Štítky článku: •  

Tajemství EET. Stát bude podporovat on-line udavačství

Agresivní plán Sobotkovy vlády na zavedení on-line pokladen má údajně zvýšit příjmy z daní ročně o 12 miliard. Bude to extrémní zkouška schopností ministrů, protože v případě neúspěchu projekt skončí ztrátou několika miliard.

aj-teba-znicim.jpeg (12,078 kiB)
Aj teba udám!

Před plýtváním už varoval prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Také neveřejný dokument ministerstva financí ukazuje, že Babišův úřad není na zavedení složitého IT systému dostatečně připraven.

On-line pokladny umožní finančním úřadům evidovat všechny tržby podnikatelů ještě předtím, než podnikatel peníze dostane od zákazníka. Stejný model se dnes používá v Bulharsku a Chorvatsku. Experiment kabinetu Bohuslava Sobotky ale o mnoho ambicióznější, protože předpokládá, že připojí 600 tisíc podnikatelů, tedy desetkrát více, než ve „vzorových“ státech. (Jen na okraj: Chorvatsko 4 miliony obyvatel, Česko 10,5 milionu.)

Cena počítačového systému s názvem EET (Elektronická evidence tržeb) se nebude pohybovat v řádu stovek milionů, nýbrž se miliardovými náklady zařadí k nejdražším IT projektům v zemi. Důvodová zpráva, kterou sepsal ministr financí Andrej Babiš k zákonu o evidenci tržeb, uvádí, že počáteční investice dosáhne 400 milionů a že se provozní náklady udrží pod dvěma sty miliony ročně. Za pět let tak přijdou on-line pokladny státní správu na 1,4 miliardy. Tento odhad je však podhodnocen. Interní dvousetstránková studie ministerstva financí s názvem „Specifikace projektu EET“ předpokládá výrazně vyšší částky. Podle studie sepsané poradenskou firmou BDO dosáhnou pořizovací náklady 391 milionů a roční provoz vyjde na 417 milionů. V prvních pěti letech tak cena dosáhne dvou a půl miliardy, studie BDO ovšem sama označuje tento odhad za minimalistický.

Udavačský web pro zákazníky

Studie popisuje, jaké funkce nabízí systém státní správě, nejoriginálnější ovšem bude jakýsi udavačský web pro zákazníky. Nebude se přes něj hlásit, když obchodník nevydá účtenku, v takovém případě se samozřejmě počítá s bezprostředním oslovením celníků. (Není zatím ani naznačeno, jakou formou se to má dít, ale vzbuzuje to nejčernější obavy!!! Pokud mají být celníci osloveni „bezprostředně“, zámysl ministerstva je zřetelně takový, že zákazník, jako jedna ze dvou stran kupního ujednání, bude osobně a iniciativně na call-centru celníků bonzovat.)

Zákazník web použije, pokud nebude obchodníkovi důvěřovat, že účtenku skutečně poslal do centrálního počítače.

Oba navržené postupy zavádí v Česku digitalizovanou formu udávání. „Zákazník má možnost ověřit si, že byla tržba korektně zpracována,“ navrhuje studie. Proto vyplní elektronický dotazník, do kterého především uvede kódy BKP a FIK z účtenky. Když nebude účtenka s těmito kódy uložena v systému, Generální finanční ředitelství provozovnu prověří. „Systém nesmí odmítnout kontrolu,“ zdůrazňuje studie. Svědomitý zákazník bude za odhalení elektronicky pochválen a ujištěn, že se jeho stížnost vyřídí. Když bude mít štěstí, dostane i odměnu: „Bude požádán, zda souhlasí se zařazením do loterie,“ uvádí studie BDO.

Na druhou stranu může mít elektronický udavač větší problémy než běžný pisatel anonymů. Systém zaloguje jeho IP adresu a datum oznámení. Pokud odešle udání ze svého počítače, úředníci ho mohou v případě potřeby odhalit.

Systém je tedy zaměřen na ty nejhorší, žel tradiční, české vlastnosti: malost, závist, nenávist a udavačství. Dokonce udavačství se slibem odměny. Zamýšlený systém vlastně záměrně a účelově vyráží do útoku s nejpodlejšími zbraněmi s účelem ještě více rozeštvat společnost, vnést do ní ještě více nenávisti, ještě více zlosti (a v důsledku presumpce viny). Ano, to je totiž to, co nejvíce uráží! Ústava říká, že dokud není člověk usvědčen a odsouzen, je nevinný. Burešův zákon říká, že živnostník a podnikatel je vinen a priori. A musí dokázat, po řadě předběžných sankcí, počínaje přechodným uzavřením provozovny, nebo drakonickou pokutou, že není. To je nepřijatelné.

Zejména, když ze zkušenosti víme, že státní správa nenese v praxi za svá rozhodnutí žádnou věcnou, ani morální odpovědnost.

Posledním, čeho bych se chtěl dotknout: je naprosto pošetilé a scestné, že by takový megalomanský elektronický systém šel bezchybně vůbec spustit. Pokud vzpomeneme ostudné nasazení evidenčního systému Registru motorových vozidel, kde se počet požadavků pohyboval někde kolem 500 000 zápisů ročně, a setrvale se hroutil, nápad EET předpokládá evidenci cca 3 miliard zápisů ročně (4 230 000 domácností × 2 nákupy denně × 365 dní v roce). Asi milion zápisů za hodinu, 17 000 za minutu, téměř 300 zápisů za sekundu. A to je velmi minimalistický výpočet. A to se jedná pouze o ukládání dat. Kde jsou zpětné dotazy a věcná analýza získaných „big data“? Technicky je ten systém za hranicí řešitelnosti.

Smysl a cíl celého ETT je tedy zcela jiný. Jde o systematickou diskreditaci soukromého podnikání. Ve prospěch nadnárodních koncernů a kartelů. Zelenou pro megafirmy typu Babiščertu. Média už má pod palcem, teď ještě zmáknout ty otravné malé firmy. No a bosé hlavě to vlastně velice vyhovuje. Socialisté a bolševici duší a tělem v nich nalezlí, ty malé a nezávislé firmy z duše nenávidí.: „Ceterum censeo Carthaginem esse delendam“.

S částečným použitím materiálu Petra Holuba

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 314 × | Prestiž Q1: 5,96

+3 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top