Štítky článku: •  

Střípky (224)

♣ Antibabiš demoška (PeTaX) ♣ ♣ Tak si musíme zodpovědět pár otázek (Pavel Kolář) ♣ ♣ Rozpočtové schodiště (Hana Lipovská) ♣ ♣ Čau lidi (David Forbelský) ♣

♣ Antibabiš demoška ♣

Ačkoliv jsem názoru, že Babiše nám byl čert dlužen, nemyslím si, že ta demonstrace je schopna odstranit příčiny, proč tam je. A ačkoliv bych byl strašně rád, aby táhl někam … dopryč … je tu pořád jen 250.000 lidí na demošce proti 1.500.000 hlasům, které získal ve volbách. To je šestkrát více lidí.

Ta demonstrace, zejména s některými dost provařenými hlavami, nadto ještě s neomarxistickými tématy, eurohujerismem a s nesourodou směsicí témat, neodstranila ty, jimž Babiš konvenuje a kteří ho budou volit i příště. A možná těch příznivců Babiše teď bude ještě více. Ani nezapůsobí na Babiše, protože ten je splachovací a nemá svědomí. Zná jen své zájmy.

A slova „svoboda“ a „konec státního útlaku“ tam nezazněla ani jednou.

* * *

Ovšem, je třeba dodat: Babiš ty volby prostě vyhrál. I když s dost slabým mandátem, vyhrál je. A voliči, kteří mu dali hlas, věděli, jaký je a přesto ho volili. Přesněji: volili ho PROTO, jaký je.

A pokud jde o Zemana, Babiš mu slíbil, v jednom rozhovoru před kamerami, že zde hodlá zavádět švédský typ socialismu (nebo fašismu?), který je Zemanovým vlhkým snem.

PeTaX ∙ FCB


♣ Tak si musíme zodpovědět pár otázek ♣

  1. Co dělá v normální parlamentní demokracii politik, u kterého je důvodné podezření na nějaké neetické, korupční nebo podvodné jednání, nebo kterého trestně stíhá policie, byť není obžalován nebo dokonce odsouzen?

Zpravidla sám odstoupí.

  1. Co dělá koaliční partner v běžné parlamentní demokracii, v případě, že se tak nestane?

Zpravidla nejprve partnera vyzve k vyřešení takového problému, nejlépe výměnou za politika bez podobných kauz.

  1. Co má dělat veřejnost v případě, že se nic z toho nestane?

Má dáti najevo vhodnou formou nespokojenost s daným stavem.

  1. Je demonstrace projevem jdoucím proti parlamentní demokracii?

Ne není. Je to normální právo na svobodu projevu. Naopak popírání práva na demonstraci je s touto svobodou v rozporu.

  1. Je přípustné zneužít takovéto demonstrace podsunutím nesouvisejících témat?

Ne, toto je morálně závadné. Účastníci demonstrace se sešli za cílem, který byl deklarován ve svolánce, nikoliv za cíli, které tam někdo podsunul a nyní se chlubí účastí.

  1. Může demonstrace „sundat vládu“?

Ne nemůže. Na to jsou jiné parlamentní mechanizmy. Nicméně vyjádření názoru je nejen legitimní, ale i nutné.

  1. Je správné se zastávat pochybného politika, protože svolavatel demonstrace proti němu podsouvá nesouvisející témata a snaží se z dané nespokojenosti vytěžit politické body?

Ne, to není správné. Nijak ho to neospravedlňuje. Ale zato je správné odsoudit snahu organizátora demonstrace/í nestoudně zneužít nespokojenost k dalším cílům.

Pavel Kolář — FénixFCB


♣ Rozpočtové schodiště ♣

Ospravedlnit, omluvit nebo okecat rozpočtový schodek 40 miliard korun pro rok 2020 nejde, ani kdyby se vláda dušovala, že v roce „dvacet-dvacet“ jiný schodek než 20+20 být nemůže.

Škrtat přitom lze.

Oproti prvnímu rozpočtu sestavovanému v samostatné České republice (během roku 1993 pro rok 1994) totiž máme 15 (slovy patnáct) nových rozpočtových kapitol souvisejících se státními institucemi. Z toho pět vzniklo během posledních dvou let.

Před 15 lety jsme snad byli chudší o 15 institucí, tyto instituce však dnes dohromady projí 34 miliard korun, které do státního rozpočtu coby daňoví poplatníci odevzdáme.

V čem dělá život takového daňového poplatníka lepším Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí? Co z jeho úkolů by nemohlo dělat (nadále) vnitro?

Co přesně z agendy Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře nemohla plnit doprava?

Proč musí být TAČR oddělen od GAČRu a obojí svorně od AV ČR (když už ta musí, po sovětském vzoru, existovat)?

Konečně pak — co dělá Ústav pro studium totalitních režimů tak propastně odlišného od běžné činnosti historických ústavů českomoravskoslezských veřejných vysokých škol? V čem je nezávislejší, je-li zavěšen na státním rozpočtu a závisí-li tedy i na libovůli vlád a poslanců?

Pár úřadů samozřejmě také odešlo. Kupříkladu ministerstvo pro správu národního majetku a jeho privatizaci coby obdoba německého Treuhandanstalt skončilo spolu se svým úkolem.

