlavně sám pro sebe?

Teď na tebe nejsou naštvaní, a dokonce tě obdivují ti, kterým naši vodu dáváš, a nesnáší tě ti u pump.

Ty už se nezměníš, v to nedoufám, ale jednou skončíš, a to je fakt.

Tobě už pomoci není. Ale rada pro další čerpače, zkuste nám krást méně vody, kterou pumpujeme, a nechte nás rozhodnout, komu svou vodu dáme.

Na to, abychom pomohli svým starým rodičům, dětem chudého souseda, nebo hercovi, kterého máme rádi a který nás u pumpování baví, nepotřebujeme vaše nenažrané ministry, kteří nám řeknou, kolik vody máme kam odlít.

Bude se pumpovat stejně, jen někteří z vás nebudou tolik čerpat. A že by moc chtěli i ti, kteří proti tobě teď bojují, je mi jasné. Já ale nechci pumpovat ani pro ně.

Teď holt s tím bičem u pumpy stojíš ty, a tak mě štveš ty…

Proto jsem byl na i na Letné, ne z frustrace, ani za peníze někoho jiného. Štve mě, že mi vy politici berete polovinu toho, co vydělám a dáváte je lidem, kterých si nevážím a naopak lidi, kterým bych rád pomohl sám, nedostanou z mých peněz nic.

David Forbelský na Forby.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 151 × | Prestiž Q1: 7,10

+11 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top