Štítky článku: •  

Demoša ještě jednou

Tak jsem se rozhodl jen k malému zamyšlení nad nedělním shromážděním na Letné…

Ano, na Letnou přijelo mnoho lidí, osobně i věřím, že jich bylo kolem těch 250 000. Jak je dopravovali, kdo cesty hradil a podobně, to nehodlám jakkoli rozebírat, nemám ani možnost se dostat k jejich účetnictví. Mne zaujímá psychologie celé akce. Ta je mnohem důležitější, než cokoli ostatního.

Nejprve na pódium nastoupil mladý předsunutý revolucionář Mikuláš Minář v oblečení, jehož barva citelně připomínala barvy NSDAP v první fázi Hitlerova vzestupu (pardon, čepice a nášivky nebyly, jen jakási placka). Ten potěšil dav tím, kolik jich je a jak se další davy blíží a požádal o umožnění nástupu dalších na letenskou pláň. No a poté se střídali v dobře namixovaném pořadí herci, muzikanti, aktivisté… dokonce i nějaká ta duchovní chvilka tam byla- dopis biskupa Malého a několikrát pozdravy lidem kolem sebe, minuty ticha… do toho výkřiky lidí jako Banga a Klus, aktivisté, herci… Dokonce si vzali i ponaučení z dřívějších aktivit a vyvarovali se vulgarit… je vidět, že školení a příprava proběhly na vysoké úrovni. Otázkou je jen efekt.

Ano, také já Babiše nemusím a byl bych rád, kdyby se vrátil, odkud k nám přišel, kdyby šel před soud, a bude-li shledán vinným, dostal spravedlivý trest, ať už jakýkoli. Jen mi vadí ty další, uměle naroubované aktivity, které už s Babišem a jeho požadovanou demisí nemají pranic společného. Vadí mi spousta vlajek EU, které jsem viděl vlát na letenské pláni. Vadí mi, že na pódiu vystupují lidé, jako Tomasz Peszynski (ať už se nyní píše jakkoli), člověk, který kdysi psal Nadje Savčenko takřka milostné dopisy do ruského kriminálu jako hrdince a takořka světici, aby ji ze dne na den, když zjistil, že je rasistkou, zavrhl. Jeho aktivity jsou místy až úsměvné… viz obří vlajka EU na severu Čech, kterou drželo všech 34 organizátorů i účastníků demonstrace… Takoví lidé jsou a budou vždy důvodem, proč se podobných akcí s čistým svědomím nemohu zúčastnit, aniž bych sám ze sebe zvracel.

Stejně tak vlajky EU. Jak jsem již kdesi psal: Jdu-li na demonstraci, při níž chci vyjádřit nesouhlas s premiérem ČR a jeho činy, jdu s vlajkou ČR. Pokud jdu s vlajkou EU, jako bych nebral v potaz svéprávnost ČR a zákony ČR, podle nichž požaduji odchod premiéra vlády… Já jsem za svéprávnost ČR, za uplatňování NAŠICH zákonů a ne za v podstatě násilnou implementaci zákonů EU do naší legislativy bez možnosti tyto zákony nepřijmout či vetovat… Potom se dostáváme do pozice nesvéprávného podřízeného a nikoli plnoprávného člena, který rozhoduje, zda daná pravidla budou ku prospěchu jeho obyvatelům, nebo nikoli.

V současnosti mi při mé znalosti historických konsekvencí naše pozice v rámci EU připomíná spíše pozici Protektorátu Böhmen und Mähren ve 3. říši, než plnoprávného člena společenství svéprávných států… a já osobně, pokud bychom zůstali v EU, chci prosazovat, aby EU zmenšila byrokratický aparát, stala se více jen servisní organizací a většina pravomocí se vrátila na národní státy…

Takže: Příprava letenské demonstrace se blížila dokonalosti — i ta psychologická. Jen je pro organizátory smůla v tom, že existuje hodně lidí, kteří techniky manipulace s davem znají a odhalí a dokáží je pojmenovat. V některých momentech totiž čouhaly jak ta pověstná sláma z bot…

A neodsuzuji nikoho z těch, kdo tam přišel protestovat proti Babišovi a jeho stylu. Opakuji znovu — vadí mi taky. Ale odsuzuji ty, kdo se snažili — a mnohdy úspěšně — s davem manipulovat (Ale třeba takový Banga moc se skandováním neuspěl, lidé ho mají za hajzlíka, kterým i skutečně je). A kvůli těm manipulátorům nikdy nemohu stát na pódiu či pod pódiem, pokud tyhle manipulace budou probíhat.

Hezké úterý všem …

Igor Tesařík · FCB

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 216 × | Prestiž Q1: 7,88

+16 plus Známkuj článek minus –5

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top