Štítky článku: •  

Někdo neříká pravdu: Babiš, nebo Eurostat

Nezvykle klidně působil zpočátku ministr financí Andrej Babiš ve čtvrtek večer v televizním pořadu „Máte slovo“, který se věnoval chystané elektronické evidenci tržeb (EET), již zhusta kritizují nejenom opoziční politici, ale především živnostníci. Těm vadí, že se stát na ně dívá jako na podvodníky. Klid však temperamentnímu ministru dlouho nevydržel.

ingsoc-by-kuneria.png (17,350 kiB)
EET = Little Big Brother

Prý: „To není proti živnostníkům,“ snažil se Babiš na počátku naklonit si ne zrovna přátelsky naladěné živnostníky v publiku. Jen­že pak zazněla slova o tom, že v Chorvatsku po zavedení elektronické evidence tržeb hodně živnostníků zkrachovalo. Babiš chvíli jen ne­sou­hlas­ně kroutil hlavou, ale pak se rozjel. „Lžou, nikdo neskončil, není to pravda. Je to sprostá lež, já mám tady dopis chorvatského ministra. Ti, kteří podváděli, raději zavřeli firmu, protože nechtěli najednou státu přiznávat o 300 procent víc,“ tvrdil Babiš a mával při tom jakýmsi papírem. (Který ovšem kamera ne­u­ká­za­la.)

Babiš neunesl jakoukoliv oponenturu a skákal do řeči okamžitě každému, kdo nebyl do studia pozván, aby manipuloval veřejností ve prospěch EET. Babiš měl připraveny odměřené a pohrdavé věty pro každého účastníka debaty. „Pan Havlíček určitě dělá skvělé klobásy, tak ať zůstane u nich a nemluví do věcí, kterým nerozumí,“ mínil Babiš. „Tady mluví teoretik, v životě nepodnikal a nepostavil ani psí boudu,“ zpražil Babiš dalšího kritika.

Proti online pokladnám se dlouhodobě stavějí nejenom živnostníci, ale i opozice, podle níž jde o šikanu podnikatelů. „Zavedení registračních pokladen znamená, že podnikatelům vzrostou náklady o tisíce až desetitisíce korun ročně. Mnozí z nich budou muset pověsit svou živnost na hřebík. Velké částky bude muset zaplatit i stát, tedy my všichni,“ řekl před pár dny předseda ODS Petr Fiala. Ministerstvo financí podle něj vůbec nemá představu, kolik zavedením registračních pokladen vůbec navíc vybere.

Andrej Babiš počítá s tím, že by se evidence týkala až 600 tisíc živnostníků. Nejdříve by se do ní měly zapojit hotely, restaurace, maloobchod a velkoobchod. Ministr financí už varoval, že pokud se mu online pokladny nepodaří prosadit, mohla by vláda zvýšit daně.


A nyní některá fakta, o kterých Andy NeBureš mluvit nechtěl:

Chorvatsko po zavedení online tržeb

Ministr financí Andrej Babiš, nebo Evropská komise nemluví pravdu. Zatímco Babiš tvrdí, že se po zavedení online pokladen v Chorvatsku zvýšily příjmy z daní i počet podnikatelů, z tabulek Eurostatu vyplývá pravý opak.

„Navýšil se počet podnikatelů. Snížily se daně. Vybralo se o to víc. Takže je to odzkoušený. Přestaňte lhát, prosím vás,“ hájil ministr Babiš chorvatský experiment v diskusním pořadu ČT „Máte slovo“.

O třetinu živnostníků méně

Počet podnikatelů klesá v Chorvatsku od roku 2010, zpočátku vlivem ekonomické krize. V roce 2012, když byl zákon o pokladnách schválen, jich bylo ještě 244 tisíc. V roce 2013 se k systému online pokladen postupně připojovali a ubylo jich 15 tisíc. Loni už byly pokladny povinné pro všechny a podnikatelů ubylo o dalších 22 tisíc.

Své tvrzení o zvýšení počtu podnikatelů může Babiš opírat o počty firem s nejméně jedním zaměstnancem, kterých během dvou let přibylo o 12 tisíc. To svědčí o tom, že část živnostníků, kterých ubylo o 49 tisíc (skoro o třetinu), založila společnost s ručením omezeným. Část z nich zřejmě přešla do zaměstnaneckého poměru, protože i zaměstnanců přibylo 14 tisíc. Celkově nezaměstnanost vyrostla z šestnácti na 17,3 procenta a je dnes třikrát vyšší než v Česku.

Nejvíce bylo pokladnami postiženo zemědělství a maloobchod, kde ubylo 25 tisíc resp. devět tisíc živností a podniků. Restaurací a hotelů bylo před zavedením pokladen čtrnáct tisíc, loni jich zbylo o dva tisíce méně. Vzestup naopak zaznamenaly dopravní firmy.

Nižší výběr DPH loni i předloni

Výběr jednotlivých druhů daní se v Chorvatsku po roce 2012 obecně snižoval nebo stagnoval. V případě daně z přidané hodnoty, na kterou se projekt online pokladen zaměřil, se v roce 2012 vybralo 40,6 miliardy kun, o rok později 41,7 miliardy a loni 41 miliardy kun. To jde hodnotit jako jednoznačný neúspěch.

Babiš tvrdí, že v roce 2013 příjmy rychleji nevyrostly jen z toho důvodu, že se snížila sazba pro hotely a restaurace z třiadvaceti na deset procent. Ovšem ve stejném roce se zvýšila sazba pro veškeré ostatní služby a zboží z 23 na 25 procent. Nárůst základní sazby DPH měl z čistě statistického pohledu zvýšit příjmy nejméně o tři miliardy. Operace s online pokladnami tak způsobila výpadek dvě miliardy a jen zčásti to jde vysvětlit snížením sazeb pro restaurace a hotely.

Loni záhřebská vláda naopak zvýšila sazbu pro restauratéry a hoteliéry z 10 na 13 procent. Jediným efektem byl pokles výběru o 700 milionů kun. Schodek rozpočtu se nesnížil. V roce 2012 byl 5,3 procenta HDP, předloni se zvětšil o jedno promile a loni dosáhl 5,7 procenta. Státní dluh vyrostl během reforem z 69 na 85 procent HDP.

S použitím materiálu Petra Holuba

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 039 × | Prestiž Q1: 5,87

+3 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top