Jiné úřady byly pohlceny ministerstvy většími a silnějšími.

Jak psal poslední francouzský klasický liberál Frederic Bastiat (ekonom tak klasicky liberální, jako by ani Francouzem nebyl):

„Nuže! Chci se dohodnout s kopáčem, že mi na poli udělá strouhu za odměnu pěti franků. A právě v okamžiku, kdy je naše dohoda uzavřena, přijde výběrčí, vezme mi těch pět franků a odevzdá je ministru vnitra.

Můj obchod je zmařen, ale pan ministr má k večeři o jeden chod navíc. Na jakém základě se odvažujete tvrdit, že toto úřední vydání je přínosem pro národní průmysl? Nechápete, že tu jde o pouhou realokaci spotřeby a práce?

Je pravda, že ministr má svůj stůl bohatší; také je však pravda, že rolník má svoje pole hůř odvodněno. Restauratér v Paříži vydělal pět franků — s tím každopádně souhlasím; avšak vy musíte souhlasit se mnou, že venkovský kopáč ztratil pět franků. Zde lze pouze říci, že ministrova hostina a uspokojený restauratér je to, co je vidět; zatopené pole a nezaměstnaný kopáč, to je zase to, co není vidět.

Dobrotivý Bože! Co to stojí úsilí, aby se v politické ekonomii dokázalo, že dvě a dvě jsou čtyři! A jestliže se vám to podaří, začnou lidé křičet: „Je to tak jasné, že je to až nudné.“

A pak přikročí k hlasování, jako byste nebyli dokázali vůbec nic.“

Měl někdo včera na demonstraci transparent požadující vyrovnaný rozpočet?

Požadoval někdo odpovědné veřejné finance?

A vůbec: dostala by do ulic více lidí demonstrace za rozpočtový přebytek anebo demonstrace proti rušení dotací, grantů, subvencí a úřadů?

Anebo 2 + 2 = 4 neplatí pro ty, kdo chvilkově počítají jen v řádu milionů?

Každý, kdo by chtěl být ministrem financí, měl by proto s červenou tužkou v ruce seškrtat rozpočet minimálně do podoby vyrovnané. Jen demonstrovat nestačí.

--- --- ---

* Národní sportovní agentura NSA jako novorozeně má v ČR na rok 2020 zatím sice svoji kapitolu, její objem je však nulový.

Hana LipovskáFCB


♣ Čau lidi ♣

Čau Andrejko, zase jsi nepochopil češtinu. Lidi nejsou nasraní, přestože pumpuješ. Lidi jsou nasraní, protože je nutíš pumpovat, abys ty, a tví kamarádi mohl čerpat. V češtině je mezi pumpováním a čerpáním rozdíl, byť obě činnosti spolu úzce souvisí (jak bys řekl ty, je tam souvis).

A čím víc budeš nutit lidi pumpovat, a tuhle jsi zase prohlásil, že potřebuješ, abychom ti napumpovali o 30 mld. víc, tím víc budeme nasraní.

Bohužel nejen na tebe, ale čím dál víc i na ty, kterým námi napumpovanou vodu dáváš.

Ale abych tě uklidnil, podobně jsem byl nasraný i na tvé předchůdce, ti jen neměli tak blbé kecy, a asi tu vodu, kterou jsme napumpovali my, nekradli tak okatě a hloupě jako ty. Jak říkal Cimrman, kterého se svojí slovní zásobou prostě znát nemůžeš, co jsi to za eso, když ses nechal chytit?

I proto to tykání, jak si tě můžu vážit, když sám na sebe na Slovensku práskneš, že stále ovládáš své firmy a že tedy tu naši vodu kradeš hlavně sám pro sebe?

Teď na tebe nejsou naštvaní, a dokonce tě obdivují ti, kterým naši vodu dáváš, a nesnáší tě ti u pump.

Ty už se nezměníš, v to nedoufám, ale jednou skončíš, a to je fakt.

Tobě už pomoci není. Ale rada pro další čerpače, zkuste nám krást méně vody, kterou pumpujeme, a nechte nás rozhodnout, komu svou vodu dáme.

Na to, abychom pomohli svým starým rodičům, dětem chudého souseda, nebo hercovi, kterého máme rádi a který nás u pumpování baví, nepotřebujeme vaše nenažrané ministry, kteří nám řeknou, kolik vody máme kam odlít.

Bude se pumpovat stejně, jen někteří z vás nebudou tolik čerpat. A že by moc chtěli i ti, kteří proti tobě teď bojují, je mi jasné. Já ale nechci pumpovat ani pro ně.

Teď holt s tím bičem u pumpy stojíš ty, a tak mě štveš ty…

Proto jsem byl na i na Letné, ne z frustrace, ani za peníze někoho jiného. Štve mě, že mi vy politici berete polovinu toho, co vydělám a dáváte je lidem, kterých si nevážím a naopak lidi, kterým bych rád pomohl sám, nedostanou z mých peněz nic.

David Forbelský na Forby.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 151 × | Prestiž Q1: 7,10

+11 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top