Štítky článku: •  

Jak se kalí progresivní doba

SLOVENSKO: Slyšeli jste o Úřadu na ochranu oznamovatelů protispolečenské činnosti? Mělo by se tam oznamovat všechno o korupci.

Zdánlivě to vypadá dobře, půjde o nezávislý orgán státní správy s celostátní působností. Nebude se zodpovídat nikomu a o své činnosti bude jednou ročně předkládat zprávu Národní radě SR.

Podezření začíná vznikat, když čtete, kdo bude předsedou:

Předsedu nového úřadu na ochranu oznamovatelů bude volit Národní rada SR ze dvou kandidátů vybraných odbornou komisí složenou z členů jmenovaných prezidentem SR, vládou SR, veřejným ochráncem práv, Radou pro státní službu a poradním orgánem vlády v oblasti nevládních organizací a rozvoje občanské společnosti.“

Už svítá? Bude to čistá neziskovka posvěcená zákonem. Samozřejmě, bude se zabývat korupcí. Ale tak, jak to neziskovky dělají — pěkně selektivně. Tam kde je žádoucí přitáhnout uzdu, budou se hledat páky a i nejmenší přestupek bude znamenat nástup orgánů státní moci. Pro „správné“ a „slušné“ lidi však bude mít dozajista pochopení nebo bude předpokládat, že tam se korupce nevyskytuje. Přitom právě prostředí neziskovek je smutně proslulé faktickou korupcí, když v některých případech až 90 % prostředků jde na tzv. režii. Ale odtud asi donašeči nebudou.

Pokud chcete vědět „odkud vítr fouká“, napovíme. Nadace „Zastavme korupci“ upekla vznik Úřadu se současným premiérem Pellegrinim a schválila i kandidátky.

progresivni-doba1.jpg (86,343 kiB)
Kandidáti

Ó ano, je to přesně ta nadace, která jen v roce 2017 utratila 294 tisíc eur, z toho byl přímý vklad majitele firmy Eset Trnky 262 tisíc eur. Na své výplaty si utratili 173,5 tisíc eur. Na investigaci šlo „neuvěřitelných“ 5800 eur a na příspěvky oznamovatelům korupce prý dala 40 tisíc eur. Ohledně těchto peněz se nám ozvali někteří z těchto lidí. Neměli správný politicko-korektní názor, tak dostali z koláče díru. A jelikož svědky třeba chránit nikdo se nedozví, jestli ty peníze skutečně vyplatili.

A kdo se tam hlásí? Ve volbě ve středu 26. 6. nebyl post předsedy obsazen.

Kandidátky jsou ženy, Zuzana Dlugošová a Monika Filipová. Ani jedna z nich nezískala souhlas nadpoloviční většiny přítomných poslanců. Volba proto zopakuje dnes, v 11. hodin.

V principu je jedno, koho zvolí, obě jsou prověřeny nevládními organizacemi. Advokátka Zuzana Dlugošová působila i u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, Monika Filipová je úřednice z ministerstva vnitra, aktivní v občanském sdružení Dobrý úředník.

Nicméně z těchto dvou je horkým kandidátem Filipová kvůli své činnosti v neziskovce. Její sdružení Dobrý úředník bylo financováno například Nadací Pontis — asi nemusíme představovat.

Filipová si za cíl stanovila obsazení úřadu profesionály. Viz složeníDobrého úředníka“ a porovnejte obsazení úřadu za rok. Dobrá místa ve státní správě pro „slušné“ lidi …

Závěr

Vytvoření úřadu, který fakticky supluje roli orgánů moci, je vyjádřením nedůvěry k fungování těchto orgánů. Je to přesun moci k lidem, kteří pocházejí z nadačního prostředí. Okruh těchto lidí je nastaven v první řadě na získávání moci, vlivu a s tím souvisejícími penězi.

Je zajímavé, že ačkoli jde o ústup od tradičního rozdělení moci, politické strany tyto trendy podporují. Zřejmě doufají, že na tom budou profitovat. Například současný Úřad vytvořila vláda SMERu a dalších koaličních stran. To vyznívá skutečně dost ironicky při populistických nastaveních rétoriky předsedy SMERu Roberta Fica, který před volbami svolával na neziskovky hromy-blesky. Stejně tento deal podporuje i nově vzniklé Progresivní Slovensko. Konkrétně kandidátku Filipovou podporuje Sibyla z PS.

progresivni-doba2.jpg (96,896 kiB)
Progresívne Slovensko

Je však třeba upozornit, že politické strany se obvykle ve svých odhadech mýlí. Otevření Pandořiny skříňky je jednoduché. Ale zavřít ji obvykle nelze, nebo jen velmi obtížné. Nevládní organizace získávají důležitou základnu a s postupem času zřejmě podobných organizací bude vznikat stále více.

Cílem zřejmě nebude nahrazení politických stran, spíše změna jejich významu. Politické strany budou pracovat ve prospěch kartelu důležitých politických nevládních organizací.

Jestliže dříve byly politické strany v první řadě lobbisty místních oligarchů, dnes budou lobbisty rovněž. Jen se jejich úroveň posune o řád výše, budou zastupovat zájmy mezinárodních korporací a globálních multimiliardářů, kteří tyto nevládní organizace financují.

Uvádí slovenský server SlobodnýVýber.sk

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 209 × | Prestiž Q1: 7,84

+11 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top